Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Intel - gorący temperament?

Jeden z wielu testów jaki wykonałem w pierwszej kolejności to tzw. stress test, połączony z monitorowaniem temperatury CPU. Oczywiście w ten sposób obiektywnie mocy zestawu nie uraczymy, jednak nie to było celem testów. Choć na uwagę zasługuje fakt iż żaden z 12 procesorów logicznych przy zwykłym korzystaniu z systemu nie wykazywał nadmiernego obciążenia. Maksymalnie wykorzystanie wahało się w granicy do ok. 15% mocy całego procesora.

Temperatura rośnie?

To co przykuło moją uwagę to temperatura CPU. Jak się okazało układ chłodzenia (pół)wodnego od Intela jest całkiem wydajny. CPU w spoczynku osiągał średnie temperatury w granicach 35-40°C.

Choć z nieznanych mi powodów, w nazwijmy to podobnym środowisku (czyt.bios), temperatura często wahała się w zakresie aż do +/- 8 stopni. Z informacji jakie wyczytałem na wszelkich stronach poświęconych temu procesorowi, to jego średnia temperatura (bez większego stresu) zawiera się w przedziale 50°C/60°C co pozwala mi stwierdzić, iż chłodzenie dedykowane od Intela spełnia swoje zadanie na co najmniej 5-tkę z plusem.

Minimalne temperatury jakie udało mi się zaobserwować zbliżały się nawet do granicy 29°C, choć taki stan zwykle nie trwał długo.

Intel - BIO(s) mam niekorzystne

Cały zestaw na stałe znalazł swoje miejsce pod biurkiem.

Niestety z braku czasu nie mogłem umieszczać wcześniej wpisów, jednak zebrałem odpowiednią ilość materiału aby skleić to w całość i pokazać Wam kilka ciekawostek. Przyszedł więc czas na przegląd dostępnych opcji płyty głównej oraz instalację systemu.

BIO(S)

Pierwszą czynnością jakiej się dopuściłem jest aktualizacja biosu. Wersja biosu na płycie co prawda nie była wiekowa (z lipca 2012 roku - zakładając, że to format mm/dd/rrrr), ale skoro jest nowsza to dlaczego nie dokonać aktualizacji.

I tutaj mały minus dla Intela za notorycznie pojawiające się błędy na stronie ze sterownikami. Wystarczy po prostu się po niej poruszać, aby co chwile otrzymywać komunikat:

Choć to może były tylko chwilowe problemy.

Na samej stronie Intela bardzo spodobała mi się możliwość obejrzenia płyty głównej w całej okazałości (360 stopni).

Gdyby ktoś chciał zobaczyć podaję link: 360 view.

Ale nie taki diabeł straszny, jakoś udało mi się pobrać najnowszą wersje biosu.