Jak aktualizować sterowniki w (teoretycznie) bezpieczny sposób?

 • @wielkipiec Przecież taki zamysł dostarczana sterowników był od zawsze - to OEM ma dostarczać działające sterowniki, a nie M$. Dopiero od Visty pomyślano o jakimkolwiek repozytorium i przeprojektowano API - WDF. Zapomniano tylko o drobnym szczególe, WU pomija aktualizację sterowników jak widzi "zgodny sterownik". W najnowszych edycjach W10 sam sobie potrafi pobrać FIRMWARE UEFI i go zaktualizować w tle, nie pytając o zdanie nikogo.

  Same sterowniki WHQL to misz masz, część z 2006 roku, część datowane na release date danej kompilacji, a jeszcze inne przeleżały w DriverStore 20 lat. xD

  Najzabawniejsze jest to, że w dniu premiery OEMs wydają stronę internetową z "aktualnymi" sterownikami do sprzętu na dzień produkcji urządzenia, zapominają potem o nim bo nowsze urządzenia mają TEN sam sprzęt, ale ciut nowszy FW. xD

  Jednym słowem, burdel.

  Ktoś pamięta jak ciężkie na tamte czasy były nowe sterowniki graficzne (2006, Vista?)
  Albo irracjonalne zarządzanie pamięcią przez sterowniki, które lubiły Memory Leaks?
  #kiedyśtobyło
  10.05.2020 13:49

 • Względnie najnowsze sterowniki są na station-drivers.com (stronę i forum prowadzi grupa Francuzów)
  W Katalogu Windows Update są przestarzałe sterowniki.
  Do tego należy dodać bajzel z UAD, Firmware UEFI.
  Niestety po DMCA uwalono repozytorium alanfox2000 ze sterownikami od Realteka (AUDIO) na Githubie.
  Dobrą alternatywą (ale jako POMOC, nie wyrocznia) są narzędzia typu KC Software SUMO, DUMO. Jednak odnośnie sterowników bywają nadgorliwe i mylą się na temat dostępnej aktualizacji dokładnie dla TEGO sprzętu.
  Aby zachować porządek w repozytorium sterowników należy z uwagą i należytą ostrożnością usuwać przestarzałe wersje sterowników narzędziem RAPR.exe github.com/lostindark/DriverStoreExplorer/releases
  W przeciwnym razie po kilkukrotnej instalacji kolejnych wersji sterowników repozytorium urośnie o kilkanaście GB zbędnych danych.
  10.05.2020 11:16

Recenzja Motorola Zoom

 • Xiaomi Mi 9T zjada Motorolę na śniadanie.
  09.12.2019 9:52

 • @lordjahu Lenovo. I wszystko jasne ;)
  Sentyment do marek NOKIA i Motorola to jedno, realia 2019/2020 to drugie.
  09.12.2019 9:54

Gadu Gadu wprowadza abonament. Będą też trzy nowości

 • Kiedyś zakupiłem za grosze Adguard dla Androida i nie ma opcji by były jakiekolwiek reklamy. W tamtym czasie był świetny przelicznik z rosyjskiego rubla na polski złoty. Opcja abonamentu za brak reklam to strzał w stopę. Tylko za przeproszeniem idioci się na to dadzą nabrać. Pomijam fakt, że teraz większość ludzi używa do komunikacji Messangera nawet zamiast SMSów, MMSów.
  29.10.2019 10:45

Windows Defender zyskuje tryb piaskownicy. Pokazujemy, jak go włączyć

 • @brysiu54 Poczytaj sobie ile warte są Google, RedHat, IBM, Oracle i inne firmy w Linux Foundation, a potem się zastanów ponownie nad tym co napisałeś.
  17.10.2019 16:17

Windows 10 przyspieszy po aktualizacji, o ile masz procesor Intela

 • Jaki ładny zmanipulowany FAKE NEWS + CLICK BAIT xD

  WuPe pełną klawiaturą. Zero merytorycznej treści, ogólniki i farmazony (o mitycznym przyspieszeniu). FAJNIE, że MS nareszcie wziął się za optymalizację zaśmieconego NT, ale bez przesady. Kolejkowanie zadań CPU w Windows to niedorzeczność i ironia. Zadania w tle + telemetria + obciążenie łącza zbędnymi pakietami TCP + dziurawy UWP Core + dziurawy WDF + brak testów oprogramowania z prawdziwego zdarzenia, tylko poligon w postaci Insider Program (w sumie to powinni przemianować to na Bug Hunting Hazard Program).

