Trackball, czyli „mysz” dla hipsterów

Na rynku dominują obecnie dwa sposoby sterowania kursorem: mysz oraz touchpad/trackpad/gładzik. Mysz jest najprecyzyjniejszym i najbardziej uniwersalnym kontrolerem, który nadaje się zarówno do pracy, przeglądania multimediów, grania, touchpad z kolei – w zależności od jego jakości wykonania i implementacji – jest albo prostym substytutem braku miejsca na mysz, albo całkiem wygodnym narzędziem pracy (w szczególności na Macach, gdzie świetnie współpracuje z gestami).

Gdzieś tam w międzyczasie na rynku pojawiły się tzw.

Potoczne, mylące, niepoprawne: Ile bajtów ma kilobajt?

Wprowadzenie

W tej serii będę opisywał różne pojęcia jakie wykształciły się w informatyce, lecz nie są zbyt poprawne i jednoznaczne, jednak powszechnie potocznie używane. Przez lata rozwoju komputerów wielkie korporacje sprzeczały się kto ma rację, jedni gonili drugich i powstał chaos w m.in. nazewnictwach, symbolach. Jednym z takich niedomówień są z pewnością jednostki pamięci i ich przedrostki, które dla wielu było zagadką, omówię w tym wpisie ten problem.

- Jaką masz prędkość internetu?- 30 mb/s

"Dlaczego piracisz?"

Trochę przełamię monotonny schemat ostatnich wpisów na blogu: linux, distra, konsola, hasła, środowiska linuksa, linux, distra, konsola, programy, a mianowicie wpis ten o zjawisku piractwa będzie.

Porządne oprogramowanie zazwyczaj jest drogie i szarego zjadacza chleba na nie nie stać.

Problem stopnia najwyższego w wielowymiarowym układzie cech podmiotu

Chciałem żeby tytuł brzmiał nieco dziwnie, bo i też będzie zawierał trochę dziwnie brzmiącej teorii, etyki, ale już wyjaśniam:

(błąd "najoptymalniejszy" popełniony świadomie i celowo; "optymalny" nie ma wyższych stopni, jednak w oprogramowaniu z czasem znajduje się algorytmy "optymalniejsze" od dotychczasowych)

Nieco teorii (wymagana wyobraźnia)Chodzi mi o używanie przymiotników w stopniu najwyższym, a ich stosunek do poszczególnych cech podmiotu.

JavaBlock - darmowy edytor i symulator zapomnianych schematów blokowych

Ostatnio wielu laików bierze się za programowanie. I na pierwszy rzut biorą Pascala, C++, Javę, albo nawet i C#. Czy dobrze? Nie zawsze...

Patrząc na najczęściej spotykane problemy przy programowaniu (nie patrząc na te "zróbcie za mnie"): - wybór środowiska (błędnie zwanego tylko kompilatorem) - składnia języka - jak się tworzy pętle, warunki itd - deklaracja zmiennych - źle ustawione klamry - błędnie napisane wzory i problem z obsługą debuggera

Jak więc laicy powinni rozpocząć programowanie? Od starych dobrych schematów blokowych.

Jak nas okradają cz. 2: Zarabiaj w internecie!

Zarabiaj w internecie

Buxy - absolutny hit wśród internautów. Bardzo łatwy spory zarobek. Ale czy na pewno? Okradają nas, ale niekoniecznie z pieniędzy, ale głównie z czasu. Podobnie jest z tymi reklamami wysyłanymi na maila.

Jakiś czas temu mój brat się w to bawił, jednak jak się okazało to niezbyt opłacalny interes, jeśli samemu się nie zainwestuje kasy.

Jak to działa?

Zasada jest prosta: zakładamy konto na PayPalu, aby mieć na co wpłacać ewentualne zarobki.

Formatowanie, czyli nie męcz mych oczu

Może nie bezpośrednio o oprogramowaniu, ale nieco o estetyce. Wiele z artykułów na tym blogu jest dość ciekawych... tematycznie, ale wykonane tragicznie.

Przede wszystkim chodzi o estetykę wykonania. Podczas gdy pokemony nadużywają dobrodziejstw formatowania tekstu, inni nie wiedzą co to jest. Tak, mam na myśli tutejsze artykuły, ale nie tylko. Porada ta także przyda się twórcom stron internetowych

Spora ich część jest długa, a co gorsza - pisana niemal jednym ciągiem. LITOŚCI DLA MYCH OCZU! Czytelnika nie zawsze interesuje cała treść, tylko czasem jej fragment.

Jak nas okradają cz. 1: Cudowne programy

Przegląd oszustw, złodziei i wyłudzaczy.

Nie, to nie jest seria Linux vs. Windows, choć jak wiadomo, mimo podobnych możliwości (wykorzystywanych, bądź nie), znacznie różnią się cenowo.

Chodzi mi o programy i usługi, za które wielu użytkowników płaci, by legalnie wykorzystać, a nie wiedzą, że nie muszą, albo dają się po prostu nabrać i tracą pieniądze.

Cz. 1: Cudowna aplikacjaNa pierwszy ogień może trochę o oszustach.

O wygodzie pracy na Linuksie

Przy wyborze systemu większość początkujących wybiera Windowsa ze względu na reklamowaną łatwość obsługi samego systemu, kompatybilności ze sprzętem, oraz ilości oprogramowania.

Jednak moim celem nie jest porównywanie samych systemów, lecz wygody pracy na nich.

Panele/paskiW Windowsie mamy standardowo jeden pasek: XP-30px, Vista-30+4px(na ten "estetycznie" odstający przycisk), Seven-42px. Można je zmniejszać, ale standardowo dużo zżerają.

Do świata w pełni obiektowego, czyli przesiadka na Javę

Swoją naukę programowania zaczynałem od PHP. Byłbym w stanie napisać prostego CMS'a, jakby mi się chciało napisać jakiś szablon do tego. Później szkoła zmusiła mnie do nauki Pascala. Strata czasu, ale poznałem prawdziwe trudności programowania: deklarowanie zmiennych razem z typami, sztywne tablice. Później był C++ i C. Początkowo bardziej C++, później jednak zacząłem używać Standardowej Biblioteki C (jest o wiele szybsza i daje większą władzę).