Specjalista ds. teleinformatycznych - praktykant kontra pracownik budowlany cz.47

 • @kamild1996
  W starej podstawie programowej nie było nacisku na umiejętności praktyczne. Co prawda ja na SOiSK-u musiałem się nauczyć zaciskać RJ-tkę, jednak musu nie było, bo traktowane to było jako kartkówka na zasadzie: styka całkiem - 5, styka większość - 4, nie styka - 1. Więc w gruncie rzeczy RJ-tkę z mojej klasy z Technikum dzisiaj zacisnąć potrafią 4 osoby.

  Offtop: a mój stary zawodowy już za tydzień równo.
  16.06.2014 23:35

 • Niestety, tak już jest z praktykantami z techników. W mojej szkole też w maju było dwóch. Jak pytałem adminów, to mówili, że brakowało im zapału do pracy - z resztą jak przychodziłem ich skontrolować to spotykałem ich w kanciapie, co za mojej kadencji praktycznie się nie zdarzało :-)
  Ale muszę być obiektywny: mieli zrobić WiFi w całej szkole i zrobili. Na MikroTIKach, a to nie są dwa kliknięcia jak w routerze z marketu.
  16.06.2014 12:11

Najbrudniejszy komputer jaki widziałem! Wręcz wypłosz...

 • Rzeczywiście nie był taki zły. "Serwisowałem" kiedyś komputer kuzynki i wyglądał gorzej. Był trochę mniej zasyfiony niż ten od @Axlesa.

  Cóż, komputer jednak wymaga trochę opieki, aby służył długo i wydajnie.
  12.06.2014 22:04

Android vs Windows Phone - kolejna zadyma o nic

 • Wojny o wyższości produktu A nad B zawsze będą. Nic z tym nie zrobimy. Z jakiegoś powodu ludziki lubią się kłócić o byle co, bo jak inaczej można nazwać wojny typu Android vs WP vs iPhone?
  Ja nie uznaję wyższości żadnego systemu nad innym - każdy ma swoje wady oraz zalety. Ponadto, każdy ma inne potrzeby i wymagania.
  08.06.2014 10:40

Informatyka w szkole to czarna rozpacz… Czyli wszystko w Twoich rękach

 • Ja pozwolę sobie podzielić się moimi przemyśleniami na temat edukacji informatyki. Pominę kwestię podstawówki i gimnazjum, gdyż tam bardziej byłem administratorem pracowni, aniżeli uczniem. Natomiast jeśli chodzi o technikum, które właśnie ukończyłem...

  Nie mam właściwie na co narzekać, jeśli chodzi o większość przedmiotów zawodowych. No, poza Oprogramowaniem Biurowym - nie wiem, może nie da się tego zrobić ciekawiej, ale ja te zajęcia pamiętam jako 90-minutowe klikanie i stukanie pozbawione celu + na dodatek nauczyciel, który się gubił w programie, gdy tylko wyskoczyło nie te okienko, co trzeba. Czułem się jak stereotypowy pracownik biura w stereotypowej korporacji. Na plus zapisało mi się natomiast Programowanie Strukturalne i Obiektowe. Nauczyciel, który prowadził te zajęcia przygotował mnie do rozszerzonej matury z Informatyki bardzo dobrze. Co ciekawe, podobno już w pierwszym miesiącu pierwszej klasy wiedział, że będę ten egzamin zdawać. Pozostałe przedmioty były prowadzone lepiej lub gorzej. Szkoda tylko, że stara podstawa nie stawiała na naukę praktyczną takich przedmiotów jak Urządzenia Techniki Komputerowej. W moim wypadku, na szczęście załatwiły to praktyki zawodowe.

  Co do uczniów, z mojej 26-osobowej klasy z Informatyką chce związać się (razem ze mną) 5 osób. Reszta przyszła: z nacisku rodziców, żeby mieć zawód w razie czego, bo kompy i gry lub po prostu, myśleli, że to będzie dla nich, jednak rzeczywistość okazała się inna.
  07.06.2014 23:14

Tox - rzut oka na (przyszłą) alternatywę Skype'a

 • @addos
  Dałeś mi temat do rozważań :-) Sam muszę wszystko ogarnąć, aby móc kompetentnie odpowiedzieć.
  08.06.2014 11:22

 • Jest też klient napisany w Qt5, ale jak na razie wygląda on nie najlepiej.
  Moim zdaniem nie ma sensu tworzyć nowych protokołów, jednak trzeba spojrzeć na to, iż twórcy Toxa celują w tą grupę użytkowników, którzy chcą włączyć i ma działać. SIP, a także XMPP wymaga rejestracji na jakimś serwerze hostującym daną usługę. Takie coś dla power usera jest świetne, bo ma wybór, gdzie chce mieć konto. Tak zwany ZU woli albo wcale się nie rejestrować, albo zarejestrować się w usłudze (jak w Skype, GG, czy Viberze).
  07.06.2014 9:41

 • @falmic
  Dla mnie prościej, gdyż XMPP moim skromnym zdaniem jest najlepszy. Jednak muszę się dostosowywać do ludzi, z którymi utrzymuję znajomość, a tutaj króluje Skype oraz jeszcze GG.

