Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 8 - Zarządzanie serwerem DHCP, DHCP Policy

Nasz serwer DHCP jest już gotowy do pracy. W każdej chwili mamy możliwość usunąć zakres, lub go dezaktywować z poziomu menadżera DHCP. W tym celu klikamy na protokół IPv4 i z listy obok, klikamy prawym klawiszem myszki na utworzony przez nas zakres. Następnie wybieramy "Usuń" (Delate), lub mniej drastyczną metodę "Dezaktywyj"(Deactivate).

Teraz klikniemy na "Właściwości"(Properties). Mamy tutaj możliwość konfiguracji, kliku ważnych opcji.

Ważną rzeczą, jest zaznaczenie we właściwościach naszego zakresu, dynamicznych aktualizacji DNS. Uruchamiamy je, zarówno po stronie serwera DNS, jak i serwera DHCP.

Zaznaczamy te opcję.

Następnie możemy również, zaznaczyć nie duplikowanie się rekordów DNS. Robimy to klikając poniżej przycisk "Configure".

Tutaj zaznaczamy "Enable Name Protection" i klikamy "OK"

W kolejnym kroku, stworzymy zastrzeżenie konkretnego adresu IP, dla danego urządzenia w sieci (np.drukarki). Aby to zrobić, wybieramy z naszego zakresu pozycję Rezerwacja "Reservation" prawym klawiszem myszki. Klikamy na "Nowe Zastrzeżenie" (New Reservation).

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 7 - Serwer DHCP, Instalacja, Konfiguracja

W tej części, omówimy zagadnienia dotyczące serwera DHCP. Przejdziemy przez proces instalacji, konfiguracji i zarządzania serwerem DHCP. Omówimy również funkcjonalność nazwaną polityką serwera DHCP (DHCP Policy).

Czym jest DHCP?

W najprostszym tłumaczeniu, jest to przydzielanie adresu IP każdemu komputerowi, który zostanie podłączony do naszej sieci. W momencie kiedy komputer zostanie uruchomiony lub podłączony do sieci, serwer przydziela mu adres IP, wedle ustalonych wcześniej reguł przydzielania adresacji. Do tego właśnie służy serwer DHCP, do zarządzania zasadami przydzielania adresów IP. DHCP jest podstawą, prawidłowego funkcjonowania każdej sieci.

7.1 Instalacja serwera DHCP

Na początku zainstalujemy serwer DHCP. Aby to zrobić, otwieramy (jak zwykle) menadżer serwera. Następnie dodajemy rolę, klikając na "Add roles and features" (punkt 2).

W następnym oknie klikamy "Next".Ponieważ operujemy na serwerze "fizycznym" a nie na serwerze wirtualnym, to pozostawiamy opcję domyślna i klikamy "Next".W tym kroku klikamy "Next".Wybieramy role do zainstalowania, czyli DHCP Server.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 6 - Serwer DNS, Konsola DNS, Konfiguracja, Zarządzanie

Kolejną z ważniejszych funkcji serwera, jest obsługa DNS. Bez DNS nie było by możliwe poprawne interpretowanie przyjaznych dla użytkownika adresów stron WWW i ich translacja na adresy IP. Oczywiście, w najnowszym systemie Microsoftu, mamy pełną obsługę serwera DNS.

Czym jest DNS?

DNS (Domain Name System), to usługa zapewniająca zmianę klasycznych adresów sieciowych na postać, którą interpretują urządzenia w sieci komputerowej. Jak zapewne większość wie, nie ma potrzeby (aby dostać się na ulubioną stronę internetową) używania nazwy (domeny), wystarczy użyć adresu IP w pasku adresu naszej przeglądarki. Co ciekawe, jeżeli nasz provider będzie miał awarię serwerów DNS, znajomość paru adresów IP bywa przydatna.

Jak sprawdzić adres IP strony WWW?

Najprostszym sposobem jest wiersz poleceń. W Windows Serwer 2012 uruchamiamygo najerzdzając kursorem na lewy dolny róg i klikamy prawy klawisz myszki (albo skrót Win+X). Otworzy się nam menu, z którego wybieramy "Wiersz Poleceń" (Command Prompt).Wpisujemy przykładowo "ping www.dobreprogramy.pl" i wciskamy enter.

