Wielka restrukturyzacja w Sony. Firma zamyka dział urządzeń mobilnych, Xperia Mobile

 • Akurat Sony jest unikatowe, chociażby dlatego, że produkowało bardzo fajną (moim zdaniem) serię Compact. Niestety, realia rynku okazały się bezlitosne i też musieli z tego zrezygnować. A szkoda, bo seria Compact (poza ostatnim modelem) jako jedyna spełniała moje wymogi, czyli Android + Ekran poniżej 5 cali + Dobra wydajność.
  Cóż, moje wymagania okazują się zbyt niszowe...
  Oczywiście zobaczymy co się wydarzy w najbliższych dwóch latach. Ja tam Sony, jak i każdemu innemu producentowi kibicuję, może przejście w dział RTV coś zmieni.
  30.03.2019 10:59

Maszyny przemysłowe są podatne na ataki. Cyberbezpieczeństwo w tej branży nie istnieje

 • Systemy przemysłowe mają błędy bezpieczeństwa, gdyż nikt w trakcie ich projektowania o tym nie myślał. Sporo tego typu rozwiązań powstało jako system zamknięty, który po prostu działa. Dopiero rozwój technologiczny uwydatnił te wady.
  Inną sprawą jest to, że przemysł gorączkowo reaguje na jakiekolwiek aktualizacje swoich systemów podążając zasadą: jeśli działa - nie psuj. A wszelkie ingerencje przeliczane są na minuty/godziny przestoju, co w produkcji ciągłej może być poważnym problemem.
  Więcej można sobie posłuchać w podkaście "Cyber, Cyber", odc 44. https://www.cybsecurity.org/pl/cyber-cyber-44-kto-stoi-za-tritonem/
  16.01.2019 17:15

Koniec małych smartfonów z dobrą specyfikacją. Sony kończy z Xperią Compact

 • Szkoda, bo nie będzie już czym zastąpić X Compacta za jakieś 2-3 lata, gdy zacznie mi bateria siadać. Choć prawdę mówiąc ostatnia XZ2 Compact była już dla mnie nie do przyjęcia: niepotrzebnie wydłużona, czy brak mini-Jacka.
  Może jednak kiedyś jakiś producent zechce wyprodukować coś wymiarach 129x65mm i akceptowalnej wydajności.
  14.01.2019 21:44

Nowość w Play: większa swoboda dla każdego, kto szuka internetu przenośnego lub domowego

 • @RacerPL W mieście też zazwyczaj jest sensowny dostęp do kabla lub światłowodu :-)
  Poza jest już gorzej i tutaj raczej konkurencja mobilna ma więcej do powiedzenia, bo Play zwyczajnie nie ma infrastruktury, podobnie często brakuje sensownego kabla.
  22.08.2018 16:48

Coraz więcej smartfonów przekracza próg 1000 dol., ale nikomu to nie przeszkadza. Będzie drożej?

 • Patrząc inaczej na to, można stwierdzić, że dopóki sprzęt po danej cenie się sprzedaje to jego cena jest w porządku. Ludzie najwyraźniej są skłonni z różnych przyczyn wydawać spore pieniądze na sprzęt typu smartfon i producenci z tego korzystają - inną sprawą jest to, czy dane urządzenie ma sztucznie napompowaną cenę. Należy też wziąć pod uwagę inflację, gdyż jeśli wartość nabywcza 1$ spada to i ceny wzrosną, żeby to zrekompensować - w tym przypadku jednak stanowi to raczej mniejszą część obserwowanych wzrostów.

