Blog (7)
Komentarze (23)
Recenzje (0)
@13Van13Prawie jak ALT+TAB: xrun

Prawie jak ALT+TAB: xrun

11.01.2013 14:52, aktualizacja: 12.01.2013 23:32

Jeśli masz już doświadczenie z uruchamianiem gier w GNU/Linuksie, mogłeś zauważyć pewien denerwujący szczegół. W większości z nich uruchomienie trybu pełnoekranowego wiąże się z niemożnością przełączania się z powrotem do pulpitu roboczego (na wzór ALT+TAB). Nie mam bladego pojęcia, dlaczego tak jest, być może wynika to z ograniczeń serwera X odpowiedzialnego za tryb graficzny w Linuksie. Dość irytująca niedogodność, ponieważ dość naturalna jest chęć przerwania rozgrywki od czasu do czasu, by skorzystać z innej aplikacji - np. w celu sprawdzenia nowej wiadomości lub przeczytania solucji gry w sieci. Nonsensem byłoby wyłączanie za każdym razem gry, aby to uczynić. Na szczęście jest na to sposób.

Rozwiązanie problemu znalazłem na niezawodnej ArchWiki, czyli anglojęzycznej wikii dystrybucji ArchLinux (którą polecam na przyszłość w wypadku problemów z... Praktycznie czymkolwiek). Jest nim prosty skrypt umożliwiający uruchomienie dowolnej aplikacji w nowym ekranie X-ów.

Nasz system (historycznie stojący przecież na ramionach Uniksa przeznaczonego do sieciowego użycia przez wielu użytkowników w tym samym momencie) na starcie uruchamia domyślnie kilka terminali (TTY), pomiędzy którymi możemy się przełączać poprzez wciśnięcie kombinacji CTRL+ALT+F1 do F12. Logowanie do X-ów ma zazwyczaj miejsce pod 7 (CTRL+ALT+F7), logi ze startu systemu są pod 1 (CTRL+ALT+F1), itd. To rozwiązanie ma kilka zalet, między innymi w wypadku, kiedy jakaś aplikacja zawiesi nam cały tryb graficzny umożliwia przejście do konsoli tekstowej i zabicie wadliwego procesu. Innym zastosowaniem jest logowanie się do systemu kilku użytkowników naraz bez konieczności wcześniejszego wylogowania poprzednich. Więcej na temat TTY i przełączania (po angielsku): How to switch between text and graphical consoles?

Jak nam to pomoże ze wspomnianym problemem gier na fullscreenie: taką grę uruchomimy na dodatkowym ekranie X-ów, w dowolnym momencie bez jej wyłączania przejdziemy do systemu dzięki kombinacji CTRL+ALT+F7, a potem powrócimy do gry używając CTRL+ALT+F8. Jak tego dokonać? W kilku prostych krokach.

1. Idziemy pod adres Running program in separate X display 2. Kopiujemy cały skrypt bash z ramki 3. Uruchamiamy nasz notatnik (gedit/mousepad/kwrite/nano/vi) z prawami roota (su lub sudo)

[code=]# gedit[/code]

4. Wklejamy do środka skrypt 5. Zapisujemy jako xrun w /usr/bin/ lub /usr/local/bin/ (osobiście wybrałem drugą opcję) 6. Nadajemy prawa wykonywania skryptowi, np.

[code=]# chmod +x /usr/local/bin/xrun[/code]

7. Uruchamiamy naszą aplikację przy użyciu polecenia

[code=]$ xrun aplikacja[/code]

np.

[code=]$ xrun xonotic[/code]

lub w folderze z grą:

[code=]$ xrun ./AtomZombieSmasher[/code]

z Wine też działa:

[code=]$ xrun wine SeriousSam.exe[/code]

Od tej pory możemy się przełączać poprzez używanie CTRL+ALT+F1 do F12. Jeden problem mniej.

Uwagi:

- Skrypt do działania wymaga zainstalowanego zenity! Jeżeli go nie masz, zainstaluj np. poprzez

[code=]# aptitude install zenity[/code]

- Podane numery TTY, np. 7 czy 8 są jedynie numerami odpowiadającymi standardowym ustawieniom w większości popularnych dystrybucji. Domyślnie od 1 do 6 na starcie systemu uruchamione są konsole tekstowe, od 7 wzwyż graficzne (domyślnie tylko jedna, 7). Ponownie odsyłam do How to switch between text and graphical consoles? - Jeżeli masz problem 'user not authorized to run the X server', dodaj swojego użytkownika do grupy tty, np. poprzez edycję pliku /etc/group

[code=]# gedit /etc/group[/code]

oraz edytuj plik /etc/X11/Xwrapper.config

[code=]# gedit /etc/X11/Xwrapper.config[/code]

zamieniając

[code=]allowed_users=console[/code]

na

[code=]allowed_users=anybody[/code]

GryPoradnikiLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)