Pojawi się nam adres IP strony.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 5 - Active Directory Administrative Center

W tym wpisie, omówię przydatne narzędzie dla każdego administratora, jakim jest Active Directory Administrative Center. Jest to przystawka, która pojawiła się pierwszy raz w Windows Server 2008 R2. Obecna wersja została rozwinięta i wzbogacona o kilka dodatkowych funkcji.

Czym jest Active Directory Administrative Center?

Jest to przydatne narzędzie do zarządzania serwerem. Jego stworzenie, miało na celu przyspieszenie najczęściej wykonywanych czynności przez administratora. Dzięki temu narzędziu, można w łatwy sposób zarządzać czynnościami związanymi z tworzeniem użytkowników i grup oraz nadawaniem im uprawnień. W dodatku zawiera kilka przydatnych funkcji między innymi filtr wyszukiwania.

Jak uruchomić?

Do narzędzia możemy się dostać z menadżera serwera. Wystarczy zaznaczyć nasz serwer, kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać Active Directory Administrative Center.

Interfejs i obsługa.

Interfejs narzędzia jest całkiem przyjazny. Już na pierwszym planie mamy możliwość, globalnej zmiany hasła dla użytkownika. Co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Obok resetowania hasła, mamy okno z możliwością szybkiego wyszukiwania.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 4 - Active Directory Users and Computers

W tej części zajmiemy się tworzeniem użytkowników, grup, komputerów i nadawaniu im uprawnień. Ta część jest szczególnie istotna, ponieważ tutaj wykonujemy jedną z najważniejszych operacji na serwerze.

4.1 Tworzymy jednostkę organizacyjną.

Na początku stworzymy sobie jednostkę organizacyjną. Niech to będzie na przykład: "Informatycy". Przechodzimy do AD DS w menadżerze serwera. Prawym przyciskiem myszy klikamy na naszym serwerze i wybieramy "Active Directory Users and Computers".

Otworzy się nam okno zarządzania użytkownikami i komputerami. W tym oknie klikamy prawym klawiszem myszki, na wcześniej utworzoną przez nas domenę. W tym przykładzie jest to "domena.pl". Wybieramy "New" i "Organizational Unit"

W następnym oknie wpisujemy nazwę jednostki organizacyjnej. Zatwierdzamy klikając "OK"

Do domeny dodaliśmy nową jednostkę organizacyjną.

4.2 Tworzymy grupy.

Teraz utworzymy w ramach tej jednostki grupy o nazwach: "staz","praktyka,"etat". W tym celu klikamy na "informatycy" prawym myszki i wybieramy "New" oraz "Group".

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja

Ponieważ serwer mamy już wstępnie skonfigurowany, teraz zajmiemy się usługami domenowymi. Są one kluczowe, aby zarządzać użytkownikami i ich autoryzacją.

3.1 Trochę teorii

Na początku, wyjaśnimy sobie kilka pojęć związanych z AD DS. Krótko i zwięźle, aby później w łatwy sposób operować na tych pojęciach. Na początek:

Active Directory (AD)

To usługa katalogowa a inaczej mówiąc hierarchiczna baza danych, która przynajmniej częściowo musi być ściśle związana z obiektową bazą danych. Co istotnie pomaga w zarządzaniu relacjami miedzy ludźmi, sieciami, urządzeniami sieciowymi, informacjami itd. W niej zawarte są obiekty tj.: użytkownicy, aplikacje, urządzenia sieciowe i inne zasoby.

Dzięki AD, administrator ma w wygodny dostęp do wszelkich zasobów sieciowych (takich jak: użytkownicy, drukarki, aplikacje, zespoły robocze, woluminy, serwery baz danych, serwery plików, obiekty itp.)