  Oczywiście, jest jakaś granica wzrostu (przecięcie krzywej popytu i podaży), ale, widocznie, jeszcze do niej nie dotarliśmy.
  22.08.2018 16:45

HotZlot 2018: krótkie podsumowanie. Dziękujemy, że byliście z nami

 • Również wielkie dzięki za zaproszenie i możliwość (kolejnego) spotkania w doborowym towarzystwie :-)
  21.08.2018 17:29

HotZlot2018 - Patool

 • Gdybyśmy tylko zdążyli na ten wcześniejszy ;-)
  20.08.2018 20:11

Edge będzie aktualizowany niezależnie od Windowsa, by dorównać Chrome

 • Ten pomysł z Edgem na Windows 8.1 to jest istne science fiction. Wymagałoby to prawdopodobnie dorzucenia większości, jeśli nie całego UWP do Windowsa 8.1, a to jest praktycznie niemożliwe. Jako appka Modern też nie, bo działałby tylko w pełnym ekranie, a umówmy się, jest to pozbawione sensu.
  Sama kwestia aktualizacji Edge'a niezależnie od kompilacji Windowsa 10 to też bardzo ciekawa sprawa. Pragnę tutaj przypomnieć, że Windows 7 potrafił przyjść z IE8, a ostatecznie skończyć z IE11, więc nie widzę sensownego uzasadnienia, dlaczego początkowo Edge'a powiązano bezpośrednio z wersją OS-u (może się Microsoft pochwali, choć wątpię). Plus taki, że w końcu się Edge uniezależni, ale... nie ujawniono nam najciekawszej informacji: czy aktualizowany przez Sklep Windows będzie tylko sam Edge, czy także silnik renderujący EdgeHTML? Bo może się okazać, że "frontend" będzie się zmieniał szybciej, ale na aktualizację silnika przyjdzie nam czekać do kolejnej dużej aktualizacji - co nota bene przy 6-cio miesięczym cyklu wydawniczym Windowsa 10 nie powinno być uciążliwym problemem.
  01.05.2017 20:12

Źle ustawiony zegarek w Windowsie? Powodem synchronizacja Usługi Czasu

 • To ja wam powiem ciekawostkę. W Windowsie 10 ustawiłem sobie synchronizację czasu z vega.cbk.poznan.pl (bo w sumie najbliżej mam ten serwer), ale...
  Okazuje się, że w logach systemowych:
  po 1. zegar synchronizuje się codziennie, zamiast co tydzień (co akurat uciążliwe nie jest)
  po 2. zawsze ciągnie czas z time.windows.com (tak jakby ustawienie w Panelu Sterowania było zwyczajnie ignorowane przez OS)
  synchronizacja z CBK działa tylko manualnie.

  Na szczęście nie jest to dla mnie szczególnie upierdliwe, jednak mam ten błąd od wersji 1507 i do dzisiaj nie poprawione.
  04.04.2017 9:34

Pierwsza aktualizacja Creators Update już jest. Czyżby bez błędów?

 • Spokojnie, błędy są, tylko nie wykryte lub nieujęte w opisie. Zgodnie z prawem nieskończoności Lubarskiego - "w każdym programie jest jeszcze jeden błąd".
  01.04.2017 9:43

Windows 10 15042: na drobne poprawki w Edge'u trzeba było czekać dwa tygodnie

 • Windows 10 ma swoje smaczki, niedopracowania i rozdwojenia jaźni. Ale jeśli chodzi o stabilność, to znowu jest tak, że "zależy". Ja nie mogę nic złego powiedzieć, ale może jestem w tej szczęśliwej grupie: z resztą, zobaczcie http://imgur.com/a/jprRL
  W przypadku informatyki mamy pewną zasadę: "there is always one another bug in code", dlatego też nigdy nie dostaniemy idealnego Windowsa - dostaniemy coś blisko ideału (jak Windows 8.1 oraz GUI Windowsa Visty + pasek start z W7), ale nigdy nie idealnego. Wydawanie Windowsa 10 jako usługę tylko pogłębia ilość możliwych błędów, nieścisłości - bo zamiast czynić pełne założenia na ostateczne wydanie systemu, robi się założenia na najbliższy czas i je realizuje. Stąd mamy dwie aplikacje do ustawień, menu start przechodzi faceliftingi co wydanie, itp, itd. Z drugiej strony, gdyby MS chciał po prostu wydać Windowsa 10, to zajęłoby mu to jeszcze kilka lat, a w momencie wyjścia na świat byłby gigantyczny hałas o to, że nic się nie zgadza, wszystko jest inaczej; a w modelu usługowym mogą sukcesywnie wprowadzać zmiany i to aż tak mocno nie boli.
  Też jestem sceptykiem wobec Windowsa 10, kilka rzeczy mi się nie podoba (a dokładniej mechanizmy "poprawiania jakości usług"), ale póki co jeszcze nie mogę przejść w pełni na Linuksa. Kiedyś to uczynię, już parę razy używałem nawet Archa przez kilka miesięcy jako główny system, ale dopóki muszę korzystać z dziwnego, płatnego oprogramowania, dopóty muszę mieć tego Windowsa.
  25.02.2017 13:08

