Blog (139)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

Aplikacje szachowe na Androida i iOS — odsłona druga

Strona główna@AnTarAplikacje szachowe na Androida i iOS — odsłona druga
02.12.2018 18:57

Przedstawiam Wam drugą odsłonę mojej „aplikacyjnej sagi szachowej”, która w odróżnieniu od pierwszej (w połowie płatnej) zawiera aż 9 darmowych aplikacji. Jest więc w czym wybierać. Myślę więc, że każdy smartfonowy szachista znajdzie tutaj jakąś ciekawą apkę dla siebie. Zatem bez zbędnego przedłużania pora na przegląd kolejnej listy dziesięciu aplikacji szachowych.

Chess for Kids - Play & Learn

Otwiera tę listę popularna aplikacja szachowa dla dzieci, której założeniem jest nauczenie najmłodszych podstaw gry i poprawa reprezentowanego poziomu. Ma w tym pomóc rozwiązywanie ponad 1000 zagadek (o różnym stopniu zawiłości) oraz funkcja trenera i filmiki instruktażowe. Interfejs apki ma przyjazne dla oka dziecka pastelowe kolorowy, a gra jest na całkiem przyzwoitym poziomie szachowym. Pomimo że sama aplikacja jest ciekawa, jednak niestety ma pewne wady. Przykładowo po którejś aktualizacji następuje na niej problem z długimi partiami, ponieważ wyskakuje informacja, w której jest napisane, że nie ma połączenia z internetem. Niezależnie czy to Wi-Fi, czy Internet Flat.... Bez różnicy. Na domiar złego gra potrafi się bez powodu zacinać. Nie następuje to zbyt często, ale jednak. Bacząc na te „niedociągnięcia”, najlepsze dla najmłodszych będzie korzystanie z tej aplikacji za darmo, grając online z innych dziećmi i według reprezentowanego poziomu umiejętności z komputerem. Natomiast komercyjne funkcje (zagadki, poradniki video) zważywszy na „ociężałość” apki, nie są warte wykupienia.

Poziom trudności: podstawowy/średnio zaawansowany. Wygląd: przyjazny dla dziecka. Funkcjonalność: wymaga pewnych poprawek, ale nie przeszkadza w grze online i rozgrywania krótkich i średnich partii z komputerem. Ocena ogólna: 4,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)

Chess Free

Wyprodukowana przez AI Factory Limited aplikacja jest jedną z najpopularniejszych gier szachowych na urządzenia mobilne. Jej znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność. Obejmuje 12 poziomów trudności, tryby casual i pro play, tabele liderów, a także możliwość zapisania swoich najlepszych partii. Interfejs gry jest prosty i obejmuje osiem opcji kolorystycznych szachownicy do wyboru. Darmowa wersja zawiera reklamy, aby je usunąć trzeba, zakupić wersję pro za niecałego dolara

Poziom trudności: od podstawowego do zaawansowanego. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,2/6. Licencja: Freemium. Download (Android)

Chess Free (gameone)

Jest to prosta prosta aplikacja szachowa. Posiada dwa tryby gry; z wybranym graczem online i komputerem, z którym można rozgrywać batalię szachowe na pięciu różnych poziomów trudności. Poza tym oferuje funkcję automatycznego zapisywania partii oraz możliwość jej pauzowania. Niestety aplikacja jest pełna reklam, które są bardzo inwazyjne i gdy otworzy się aplikację „wyskakują” one przez około 2 minuty. Nie da się tego anulować i trzeba obejrzeć do końca. Poziom gry też nie rzuca na kolana. Ot taka trzecia liga wśród aplikacji szachowych. Proponuję zatem wybór innej, choćby nawet którąś z tutaj opisanych.

664667

Poziom trudności: dla graczy początkujących do średnio zaawansowanych. Wygląd: specyficzny (jedni są nim zachwyceni, drugich odrzuca). Funkcjonalność: byłaby odpowiednia jakby nienachalne reklamy. Ocena ogólna: 3,5/6. Licencja: Freemium. Download (Android)