  @Ave5
  Wiedziałem o istnieniu Twojego wpisu, jednak chciałem rzucić okiem na to co dzisiaj już jest.
  07.06.2014 16:59

MenuetOS: zobacz, co może system operacyjny mieszczący się na jednej dyskietce

 • Nie ma co, muszę przetestować, pobawić się.
  Twórcy innych systemów powinni brać wzór - nie mówię, aby wszystko pisać w Assemblerze, ale głównie chodzi mi o nacisk na optymalizację.
  18.11.2013 16:59

NicePlayer czy naprawdę Nice?

 • Podoba mi się ten player, ale ma jedną wadę: obsługuje Androidy 4.0 i nowsze, więc nie przetestuję.
  29.10.2013 18:12

HTC One Max z 5,9-calowym ekranem

 • Prawdę mówiąc to już właściwie jest takie coś pomiędzy smartphonem, phabletem, a tabletem. Nie wydaje mi się, aby to urządzenie miałoby być jakoś intuicyjne w obsłudze na dłuższą metę. A i raczej transport w spodniach odpada (chyba że z kieszeniami extra large)
  29.08.2013 13:26

Stabilna Opera 16 na silniku Chromium 29 i z about:flags

 • Wersji na Linuksa też nie, ale jakoś się tym jeszcze nie przejmuję.
  27.08.2013 17:24

USB 3.1 zatwierdzone: 10 Gb/s transfer i zasilanie nawet stuwatowych urządzeń zewnętrznych

 • Nic tylko czekać na więcej szczegółów na temat technologii. Na papierze wygląda fajnie, czekam na premierę i testy "w praniu".

  Kurcze, w tym momencie uświadomiłem sobie, że czytam o USB 3.1 a w domu nawet nie mam żadnego urządzenia z obsługą USB 3.0 :-E.
  03.08.2013 20:04

HotZlot2013 - Patool

 • Nie ma to jak stać w polu w mobilnej saunie i przeskakiwać między pociągami :-)
  29.07.2013 13:54

Windows 8.1 będzie gotowy pod koniec sierpnia

 • Jak zwykle nie omieszkam przetestować gotowego systemu/aktualizacji. Za wersje Preview miałem się zabrać, ale jakoś nie mogę zdobyć motywacji.
  Natomiast śmieszą mnie dane prezentowane przez Microsoft, no ale mniej odporni na marketing to łykną.
  I odnosząc się jeszcze do kończącego się wspierania XP - koniec wsparcia != natychmiastowy odpływ użytkowników. Zmiana systemu najczęściej następuje przy zmianie komputera, a głównym motorem zmian nie jest tam jakieś wsparcie Microsoftu, tylko coraz mniejsza ilość aplikacji działających na danym OS-ie. ZU nie interesują jakieś tam łaty M$, tylko to czy sobie pogra w jakąś grę, obejrzy film, przeglądnie Facebooka.
  Inną historią są szkoły - tutaj Windowsa 98 widziałem jeszcze w połowie 2009 roku.
  09.07.2013 21:28

Upgrade Windowsa 1.0 do Windowsa 8 Pro

 • Ciekawy eksperyment, przyznam, że sam kiedyś chciałem zrobić coś podobnego. Pokazuje to, że można utrzymać wsteczną kompatybilność z aplikacjami przez 27 lat!
  Jestem też bardzo ciekaw, jak to wygląda w Linuksie. Potrzeba tylko kilku rzeczy: dystrybucja (Debian tutaj pasowałby), coś czego kompatybilność była by sprawdzana i trochę czasu.
  02.06.2013 22:29

Praktykanci w boju #07 - ostatni

 • Krótkie uzupełnienie zatem:
  Pracowaliśmy w zespole złożonym z trzech osób (przez większość czasu dwóch). Zajmowali się oni głównie tym co my, często nam pomagali jeśli czegoś nie wiedzieliśmy, a także zadawali nam pytania, gdy sami mieli z czymś problem.

  Bynajmniej nie siedzieli w kanciapie nic nie robiąc i zrzucając całą robotę na nas.

  Ich stosunek do naszej pracy jest jak najbardziej pozytywny. Są bardzo zadowoleni z naszej działalności i cały czas twierdzą, że dodatkowe 2 pary rąk bardzo się przydały im w pracy i przyspieszyły wykonanie różnych (bardziej lub mniej przyjemnych) czynności.
  30.05.2013 14:42

 • @siw
  Szkoła, a właściwie zespół szkół. 6 pracowni komputerowych + 4 komputery w bibliotece + po kilka komputerach w 4-ech zapleczach przedmiotowych + laptopów tyle co nauczycieli i trochę na górkę.
  W szkole zatrudnieni są dwaj administratorzy pracujący na pół etatu (jest jeszcze trzeci, ale on chyba odpowiada głównie za media typu Facebook i papiery)

  @djDziadek
  Dzięki wielkie za słuszne wskazanie błędu. Prawdopodobnie to przez mimowolny wpływ mediów, przez co po prostu pisałem tak nieświadomie.
  30.05.2013 20:33

 • Kurcze, nie spodziewałem się, że sieknę takiego byka :-( Nie mam żadnego wytłumaczenia, czytając komentarz przed wysłaniem nie zauważyłem tego błędu.
  30.05.2013 21:40

 • @Shaki81
  Myślę, że się nie zakończy. Szukam już sobie jakichś tematów na kolejne wpisy.
  31.05.2013 8:43