Blog (135)
Komentarze (4k)
Recenzje (43)

Free Chess Programs — pozwolą wam odkryć prawdziwą magię gry w szachy

Strona główna@AnTarFree Chess Programs — pozwolą wam odkryć prawdziwą magię gry w szachy
26.04.2017 13:14

Wpis ten jest poniekąd nawiązaniem do mojego debiutu na blogu DP, dotyczącego wpływu szachów na rozwój popularności informatyki. A co za tym idzie, będzie odnosił się do najlepszych ogólnie dostępnych programów szachowych w internecie. Chcę przy tym nadmienić, że wszystkie z programów, które tutaj zawarłem, są na licencji Freeware - co na pewno będzie sporym udogodnieniem dla lubiących grać w szachy w necie na wysokim poziomie, przy okazji nic za to nie płacąc. Warto też dodać, że żaden z nich nie występuje w bazie programów szachowych na DP, a mógłby przecież stanowić ważne jej uzupełnienie. Zauważyłem, że wiele osób komentujących gry z sekcji „Logiczne i karciane ” pisało, że poszukuje ciekawych programów szachowych. W takim razie ten spis programów powinien stanowić dla nich, odpowiednią formę zapoznawczą. Zapraszam zatem do lektury.

Programy są uszeregowane w kolejności alfabetycznej.

Arasan 20.0

Arasan to jeden z bardziej znanych programów szachowych. Powstał w 1994 roku i jest najstarszym darmowym tego typu programem z interfejsem graficznym, którego archaiczny wygląd w grze jest raczej zaletą, niż wadą - w szczególności dla tradycjonalistów, których pośród szachistów jest wielu. Dzięki temu, że łączy prostotę w obsłudze z dobrym poziomem rozgrywanych partii (od ponad dwóch dekad), ma rzesze fanów. Jeżeli chodzi o samą formę gry, do wyboru mamy kilka modeli pionów. Co za tym idzie, możemy również modyfikować kolor planszy, zmieniać wygląd figur oraz kolorystykę planszy. Grając z komputerem mamy możliwość cofania wykonanych ruchów lub obracania planszy w trakcie gry. A nad tym wszystkim czuwa zegar odmierzający czas, jaki obaj gracze poświęcili na wykonanie ruchów. Ważne jest również to, że program umożliwia zapis do plików PGN - całej rozgrywki, jak i plików FEN — samego ustawienia.

619139

Jest to dużym atutem dla analityków szachów, którzy potrzebują takiej formy zapisu gry do swych rozważań. Taka analiza rozegranych partii w grze przeciwko komputerowi nie należy do najłatwiejszych zadań, gdyż aktualnie baza programu, dzięki własnej wbudowanej bibliotece ruchów, zawiera ich ponad 50000. Warto też dodać, że każdą nową wersją liczba ich się powiększa, co świadczy o tym, że program sukcesywnie się rozwija. Grę na nim rozpoczynamy po wybraniu swojego koloru, po czym przystępujemy do rozgrywki przeciwko komputerowi. Plusem tego tytułu jest możliwość zmiany interfejsu aplikacji na dowolny wybrany przez użytkownika. Co więcej, SI przeciwników komputerowych zostało stworzone w taki sposób, by stanowić wyzwanie dla graczy na każdym poziomie zaawansowania - dzięki czemu również gracze z mniejszymi umiejętnościami będą z niego mogli korzystać.

Takie połączenie klasyki z ciągle rozwijającym się technicznie silnikiem szachowym czyni z programu Arasan jeden z najlepszych w swojej klasie, z całą pewnością wartym polecenia każdemu pasjonatowi tej królewskiej gry. Moja ocena: 4,5/6

Arena Chess 3.5.1

Arena Chess jest jednym z najbardziej profesjonalnych programów do gry w szachy. A bogate spectrum jego możliwości czyni go bardzo cenionym narzędziem dla miłośników tej gry. Aplikacja umożliwia prowadzenie rozgrywek z wykorzystaniem różnych silników szachowych (złożonych algorytmów i strategii prowadzenia gry przez komputer). Ważne też jest to, że oprócz grania w szachy, program ten umożliwia również dokładną analizę wcześniej przeprowadzonych partii, również tych udostępnianych na przykład w Internecie. Arena obsługuje pliki partii szachowych w formacie FCH, PGN, EPD. Interfejs programu Arena swoją złożonością może na wstępie tremować zwłaszcza mniej doświadczonych graczy, ale po rozegraniu już kilku partii - szybko się przekonamy do jego specyfiki. Rozpoczęcie pierwszej potyczki ze standardowo aktywnym silnikiem szachowym SOS 5.1 jest proste. Od pozostałych tego typu aplikacji odróżnia go nowatorski interfejs użytkownika (GUI) dla szachów.