Chess Friends / Szachy darmowe

Ta aplikacja została stworzona w celu poprawy umiejętności szachowych wszystkich graczy. Jest w sam raz zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty. Wynika to z tego, że trudność występujących na niej zadań jest dostosowywana do umiejętności i poprzednich występów danego użytkownika. Na tej aplikacji naprawdę można poćwiczyć, gdyż z botem da się zwyciężyć, a jeśli chcemy pokazuje nam najlepsze ruchy. Wypada zaznaczyć, że przy częstej grze pojawiają się pewne błędy. Przykładowo na 46 poziomie SI (sztuczna inteligencja) gra „głupieje” i nie można wykonać ruchu. Resetowałem aplikację, ale niestety na próżno. Wypadałoby więc przy następnej aktualizacji usunąć tę usterkę. Niektórym może również przeszkadzać nazbyt „przekoloryzowany” interfejs oraz występujące na aplikacji zagrywki „free pro play”, chociaż z drugiej strony jej twórcy muszą jakoś zarabiać. Poza tym fajna gra, jednakże do nauki gry przydałyby się lepiej dopracowane komentarze i podpowiedzi do zadań instruktażowych. Tak czy inaczej, każdy lubiący grać w szachy, może ją sprawdzić.

664671

Poziom trudności: od podstawowego do zaawansowanego. Wygląd: bardzo kolorowy (dla mnie aż za bardzo). Funkcjonalność: wymaga pewnego dopracowania. Ocena ogólna: 4,1/6. Licencja: Freemium. Download (Android | iOS)

Chess King (Szachowa taktyka dla początkujących)

Aplikacja typowo strategiczna, gdyż wchodzi w rolę trenera, który daje zadania i pomaga je rozwiązać. Trzeba przyznać, że uzyskiwane podpowiedzi, objaśnienia, a także uwagi przy błędnych ruchach, są bardzo pomocne i wiele można się z nich nauczyć. Dodatkowo aktualizuje zmiany rankingu Elo szachisty w czasie nauki i została przetłumaczona w całości na polski język. A co ważne po założeniu bezpłatnego konta na Chess King, można na niej korzystać z wybranego kursu jednocześnie na kilku urządzeniach z różnymi systemami mobilnymi. Bez zbędnego przedłużania aplikacja z wszech miar godna polecenia dla uczących się szachowej strategii. Rozwojowa, funkcjonalna i do tego za darmo.

664675

Poziom trudności: podstawowy. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,3/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Chess King Nauczanie (Szachy i taktyka)

Mamy tutaj do czynienia z bardzo przydatnym zbiorem kursów do nauki i doskonalenia gry w szachy. Zbiór zawiera kursy taktyki, strategii, debiutów, gry środkowej i końcówek. Są one przystosowane dla szachistów początkujących i średnio zaawansowanych, a także doświadczonych profesjonalistów. Przy pomocy tej aplikacji można udoskonalić swoje szachowe umiejętności, poznać nowe taktyczne techniki i kombinacje, a także utrwalić zdobytą wiedzę w praktyce. Aplikacja wchodzi w rolę trenera, który daje zadania i pomaga je rozwiązać. Daje też podpowiedzi, objaśnienia, a także wskazuje poprawne kontynuacje przy błędnych ruchach, które możecie zrobić. Niektóre kursy mają rozdziały teoretyczne, w których na praktycznych przykładach omówione są metody gry w określonym stadium partii. Teoretyczne lekcje mają charakter interaktywny, można nie tylko czytać tekst lekcji, ale również wykonywać ruchy na szachownicy i samodzielnie analizować niezrozumiałe momenty gry. Jest to niewątpliwie bardzo konkretna szachowa aplikacja wygodna w obsłudze i z polskim menu, którą w 100% polecam.

664679

Poziom trudności: od podstawowego do średnio zaawansowanego. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Chess Live

Jest to jedna z lepiej zaprojektowanych aplikacji szachowych, na których można grać online z przeciwnikami z całego świata. Na Chess Live podobnie jak na Kurniku grają klany, które rywalizują miedzy sobą w różnych turniejach szachowych. Aplikacja ma wspaniałą grafikę i miłe dla ucha efekty dźwiękowe. A co najważniejsze reprezentuje naprawdę wysoki poziom gry, czego najlepszym potwierdzeniem jest, iż często grają na niej arcymistrzowie szachowi. Jej jedyną wadą są pojawiające się w wersji darmowej reklamy, ale nie są one nazbyt inwazyjne.

