Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Czy da się korzystać z iPhone 5s pięć lat po premierze? — recenzja systemu i urządzenia okiem użytkownika Androida

@AlbatrosZippaCzy da się korzystać z iPhone 5s pięć lat po premierze? — recenzja systemu i urządzenia okiem użytkownika Androida26.07.2018 01:51

Jakiś czas temu szukałem nowego telefonu, który bezproblemowo zastąpiłby zepsutego Honora 5X. Oczywiście telefony z Androidem za 400 zł brałem pod uwagę, ale patrzyłem na licytacje używanych iPhone. W ciągu pewnego tygodnia licytowałem iPhone 6 pochodzące z zasobów jakieś firmy ze Skandynawii. Jeden egzemplarz miał uszkodzony Touch ID, lecz działały wszystkie czujniki, ekran, bateria itd. Drugi egzemplarz był sprawny w 100%, ale wygląd wizualny pozostawał do życzenia. Oczywiście tych licytacji nie wygrałem, ale wygrałem licytację iPhone 5s. Dziś na łamach dzisiejszego bloga chciałbym odpowiedzieć na pytanie oraz przedstawić swoją opinię iOS okiem użytkownika Androida, oraz byłego użytkownika Windows Phone.

Dawid kontra Goliat
Dawid kontra Goliat

Co w zestawie i specyfikacja

Telefon został przysłany w oryginalnym opakowaniu zgodnym z pojemnością pamięci, kolorem i IMEI. Zestaw zawierał:

  • Ładowarka
  • Kabel USB – Lighting
  • Pudełko po EarPods

Nie marudzę, bo chociaż dostałem tę ładowarkę i kabel, aby załadować telefon oraz synchronizować z iTunes. Wybaczam, że nie dostałem słuchawek EarPods, ponieważ moi znajomi, którzy mają iPhone, narzekali na jakość wykonania tych słuchawek. Zamiast nich korzystam z Langsdom ZS26, które nabyłem na Aliexpress.

Specyfikacja urządzenia

657179

Wygląd mojego egzemplarza

Mój egzemplarz wygląda jak na zdjęciach poniżej. Na aukcji było uwzględnione, że został wymieniony wyświetlacz. Mój telefon ma pojemność 16 GB pamięci wewnętrznej.

657183

657185

Zalety i wady

Zalety

Sprzęt sprzed pięciu lat, a działa płynnie – optymalizacja

Z idealną optymalizacją spotkałem się w Windows Phone, gdzie nieważne, jaki telefon to system i aplikacje działały idealnie. Optymalizacja iOS jest wręcz bajeczna, bo na 5s system o numerze 11.04.1 działa płynnie bez żadnych zacięć. Wszystkie aplikacje, które użytkuje,działają ze szwajcarską precyzją. Pewnie w wymagające gry na 5s nie pogram.

Inne aplikacje znajdują się w folderze "Apps" ;)
Inne aplikacje znajdują się w folderze "Apps" ;)

Sprzęt idealnie gra na słuchawkach

iPhone powinien zostać przykładem, jak powinny grać smartphone z Androidem w szczególności budżetowe smartphone. Słucham różnej muzyki, począwszy od hip-hopu, a skończywszy na polskiej scenie alternatywnej. Nieważnie jakiej piosenki słuchałem to dźwięk, był w dobrej jakości. Mankamentem jest dla mnie equalizer, którego nie można ustawić, z poziomu aplikacji Muzyka tylko muszę przejść do ustawień.

153399
153400

iTunes

Sprzęt niestety nie umie w pamięć masową jak telefony z Androidem, ale podobną zależność od jakiegoś programu, który synchronizuje, telefon przeżyłem. Był to Zune, który był potrzebny, aby wgrać muzykę do Lumii 610. Tylko Apple dodało również funkcję synchronizacji iPhone za pomocą WiFi, która ułatwiła mi życie. Oprócz tego iTunes jest znakomitym zamiennikiem Windowsa Media Player.

iTunes oprócz oprogramowaniem do synchronizacji iPhone z PC może być idealnym odtwarzaczem muzyki na komputerze
iTunes oprócz oprogramowaniem do synchronizacji iPhone z PC może być idealnym odtwarzaczem muzyki na komputerze

Dokumentacja dostępna na Supporcie Apple

W pierwszy dzień użytkowania telefonu poza domem zapomniałem Passcode i zablokowałem dostęp do telefonu. Informację o trybie awaryjnym oraz odtworzeniu iOS z trybu awaryjnego znalazłem na Supporcie Apple. Ta informacja została podana prostym językiem. Ja odzyskiwałem telefon równe 7 godzin, przez błąd 14 oraz przez inne błędy. Winowajcą był kabel dołączony do zestawu, ale po zmianie kabla telefon ponownie był gotowy do użytkowania. Również kabel nieoryginalny, bo Apple nie robi chyba 3 metrowych kabli Lightining.

