Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Cyfryzacja w domu i w zagrodzie – recenzja taniego tunera DVB-T do komputera

@AlbatrosZippaCyfryzacja w domu i w zagrodzie – recenzja taniego tunera DVB-T do komputera05.03.2019 14:30

Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce została uruchomiona pilotażowo 9 listopada 2001 roku w Warszawie ,a później w takich lokalizacjach jak: Wrocław, Rzeszów, Wisła, Rajcza, Poznań, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Kraków. Ja miałem doświadczenie z testowym nadawaniem multipleksu z nadajnika RTON Skrzyczne w roku 2009, gdzie znajdowały się cztery kanały TVP (TVP 1, TVP 2, TVP Info Katowice i TVP Sport). Nadawano go w formacie MPEG-2. Nadajniki analogowej telewizji naziemnej były wyłączane od 7 listopada 2012 do 23 lipca 2013. Niedawno trafiłem na promocję na popularnym serwisie aukcyjnym, gdzie mogłem kupić tuner DVB-T na USB za jedyne 50 zł ,w tym wliczając koszty przesyłki. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić swoje uwagi na temat tunera telewizji naziemnej.

Co w zestawie:

W zestawie znajduje się:

  • Tuner DVB-T
  • Antena
  • Płyta ze sterownikami, dokumentacją i oprogramowaniem
  • Adapter na standardowe złącze antenowe
  • Pilot

Urządzenie

Urządzenie przypomina modem internetu mobilnego. Na jednym z boków znajduje się złącze do podłączenia dołączonej do zestawu anteny lub przelotki na standardowe złącze antenowe. Na górze znajduje się dioda sygnalizująca sygnał oraz odbiornik podczerwieni.

Urządzenie z podłączoną przelotką na standardowe złącze antenowe
Urządzenie z podłączoną przelotką na standardowe złącze antenowe

Antena 

672142

Antena dołączona do zestawu jest standardową anteną pasywną. Podstawka ma magnez, dzięki któremu możemy przyczepić do karoserii samochodu, lub na parapecie. Sygnał płynący do niej jest idealny bardziej, lecz do bliskich nadajników. W moim przypadku, aby coś odbierało, musiałem być na piętrze budynku i wtedy sygnał był porównywalny do pasywnych anten kierunkowych, lub taniej anteny pokojowej.

Poziom sygnału na MUX-2 na antenie z zestawu
Poziom sygnału na MUX-2 na antenie z zestawu

Pilot

Pilot jest to standardowe rozwiązanie membranowe, które znajdziemy, w różnych urządzeniach począwszy listwy LED, a skończywszy na tanich wieżach z Auchana. Przyciski oraz działanie jest ustawione bardziej pod użytkowanie w BlazeDTV. W Windows Media Center pilot nie był rozpoznawany, mimo iż są wgrane sterowniki.

672149

Dołączone oprogramowanie

Oprogramowanie dołączone wraz ze sterownikami jest to BlazeDTV, w wersji 6.0. Ta wersja ma na swoim karku już dobre 12 lat. Chińczycy, którzy dodawali oprogramowanie, zapomnieli o kluczu licencyjnym, lecz uratował mnie znajomy, który posiada podobne urządzenie i udostępnił mi klucz licencyjny do tego oprogramowania.

Dobrze, że działa na Windows 10
Dobrze, że działa na Windows 10

Blaze DTV umożliwia skanowanie fragmentu pasma DVB-T. Przykładowo z nadajnika RTON Skrzyczne potrzebne są pasma od 191,5 MHz do 770 MHz. Kanały są sortowane według multipleksu, a nie jak w Windows Media Center poprzez LCN. Program jest prosty w obsłudze, a wadą dla mnie jest brak elektronicznego przewodnika po programach, czyli EPG. Jakimś cudem w Windows Media Center i VLC działa EPG, a w BlazeDTV nie pobiera przewodnika po programach.

Interfejs programu
Interfejs programu

Alternatywne oprogramowanie

Jeśli wasza płyta w opakowaniu nie zawierała klucza licencyjnego do BlazeDTV, to można również zainstalować inne oprogramowanie. Dołączam dwa przykładowe alternatywne rozwiązania. Przedstawiłem dwa wspomniane przykłady

VLC

VLC nie muszę przedstawiać, ponieważ ten program prawie wszystko odtwarza z plików wideo i audio. Za pomocą tego programu możemy również oglądać telewizję za pomocą tego tunera. Wadą jest to, że jeden multipleks jest skanowany, oraz trzeba znać częstotliwość. VLC prosi o podanie częstotliwości w kHz, przykładowo MUX III na terenie woj. śląskiego to zawsze 634 MHz, to w VLC podajemy 634 000 kHz.

672160

Pobierany jest przewodnik po programach i dodatkowo działa funkcja nagrywania.

672163

Windows Media Center – tylko Windows 7 i Windows 8.1 Pro z Media Center

Microsoft zrobiło kawał dobrej roboty w kwestii odtwarzania telewizji za pomocą Windows Media Center. W porównaniu do BlazeDTV program sortuje kanały według LCN (Logical Channel Number) i można również tworzyć własne listy kanałów. EPG jest pobierane poprzez dane z nadajnika i również przy pomocy łącza internetowego. Nagranie można zaprogramować, lecz Windows Media Center nagrywa w formacie *wtv. Jeśli chcemy wyciąć np. reklamy z nagranego filmu, to niestety musimy konwertować na popularne formaty. Przepraszam, ale przepadły mi zrzuty ekranu z Windows Media Center.

Słowem podsumowania

Tani tuner DVB-T jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która ma komputer stacjonarny i nie chcę zagracać pokoju telewizorem, albo okazjonalnie ogląda telewizje. Antena nadaje się bardziej do nadajników, które znajdują maksymalnie do 20 km. Fartem jest, że antena z zestawu i tania antena pokojowa z popularnego sklepu RTV AGD wyłapuje trzy multipleksy z nadajnika oddalonego o 40 km. Multipleks 8 z RTON Skrzyczne jest w polaryzacji pionowej, a te 23 kanały na dodatkowym TV i na tunerze w komputerze są dla mnie idealne. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

Pokojowa antena również daje radę na oddalony o 40 km nadajnik
Pokojowa antena również daje radę na oddalony o 40 km nadajnik
SprzętWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)