664683

Poziom trudności: zależy, na jakiego gracza się trafi. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Chess Master 3D Pro

Ta aplikacja jest dedykowana zwolennikom grafiki trójwymiarowej, ponieważ jej plansza jest renderowana w trzech wymiarach, aby zapewnić graczom widzenie figur pod dowolnym kątem. Poziom gry jest odpowiedni z sześcioma różnymi poziomami sztucznej inteligencji do wyboru (od podstawowego do arcymistrzowskiego). Gra co jest ważne dla początkujących graczy, sugeruje najlepsze możliwe ruchy do wykonania. I co mi się w niej najbardziej podoba, świetnie uczy wykonywania jak najszybszych matów. Aplikacja działa bez zakłóceń i jest łatwa w obsłudze. Myślę wiec, że nie tylko zwolennicy dobrej grafiki 3D mogą wydać na nią 10,99 złotych.

Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do profesjonalnego). Wygląd: futurystyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 4,8/6. Licencja: Premium. Download (Android)

Chess Master 2018

Tegoroczna wersja Chess Master na Anroidy zbiera zewsząd bardzo dobre recenzje. Przede wszystkim na tle innych aplikacji mobilnych wyróżnia bogactwem dostępnych funkcji. Oprócz standardowej możliwości grania online z przeciwnikami z całego świata i rywalizowania z przeciwnikiem komputerowym. Na Chess Master można przećwiczyć jak najlepsze wykonywanie szachowych końcówek (endgame challenge). A dzięki bardzo dobrze obmyślanym interaktywnym lekcjom, w sposób wymierny poprawić taktykę gry (debiut, rozwinięcie, zakończenie partii). O sile gry decyduje świetny silnik AI o 100 różnych poziomach trudności. Poza tym aplikacja posiada świetny analizator zagrywek przeciwnika Chess Tutor oraz zabawny tryb wyzwań. Dla wielu najważniejsze jednak jest to, że aplikacja jest dostępna za darmo, a reklamy są na niej prawie niezauważalne. Według mnie Chess Master jest bardzo wartościową aplikacją, która każdemu z Was może pomóc w staniu się lepszym szachistą.

664691

Poziom trudności: od podstawowego do profesjonalnego. Wygląd: klasyczny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,7/6. Licencja: Freemium. Download (Android)

Chess · Play & Learn

To świetna aplikacja, którą cechuje szerokie spectrum zastosowań i uniwersalizm. Oferuje możliwość grania samemu z komputerem lub z innym graczami online. Posiada kilka trybów gry, w które można grać według wybranego stopnia trudności. Ponadto zawiera ponad 50 000 łamigłówek szachowych, lekcji i quizów, które pomogą ulepszyć poziom naszych umiejętności szachowych. Ma również ponad 20 tematycznych plansz oraz co jest rzadkością pośród tego typu apek, przedstawia artykuły i fora do dalszej interakcji i edukacji. Pewnie wielu z Was ucieszy wiadomość, że mobilna wersja programu Chess.com jest dostępna na licencji freeware. Więc w zgodzie ze swoim mottem przewodnim „Graj i Ucz się” za darmo krzewi naukę gry w szachy wśród mobilnych szachistów. Bez żadnej ściemy uważam, że Chess · Play & Learn jest jedną z najlepszych darmowych aplikacji szachowych dla początkujących, jak i bardziej zaprawionych szachistów. Nic tylko ją pobierać i grać!

Poziom trudności: zróżnicowany (od podstawowego do zaawansowanego). Wygląd: nowoczesny. Funkcjonalność: odpowiednia. Ocena ogólna: 5,9/6. Licencja: Freeware. Download (Android | iOS)

Werdykt

Przedstawiana tutaj „dziesiątka” aplikacji w zdecydowanej większości trzyma bardzo wysoki poziom. Czego najlepszym potwierdzeniem, że aż cztery z nich oceniłem blisko optimum. W tym elitarnym gronie znalazły się: Chess Master 2018, Chess · Play & Learn, Chess King (Szachowa taktyka dla początkujących), Chess King Nauczanie (Szachy i taktyka). Są one dostępne za darmo i świetnie się sprawdzą dla uczących szachowego rzemiosła oraz wprawionych taktyków szachowych.

Chess · Play & Learn - najlepsza aplikacja szachowa... i to nie tylko z tutaj opisanych, ale w ogóle.
Chess · Play & Learn - najlepsza aplikacja szachowa... i to nie tylko z tutaj opisanych, ale w ogóle.

CDN… w niedalekim czasie… nastąpi.

bELgHBiL