619145

Program w zasobie kilkunastu możliwych wersji językowych zawiera także polskie bardzo dobre tłumaczenie Roberta Gieracha. Natomiast samo jego spolszczenie można dokonać według zawartego tutaj opisu. Osobom mniej doświadczonym program może wydawać się zbyt skomplikowany, ale tak naprawdę umożliwia on prowadzenie rozgrywek praktycznie na każdym poziomie zaawansowania. Poziom komputerowego przeciwnika reguluje się poprzez ustawienie czasu na posunięcie w zakresie od 40 ruchów w czasie od 5 do 150 minut. Możliwości regulowania poziomu trudności są naprawdę spore. Gra oferuje aż 8 poziomów trudności: od podstawowego, aż po arcymistrzowski.

Można na niej też grać w Szachy 960 tzw. fischerowskie, wywodzące się od nazwiska wielkiego szachisty Bobby Fischera. Różnią się one od klasycznych ustawieniem początkowym oraz zasadami robienia roszady. Aplikacja ma sporą renomę wśród wielu zaawansowanych graczy, którzy doceniają zawarte w niej niuanse. Reasumując, nic w tym programie nie jest dziełem przypadku, a sam w sobie stanowi perfekcyjnie opracowany moduł gry w szachy. Warto też dodać, że Arena jest zgodna z protokołem Winboard I, II i protokołem UCI I, II. Ponadto jest kompatybilna z Chess960, szachownicą elektroniczną DGT i zegarami DGT oraz wieloma innymi. Arena oferuje nam też możliwość wielokrotnego cofania ruchów, zapisywania partii i wiele innych. Moja ocena: 6/6

BabasChess 4.0

BabasChess to bez wątpienia jeden z najlepszych programów do gry w szachy na serwerze FICS. Cechuje go prostota w obsłudze i niezawodność, przy posiadaniu jednocześnie dużej ilości przydatnych opcji, które można dostosować zależnie od potrzeb użytkownika. Możliwe jest indywidualne rozplanowania planszy, bardzo wiele ustawień graficznych. Możemy np. wybrać sobie ulubiony schemat kolorystyczny, ustawienie szachownicy itd. Bardzo przydatną opcją jest możliwość ustawienia automatycznego zapisu rozgrywanych partii w wybranym folderze. Dla gawędziarzy i podglądaczy program ma możliwość prowadzenia rozmów i obserwowania partii innych graczy. Trzeba tylko sobie ustawić odpowiedni układ okien obejmujący np. konsolę rozmowy z przeciwnikiem. Dodatkowym jego zaletami są elastyczne funkcje modyfikowania planszy, dowolność układu okien, jak i bogata obsługa wtyczek. Każdy z graczy może również dostosować ustawienie szachownicy oraz wybrać schemat kolorystyczny.

619151

Dla samej wygody gry na serwerze wprowadzono tzw. klienty serwera — czyli programy ułatwiające wyszukiwanie sparingpartnera, zapis rozgrywanych partii do formatu PGN, szachowe czaty itd. Co pozwala rozegrać partię szachów z przeciwnikami z całego świata o dowolnym czasie. Przydatną opcją w BabasChess jest automatyczne zapisywanie rozgrywanej partii szachów. Występujący w programie BabasChent udostępnia nam opcje chatu. Bardzo ważną zaletą jest obsługiwanie przez program języka polskiego. Wyjątkowo ciekawa jest opcja "Szef Idzie" dzięki której możemy natychmiast zminimalizować okno w którym otwarta jest gra.