  Od czasów wydania Visty/7 pod maską w zasadzie nic szczególnego się nie zmieniło. Poprawiono tylko błędy. Zrezygnowano z masy udogodnień (gdzie jest NASTĘPCA NTFS >> ReFS (The Resilient File System)?? W wydaniach serwerowych - okrojony.

  MS stał się ostatnio bardziej Open Source (z pozoru), ma romans z Canonical (tylko się tak zastanawiam kto kogo ;) )

  Zamiast opisywać merytorycznie PROBLEMY związane z systemem NO1 wy w redakcji zajmujecie się pierdołami o wydajności (jak mityczne SUPER SPEED CLEAN REGISTRY).
  01.10.2019 19:25

Windows 10. Microsoft obiecuje aktualizację, która odciąży procesor

 • 1. Zainstaluj KB4512941
  2. Wysokie użycie CPU przez SeachUI.exe
  3. REGFIX. Reboot i nie ma obciążenia CPU
  3.1 Nie działa START MENU.
  08.09.2019 12:39

Microsoft Edge

Notepad++ cofnięty do starszej wersji, ma poważny błąd

 • @Marco__ Jak taki jesteś mądry to sfinansuj certyfikat podpisujący kod za 500 USD. GPG jest darmowe i bezpieczne. ;)
  04.04.2019 17:43

USB 3.2 i trzy różne standardy, tylko jeden nowy. Bałagan w nazewnictwie gwarantowany

 • To samo zrobiło Wi-Fi Alliance ze standardami połączeń WiFi. Już nie ma a/b/g/n/ac/ax tylko numeracja od 1 do 6.
  26.02.2019 8:20

NVCleanstall – usuń telemetrię i zoptymalizuj sterownik Nvidia paroma kliknięciami

 • Kolejny artykuł na temat zaawansowanego narzędzia w stylu - "przecież nic się nie stanie". Sterownik NVIDIA Legacy odpowiedzialny za dGPU oraz obsługę Optimusa to około 740 MB. Dla porównania Sterownik iGPU Intela w wersji DCH to prawie 900 MB miejsca na dysku. Zabawa narzędziami do usuwania funkcjonalności sterowników jest bez sensu przy dzisiejszych wielkościach dysków. Folder DriverStore > FileRepository waży tylko 2,42 GB. Dla porównania główny folder WinSxS 6,2 GB co przekłada się orientacyjnie na 10 GB miejsca zajmowanego przez sam system, sterowniki i podstawowe aplikacje UWP.
  10.02.2019 5:17

Spotify idzie na wojnę z adblokerami. Zablokujesz reklamy, dostaniesz bana

 • @adami "pisze"
  jest napisane #grammarnazi
  08.02.2019 11:28

Private Winten v0.1b: zablokuj algorytmy śledzące Windowsa 10 jednym kliknięciem

 • Promowanie takie oprogramowania powinno być karalne co najmniej banicją na kolejne artykuły. Z tego co widzę to jest to zwyczajna ingerencja w rejestr i GP. Telemetria NIE JEST złem wcielonym, tak jak to się promuje. Dla zwykłego użytkownika wystarczy chwila w ustawieniach prywatności by dostosować SETUP. Aplikacja promowana w tym artykule MOCNO ingeruje w system, do końca nie wiadomo jakie zmiany są wprowadzane danym przełącznikiem. Szanuję i rozumiem zamysł autora aplikacji - AIO, ale NIE ZALECAM używania jej przez mniej świadomych użytkowników Windowsa. Pewne zmiany poczynione przez program wydają się nieodwracalne zwykłym przywracaniem systemu!

  @gtxxor

  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/usun-to-na-boga-grzegorz-braun.jpg
  28.12.2018 12:43