Struktura Active Directory

Ponieważ struktura przechowywania informacji jest ściśle hierarchiczna to wyróżnia się dwa modele ich organizacji. Jest to struktura drzewa i lasu. Drzewo charakteryzuję się przynajmniej jedną domeną najwyższego poziomu (root) - korzeń drzewa.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera

Jeżeli już uruchomienie serwera mamy za sobą, to w pierwszej kolejności przyglądniemy się zmianą i nowym możliwością serwera oraz przygotujemy go do bardziej złożonych operacji.

2.1 Nowy interfejs

Jeżeli już mieliśmy styczność z Windows 8, to środowisko Windows Server 2012 nie będzie nam obce. W przeciwnym wypadku, warto zwrócić uwagę na brak menu start na dolnym pasku. Podobnie jak w Windows 8, tutaj menu start otwieramy za pomocą klawisza "Windows" lub przesuwamy kursor w lewy dolny róg i klikamy na przycisk.

Ukaże się nam menu start.

W którym ujrzymy następujące kafelki.

Klikając prawy myszki na dowolnym kafelku (lub kilku na raz), uzyskamy dostęp do dodatkowych funkcji.

Warto również nadmienić, że klikając w dolny lewy róg, jednak tym razem przy użyciu prawego klawisza myszki, uzyskamy dostęp do menu kontekstowego, podobnie jak w Windows 8 (można również użyć skrótu Win+X).

Najechanie w prawy dolny róg, wyświetli nam menu boczne, na którym znajdują się 3 przyciski. Są to "Wyszukaj" (skrót to Win+Q), "Start" i "Ustawienia".

Dostępne opcje w Ustawieniach w panelu bocznym.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja

Postanowiłem stworzyć serie wpisów o Windows Server 2012. Praca z tym systemem, to naprawdę duża przyjemność, a odkrywanie nowych możliwości daję sporą satysfakcję. Jednak dla początkującej osoby, wdrożenie się w świat kafelków, może stanowić nie lada wyzwanie. Stąd pomysł na serie wpisów i swego rodzaju kompendium wiedzy. Będzie to zbiór wpisów, na każdy z możliwych tematów, w określonej kolejności. Tak aby każdy mógł bez problemu zapoznać się z tym systemem. Wpisów (aby omówić najważniejsze kwestie) planuję ponad 20. Część powstanie już w nowym roku i zakończeniu konkursu. O ile starczy mi sił, czasu i motywacji. W tym wpisie i kolejnych, postaram się stworzyć kompendium wiedzy o Windows Server 2012. Będzie konkretnie, krótko i na temat, od A do Z, bez zagłębiania się w szczegóły (bardziej złożone wpisy i zagadnienia, będą na końcu serii). Tak aby każdy mógł oswoić się z tym systemem i jednocześnie mieć wszystko co potrzebne pod ręką, aby rozpocząć przygodę z Windows Server 2012. Zaczynamy!

1. Instalacja

System Windows Server 2012 będziemy "oswajać" na maszynie wirtualnej. Nie przypadkowo, ponieważ w późniejszych wpisach użyje funkcjonalności jaką daje nam maszyna wirtualna.

Recenzja Samsung AirTrack SC4325

Koniec świata mamy za sobą. Chciałbym uczcić to wydarzenie (a raczej jego brak), tą skromną recenzją.

Dobrze się czujesz DjLeo?

No tak wiem,wiem odkurzacz :) Ale co tam trzeba być oryginalnym. W końcu kto powiedział, że komputerowcy nigdy nie sprzątają?

Funkcje produktu

Kurz ma tutaj swoje miejsce (czyli co posiada ten odkurzacz)

 • Technologia Twin Chamber System jest bezwzględna dla kurzu
 • Filtr HEPA oczyści powietrze z niebezpiecznych cząsteczek
 • Bezworkowy system zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu
 • Łatwe opróżnianie pojemnika jednym ruchem dłoni
 • Na początek pełna specyfikacja produktu:

  Specyfikacja

  Wydajność

  • Maksymalne zużycie energii elektrycznej: 1600 W
  • Moc ssąca: 350 W
  • Poziom hałasu: 82 dBA

  Filtr

  • Filtr mikro przed silnikiem: Tak
  • Filtr wylotowy mikro: Tak