Visual Basic będzie powoli odchodził do lamusa. Microsoft zaleca zająć się C#

 • @pulka103: To by było wtedy FC#, w zasadzie z muzycznego punktu widzenia - Fis :-)
  03.02.2017 20:34

Nowy Snapchat… znaczy się Messenger już dostępny, dostaliśmy mnóstwo masek 3D

 • Ciekawe kiedy ta bańka pęknie i będą musieli w końcu przyznać "przesadziliśmy"... I czy nie będzie wtedy za późno?
  16.12.2016 12:48

 • @Dragonk: Doskonale wiem i używam wersji Lite, ale dzięki za nakierowanie mniej nakierowanych :)
  Mimo wszystko trochę dziwne, że wersja Lite jest jedyną używalną.
  To samo się tyczy do wersji 88 czy 89 - to jest jak "Anonim" zauważył - obejście, a nie rozwiązanie.
  16.12.2016 16:56

Listopadowe biuletyny bezpieczeństwa Microsoftu naprawiają co trzeba, ale już w styczniu z nimi koniec

 • Warto też przypomnieć, że od zeszłego miesiąca Windows Update domyślnie instaluje zbiorczy pakiet aktualizacji dla W7 i W8.1, czyli dokładnie tak jak w W10.
  10.11.2016 12:43

Recenzja Sony Xperia X Compact

 • @e X t 7 3: Rzeczywiście cena jest przesadzona, ale to też kwestia braku konkurencji w smartfonach poniżej 5". Więc zgoda, za 850 masz to Xiaomi, ale porównujesz 5,5" patelnię z kompaktowym smartfonem.

  Co do samej Xperii X Compact - nie zachwyca. Mam Z3 Compact i do tej pory nie pojawiło się nic, co by było lepsze od niej.
  17.10.2016 10:17

Wkrótce nowość w Test Pilot Firefoksa. Mozilla nie zachwyca pomysłowością

 • Oba bajery idealnie pasują na rozszerzenia, a nie funkcjonalność wbudowana w przeglądarkę. Patrząc jak to dotychczas wyglądało z Pocketem czy Hello, za kilka wydań zrezygnują z nowych funkcjonalności. Moim zdaniem warto włożyć więcej wysiłku w Electrolysis i ogólną poprawę wydajności - niestety w dobie optymalizacji wszystkiego tylko pod Chrome to może być trudne...
  18.08.2016 18:00

HotZlot2016 - Ufolec

 • I w sumie mimo awarii tylko 30 minut opóźnienia :-)
  13.08.2016 14:29

Firefox 47 dostępny: strumieniowanie z DRM i koniec białej listy wtyczek

 • Może i Firefox nie jest demonem wydajności i ma swoje wady, ale, prawdę mówiąc, jest jedyną dużą, wieloplatformową przeglądarką opartą o coś innego niż WebKit/Blink. Niestety, jeżeli nadal będzie notował spadek użytkowników, to czeka nas chyba powtórka z historii z IE6.
  09.06.2016 7:30

3 argumenty za tym, że kiedyś telefony były ciekawsze

 • Nie sposób się nie zgodzić. Obecnie kolejne generacje telefonów różnią się od poprzednich zazwyczaj obecnością czytnika linii papilarnych, nowszą wersją Androida oraz... niewymienną baterią.
  Z drugiej strony nie trzeba się na nowo uczyć obsługi nowego urządzenia, bo działają w oparciu o ten sam system, te same schematy. Problem w tym, że jak kiedyś wymieniałem telefon, to dlatego, że nowy miał coś ekstra. A obecnie? kupuję, dlatego że stary się psuje lub bateria (oczywiście niewymienna) siada.
  30.05.2016 11:35