Program tak samo jest wyposażony w wielojęzycznego klienta sieciowego, który służy do prowadzenia rozgrywek szachowych przez internet. Ważne, aby wybrane ustawienia sobie zapisać — służy do tego specjalna opcja w programie. Dzięki temu przy powtórnym uruchomieniu program zapamięta nasze preferencje i nie będziemy musieli męczyć się na nowo. Reasumując ilość opcji w programie, jest tak duża, że nie sposób ich tu wszystkich omówić. Program oczywiście też jest wyposażony w polską wersję językową, którą łatwo sobie ustawić w opcjach. Te wszystkie wymienione zalety czynią ten program, z wszech miar godnym polecenia, ja też tak czynię. Moja ocena: 5/6

Lucas Chess 10.10.3

Lucas Chess to program szachowy z bogatym zestawem funkcji treningowych i szerokim zakresem ustawień rozgrywek szachowych, który na pewno niejednego fana tej gry zachwyci swoją funkcjonalnością. A co za tym idzie, będzie stanowił bardzo pomocne narzędzie w treningu szachistom na wszystkich poziomach, od początkujących, a na arcymistrzach kończąc. Rekomendowana przeze mnie wersja niekomercyjna pozwala na rozegranie partii rankingowych oraz towarzyskich z wieloma (bardzo wieloma) silnikami (możemy grać także w szachy "na ślepo"). Mamy też opcję ustawienia poziomu gry, który jest zróżnicowany od (1-podstawowy do 9-poziom arcymistrzowski). .

619157

W trakcie gry możemy korzystać z rad wirtualnego trenera, który wskazuje nam gdzie, zagraliśmy niedokładnie. Dodatkowo w programie jest szereg funkcji pomagających w treningu szachowym. Baza zadań zawiera ich około 60000! Jedna z funkcji programu pozwala na odgadywanie posunięć ulubionych szachistów, a inna na uczenie się otwarć z książki debiutowej. Jeszcze w innym miejscu możemy przetestować nasze umiejętności w teście wytrzymałości, w którym staramy się jak najdłużej wytrzymać napór silnika szachowego. Program pozwala na zaplanowanie dziennego treningu, abyśmy korzystali z najbardziej interesujących nas funkcji.

Twórcy programu nie zapomnieli też o początkujących, którzy szukają czegoś dla siebie. Dla których producenci programu przeznaczyli dostęp do tzw. "łatwych" silników jak i obsługa wtyczek Quizy i szachowe zabawy treningowe. Jak i bogaty system podpowiedzi podczas rozgrywek. Oparty na szeregu dodatkowych funkcji który pozwala nie tylko dobrze się bawić (np. przepychając skoczkiem króla z jednego do drugiego narożnika szachownicy), ale także uczyć się i podwyższać umiejętności. Zważywszy na szeroki zakres oferowanych przez niego możliwości, z czystym sumieniem chcę go polecić, jako jeden z najlepszych dostępnych programów szachów za darmo. Moja ocena: 5,5/6

Parmen 2.8

Parmen to bezpłatna gra szachowa dostępna tylko dla Windows (w tym jego starsze wersje 98 i XP). Program należy do podkategorii gier komputerowych Chess and Checkers (dokładniej Classic Chess), które cechuje bardzo dobra grafika (mająca dużą głębię obrazu). Gracze cenią za jego wielofunkcyjność oraz łatwość w obsłudze. Interfejs programu jest takim połączeniem stylistyki filmów Sci-Fi, z tradycyjną grą w szachy. Parmen jest programem szachowym zarówno w wersji graficznej 2D (klasycznym) lub 3D (deska szachowa z filmu Star Trek). Najnowsza wersja tego programu zawiera trójstopniowy przełącznik trudności i przełącznik, zapisu / przywrócenia nazwy gry na pasku tytułu. Parmen charakteryzuje się też dużą wydajnością i dzięki temu nie wymaga dużo miejsca na dysku.

619163

W zależności od naszych potrzeb Parmen daje nam możliwość działania i wprowadzania zmian na każdej płaszczyźnie selekcji. Począwszy od wielkości okienek (szachownicy, czasu, historii wykonanych ruchów), typu gry (szachy tradycyjne, fiszerowskie, błyskawiczne...), poziomu umiejętności przeciwnika oraz siły gry, aż po analizę swoich postępów w różnych wariantach (przykładowo za pomocą różnych rodzajów silników szachowych dostępnych w pakiecie programu lub do dodatkowego wgrania). Wszystkie opcje oczywiście wpisują się w schematy ELO.

