8 lat polskiej Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001, obecnie zawiera przeszło 630 tysięcy artykułów i jest czwartą pod tym względem Wikipedią, po wersjach angielskiej, niemieckiej i francuskiej.

Projekt oczywiście musi rozwijać się dalej, w dniach 12-13 września odbyła się w Sopocie trzecia z kolei burza mózgów pod nazwą Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?, poświęcona dalszemu rozwojowi tego projektu. Właśnie ukazał się raport i materiały wideo z warsztatów.

Za jedną z najbardziej kluczowych kwestii uważane jest pozyskiwanie nowych redaktorów do projektu. Na ten temat odbyły się dwie dyskusje – jedna dotycząca sposobu witania nowych edytorów, a druga odnosząca się do barier, na które natrafiają nowicjusze. Na sali obecna była także osoba niewidoma, która opowiedziała o swoich problemach w edytowaniu Wikipedii. Zwrócono także uwagę na niedogodności, na które napotykają osoby niezalogowane – muszą one dokonać kilku operacji, których nie dokonuje zalogowany użytkownik, zanim ich materiał zostanie zapisany.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat oceny jakości haseł w Wikipedii, a także problem wersji przejrzanych, czyli haseł wolnych od wandalizmów. Wersje przejrzane pojawiły się po zeszłorocznym zebraniu roboczym, które odbyło się w Poznaniu. W ciągu niecałego roku ponad 60% z 600 tys. haseł zostało dokładnie przeczytanych i oznaczonych jako wolne od wandalizmów. Podobnie jak inne Wikipedie, polska wersja ma coraz obszerniejsze hasła, coraz więcej z nich zawiera bibliografię i przypisy, a także dobrej jakości ilustracje.

Oczywiście poruszone zostały również inne zagadnienia, zainteresowanych projektem zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem oraz nagraniami wideo

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych