Part III: Duża sieć.

Cześć po raz kolejny.

Widzę, że kilka osób jest zainteresowanych tym, jak wygląda praca informatyka/administratora/pana od komputerów ;) itd. więc kontynuuję. Tym razem nieco bardziej szczegółowo.

żródło: PIONIER online

PIONIER

Mam to szczęście, bądź też nieszczęście, działać w części sieci PIONIER. W skrócie jest to ogólnopolska sieć szerokopasmowa, posiadająca własne połączenia światłowodowe, w jej skład obecnie wchodzi 21 ośrodków Miejskich Sieci Akademickich oraz 5 Centrów Komputerowych Dużej Mocy. Ależ to brzmi, co nie? ;D Ponadto sieć PIONIER jest w chwili obecnej prawdopodobnie najbardziej zaawansowaną siecią w Europie (między innymi dzięki technologii DWDM [kolorowy laser :P ] oraz 10GE (Może się wydawać, że to nic ale... są już prowadzone testy 100GE). Chętnych zapraszam do zapoznania się ze szczegółami (bo tu to za długo i za nudno), badaniami, planami i w ogóle bo dla informatyków można znaleźć tam wiele ciekawych wiadomości: PIONIER online

MAN i AMSK

No ale koniec przechwałek ponieważ ja jeszcze jestem i zbyt młody i zbyt mało doświadczony aby móc zajść gdzieś dalej w tej materii. Tymczasem ja, dzielny rycerz pogranicza siedzę na jednej z linii obrony i pilnuję (wraz z pozostałymi Wydziałami i Centralą) aby nikt nic nie zepsuł.

Jako, że lubię przechodzić od ogółu do szczegółu, tak oto (z pominięciem pewnych szczególnych szczegółów oraz dla bezpieczeństwa własnego i innych) mniej więcej prezentuje się sieć komputerowa na Uczelni:

- MAN - Metropolitan Area Network - to taki LAN tylko, że duuuży i można powiedzieć, że właśnie LANy (urzędy, instytucje itd.), operatorzy i inni... są stacjami roboczymi wchodzącymi w skład sieci ;)
Nasz MAN łączy wszystkie Uczelnie w naszym mieście z siecią PIONIER. Oczywiście nie tak po prostu ;) Horda OmniSwitch'y i FortiGateów broni nas przed problemami.

Co jest potem? Potem łączymy wyjście na świat z centralą Uczelni. Ale tam nie wolno robić zdjęć ani o tym za dużo pisać (powiem tylko, że zabezpieczenia są przednie) ;) Centrala skupia w sobie Wydziały, w których to są tak zwane Punkty Dystrybucyjne (PD). I tutaj siedzę sobie ja. Takich punktów pod moją kontrolą mam 3, a chwilowo nawet 4 z uwagi na trwające remonty.

Każdy PD jest połączony z tzw. Głównym PD. GPD jest wpięty prosto w MAN i ogólnie jest to u nas tak jak w reklamie Netii (chyba): jaki masz drut taki masz internet. Oczywiście to nie prawda, bo prawdopodobnie każdy ma bardzo podobne "druty", więc wszystko zależy od urządzeń aktywnych, które znajdują się po drodze. Także Netia postawi wam średniowieczny HUB gdzieś po drodze i wasz drut osiąga zawrotne 1Mb/s. Kiedyś zrobiłem mały teścik z kolegami z naszego węzła do najbliższego miasta działającego również w sieci PIONIER. Szkoda, że nie mieliśmy szybszej karty, bo wydawało się, że 1Gb to dopiero początek ;)

Moja sieć składająca się z tych paru węzłów przechodzi teraz generalny remont więc szykuje się sporo zmian. Obecnie PD (tudzież węzły) połączone są wiązką skrętki, jednak po remoncie dystans między nimi się zwiększy (do jednego będzie około 120m. trasy) więc będą światłowody wielomodowe, jeszcze nie wiem jaka ilość bo nikt mi nie chce dać projektu. Bo niby są zmiany i nie chcą wprowadzać w błąd.

Do tej pory wszystko działało na dzielnych 100Mb HP ProCurve 4000. Obecnie jest taki miszmasz (bo tych HPków zostały 3 sztuki a reszta to np. Cisco, jakiś3com nawet i inne), że wszyscy się cieszą na wprowadzenie zupełnie nowej sieci.
Po cichu liczę, że przetarg wygra... firma na którą liczę ;) Mogę tylko rzec, że bić się będą Cisco, HP i Alcatel. Najprawdopodobniej. Jak tylko będę wiedział więcej to dam wam znać.

PLATON, a zwłaszcza Eduroam

Jednak nie tylko o switche chodzi. Planuję też wprowadzenie sieci bezprzewodowej, na którą mamy już bardzo ciekawy projekt - integracja z systemem obsługi studentów. W skrócie ma to wyglądać tak, że każdy student będzie łączył się z siecią bezprzewodową z loginem i hasłem takim samym jak loguje się do systemu "dziekanatowego". Przeprowadzone już zostały testy i pierwsze uruchomienie na jednym z Wydziałów i muszę powiedzieć, że działa to naprawdę nieźle. Ale nie mamy jeszcze nazwy ;)

W przyszłości planujemy się też dołączyć do ogólnoświatowej sieci Eduroam - Jest to bardzo ciekawy system sieci bezprzewodowych działający w wielu Uczelniach na całym świecie, a w Polsce jest to częścią dużego projektu PLATON wchodzącego w skład sieci PIONIER. Jak to wygląda? Powiedzmy, że jesteś panem Dr. Marianem Kowalskim i jedziesz na konferencję na uniwersytet w Madrycie. Twój uniwerek i uniwerek w Madrycie działają w sieci Eduroam - co to daje? Masz sobie login i hasło na swojej uczelni i się logujesz z tymi danymi zawsze. Masz swój profil itd. Teraz kiedy już dotarłeś do Madrytu nie musisz iść do Pana Administratora ( ;D ) i prosić go o hasło do WiFi. Włączasz komputer, patrzysz na sieci i widzisz SSID Eduroam. Wpisujesz login i hasło ze swojej uczelni i voila! Życie jest piękne. Jak to działa ze strony technicznej? Prosta sprawa. Każdy AP połączony jest z kontrolerem i serwerem RADIUS, a ten synchronizuje się ze wszystkimi pozostałymi na świecie. Tak w skrócie, bo nie chce mi się wchodzić w szczegóły ;) Ale powiedzcie czy to nie jest fajne rozwiązanie? ;)

Aby uprzedzić jeszcze komentarze: tekst jest prosty aby każdy bez specjalistycznej wiedzy mógł sobie poczytać i nie paść z nudów (od tego są wykłady lub podręczniki) oraz nie martwić się jakimiś głupotami typu roaming, rodzaje światłowodów czy uwierzytelnianie w Radiusie.

Pozdr.
997