619165

Innowacyjny wygląd okienek, wygodne użytkowanie oraz duży wybór przydatnych opcji - to wszystko wyróżnia program spośród innych jemu podobnych. Dlatego też, że chociaż program ten jest stosunkowo mało znany jest wart przetestowania. Moja ocena: 4/6

Rebel Decade 3.0

Rebel Decade to w pełni funkcjonalny darmowy program szachowy. Charakteryzujący się wysokim poziom gry, gdyż jego poziom ELO wynosi 2300 - 2500. Program zawiera potężną bazę 4500 rzeczywistych mistrzowskich gier, oraz pełną książkę otwierającą Rebel 10 autorstwa holenderskiego arcymistrza Jeroena Noomena i bazę danych Encyklopedii Szachowej (EOC) na 200 000 pozycji. Dostępne są też edytory książek otwierających, bezpośrednie wsparcie PGN (odczyt / zapis / import / eksport), 4-clipboardy (odczyt / zapis). Program co ważne ma też polską wersję językową, którą można pobrać ze strony producenta. Podręcznik online obsługuje natomiast trzy języki (angielski, niemiecki i holenderski).

619169

Rebel Decade zawiera 4 różne gry szachowe, które można wybrać z opcji Menu. Warto dodać, że oprócz tych klasycznych, fiszerowskich, błyskawicznych ma też grę w szachy typu Blindfold tzw. "na ślepo", które charakteryzują się rozgrywaniem partii szachowej bez patrzenia na szachownicę. Rebel Decade wyróżnia też opcja wyboru większej szachownicy bo zawierającej 160 pól szachownicy, dzięki czemu można grać na nim w 4-osobowe szachy heksagonalne co są niewątpliwie świetną grą, w praktyce niewystępującą na większości programów szachowych. Kolejnym jego walorami jest tablica analizy szachów, edytor PGN, oraz bezpośrednie wsparcie EPD (import / eksport / automatyczna analiza). Rebel Decade zawiera też programowalne skróty (przyciski), które często stosowane są, w komentarzach do partii szachowych. Ciekawym narzędziem jest też Autoodtwarzacz Engine-Engine, który analizuje pozycje szachowe oraz podejmuje decyzje o najlepszych ruchach szachowych. Rebel Decade ma też wiele elastycznych ustawień szachownicy i automatyczną adnotację zapisu gier (autokar).

619171

Dzięki ogromowi narzędzi zawartych w tym programie, pozwala on, grać w szachy w takim sposób jak najbardziej nam najbardziej odpowiada. A swoje umiejętności szachowe można zwiększyć dzięki zintegrowanemu trenerowi, który opisuje nowe możliwości zagrań. To wszystko decyduje o tym, że z Rebel Decade osiągnięcie wyższego poziomu gry w szachy wydaje się realne. Czyniąc ten program z wszech miar godnym polecenia, w codziennym treningu szachowym dla graczy „na dorobku” jak i profesjonalistów. Moja ocena: 5,5/6

Scid vs PC

Scid vs PC to uniwersalny program szachowy dla zapalonych miłośników szachów na komputerze, którzy doceniają w nim bogatą bazę danych i tester silników szachowych. Co czyni z niego potężny zestaw narzędzi, na którym można grać z komputerem lub z wybranym przeciwnikiem online. Jest to świetny program dla teoretyków szachowych. Gdyż został napisany przez grupę znanych analityków szachowych na czele których stali Shane Hudson i Pascal Georges. Konfigurowalny interfejs programu jest wyposażony we własne mapy bitowe, co nie wątpliwie świadczy jak najlepiej o jego grafice, warto też dodać, że program obsługuje zarówno silniki UCI, jak i XBoard.