Jedyne 3m kabla lightning
Jedyne 3m kabla lightning

16 GB jest w sam raz

Usłyszałem głosy, że 16 GB w iPhone jest złem i że będą problemy z pobieraniem aktualizacji oraz „usuń konto”. Ja mam na telefonie 204 piosenek, 12 aplikacji i zostało jakieś 8,5 GB. Trzeba żyć ze świadomością, że niestety iPhone nie oferuje włożenia karty pamięci i racjonalnie trzeba zarządzać pamięcią.

657211

Pięcioletni telefon dostanie nową wersję softu

iOS 12 najprawdopodobniej będzie ostatnią wersją dla 5s, ale doceniam Apple, że potrafi aktualizować urządzenia sprzed 5 lat. Powiedzcie np. Samsungowi, że ma wydać Androida 8.0 dla Galaxy S5,to pewnie Koreańczycy wyśmialiby nas. Oczywiście w przypadku telefonów z Androidem posiadamy Custom Roms, lecz często nie nadają się użytkowania codziennego.

657217

Wady 

Aplikacja Mapy 

Fani Apple wybaczcie mi, bo serio Mapy Apple są najgorszą nawigacją do samochodu. Polecanie trasy najszybszej przez miasto w godzinach szczytu to szczyt chamstwa. Dobrze, że wiedziałem jak obejść korki w Bielsku-Białej, bo inaczej spóźniłbym się na szkolenie do pracy. Często mapy mylą Milówkę z Milanowem. Mimo wpisania np. „Milówka ul. Dworcowa 1” wyświetla „Milanów ul. Dworcowa 1”. Jednak wynik wyszukiwania jest poprawy.

153405
153406

Śmieszna praca na baterii

Telefon z powodu wbudowanej baterii o pojemności 1560 mAh trzyma słabo. Przez tą baterię przyjacielem stały się pociągi, które posiadają gniazdka. Odnowione EN57, Elf II i Newag Impuls z floty Kolei Śląskich. Telefon przy słuchaniu muzyki, przeglądaniu internetu wytrzymuje od rana do wieczora. Przeważnie w pracy mam włączony tryb niskiego zużycia, ponieważ z telefonu nie mogę korzystać podczas pracy, a to taka terapia dla mnie. Jednak bywają dni, że w połowie drogi do pracy muszę podładować telefon, ponieważ wątpię, że wytrzyma na czuwaniu 8 godzin przy 40% baterii.

Obowiązek aby telefon wytrzymał 8h czuwania
Obowiązek aby telefon wytrzymał 8h czuwania

Lightining

Autorski port Apple, który został zaprezentowany wraz, z premierą iPhone 5 jest pomysłem idealnym. Bo był mniejszy od 30-piniowego złącza pamiętającego czasy iPoda. Jest portem dwustronnym. No normalnie bajka, lecz co zrobić, jeśli to jest pierwszy iPhone i posiadamy masę kabelków microUSB. Zaopatrzmy się w adapter Lightining na microUSB. Takie cudo kosztuje jedyne 99 zł w oficjalnym sklepie Apple. Na Aliexpress podobny adapter zakupimy za jedyne 0,64 € (podaje cenę w euro, bo korzystam z karty wielowalutowej i mam podpięty rachunek w EUR). Pamiętam, jak zanim dostałem, do swoich rąk swojego iPhone zaszedłem do pobliskiego reseller’a Apple i powiedział, że trzeba inwestować w oryginalne kable, bo zamienniki mogą nie działać. Ta jasne. Mam tylko dwa kable zamienniki i każdy z nich działa bez zająknięcia.

Jeśli masz pierwszego iPhone i nie posiadasz masy kabli Lightining to taki adapter jest dobrym pomysłem
Jeśli masz pierwszego iPhone i nie posiadasz masy kabli Lightining to taki adapter jest dobrym pomysłem

Aparaty

iPhone 5s posiada z tyłu aparat o rozdzielczości 8 Mpx, który robi moim zdaniem dobre zdjęcia. Tak wyglądają przykładowe zdjęcie.

657239

Przedni aparat ma rozdzielczość 1,2 Mpx, który wykonuje ładne zdjęcia. Zaskoczyło mnie, że tak słaby aparat względem Honora 5X może mu dorównać.

657241

Słowem podsumowania 

iPhone 5s jest idealnym telefonem na początek użytkowania telefonów od Apple. Jest bardzo wygodny, dzięki wyświetlaczowi o rozmiarze 4” i znakomitej jakości. Dodatkowo iPhone 5s kosztuje od około 300 do nawet niecałych 500 zł. System działa płynnie, a aparaty robią dobrej jakości zdjęcia. Da się korzystać z iPhone 5s pięć lat po premierze. Jedynym mankamentem jest słaba bateria oraz zależność telefonu od iTunes.

Na zakończenie dodam the best of Siri. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

153411
153412

SprzętTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)