619175

Program ma opcje dowolnego wyboru szcionki, rozmiaru, jak i koloru planszy. Scid vs PC oferuje też ciekawy tryb treningowy mat w X ruchach, polegający na tym, że zadaniem gracza jest wygranie ustawionej partii w określonej liczbie ruchów. Co za tym idzie gracz może mieć różne silniki, które analizują tę samą pozycję, tak samo, jak i ma prawo łączyć się i grać na FICS, Free Internet Chess Server. A po zakończeniu partii można użyć silnika do analizowania i opisywania swoich gier, dzięki któremu funkcje bazy danych mogą obsługiwać duże pliki (baza liczy 80 tysięcy gier). Program standardowo uruchamia się w języku angielskim. Ale jest na nim opcja w menu zmienienia języka na polski, po zrobieniu której jest wymagany restart aplikacji.

Zważywszy na te wyżej wymienione zalety, jedyną wadą Scid vs PC jest brak obsługi wariantów szachowych (Chess960, szachy Fischera). Tak czy inaczej, program jest wart polecenia go każdemu pasjonatowi tej gry. Moja ocena: 4,5/6

XBoard/WinBoard

XBoard/WinBoard to jeden z najpopularniejszych programów stanowiących darmowy graficzny interfejs użytkownika dla szachów, o otwartym kodzie źródłowym. Interfejs ten przeznaczony dla każdego typu szachów, od międzynarodowych, przez Xiangqi (edycja chińska), Shogi (edycja japońska) oraz Makruk, Capablanca, Chess960, Crazyhouse oraz Losers. Graficzny interfejs XBoard (WinBoard) nie tylko wyświetla na ekranie szachownicę, ale również akceptuje ruchy szachów wykonane za pomocą myszy i klawiatury oraz zapisuje stan gry w formacie PGN. Program oferuje możliwość łączenia się z serwerem szachowym innych graczy. Co ważne, możemy współdziałać online z innymi graczami oraz zapisywać grę w dowolnym jej momencie. Program dostępny jest w dwóch wersjach w zależności od systemu operacyjnego komputera - dla Windowsa oraz pozostałych systemów.

Wersja dla Windows

bEidWcZj

Po zainstalowaniu programu Winboard/Xboard autorstwa Tima Manna. w wersji dla systemu operacyjnego Windows, możemy program Crafty umieścić w tym samym katalogu.Program Crafty jest udostępniany w wersjach na różne systemy operacyjne, wersja dla systemu operacyjnego Windows jest gotowa do natychmiastowego użytku. Jednak ze względu na oszczędnościową formę wyświetlania szachownicy, wielu jego użytkowników sięga dodatkowo po barwną szachownicę Winboard. Po zainstalowaniu programu Winboard i skopiowaniu programu Crafty do jego katalogu możemy w łatwy sposób połączyć oba programy. Wystarczy w tym celu utworzyć na pulpicie Windows skrót do programu Winboard, następnie we właściwościach tego skrótu dopisać linijkę:-cp -fcp "crafty winboard" -fd "C:\WinBoard"W ten sposób uruchamiając program Winboard będziemy jednocześnie uruchamiać program Crafty, pod warunkiem, że zainstalowalismy program Winboard w katalogu C:\Winboard. Możemy także edutować plik winboard.ini i na końcu pliku, w linijce /firstChessProgramNames="GNUChess zmienić wpis na /firstChessProgramNames="crafty. Program Winboard może także służyć do oglądania i wprowadzania zbiorów partii w tekstowym formacie pgn, łączenia się z serwerami szachowymi dla gry z innymi zawodnikami itp. Dodatkowe możliwości programu Winboard opisane są szczegółowo w pliku pomocy.

Wersja dla Linuksa

W wersji dla Unix/Linuks wystarczy po skompilowaniu programu wydać dyspozycję 'make install' aby umieścić program w stosownym dla używanego systemu miejscu. Tandem xboard + crafty uruchamiamy komendą xboard -fc crafty. Wersja dla systemów Unix/Linux nosi nazwę Xboard i może zawierać wszelkie ustawienia w pliku konfiguracyjnym .xboard, zawartym w katalogu użytkownika.

619186

Dodatkowymi zaletami Winboard/Xboard są uniwersalność: wiele silników szachowych, możliwość gry poprzez serwery szachowe i prowadzenia rozgrywek e-korespondencyjnych. Cała ta gama możliwości czyni go potężnym narzędziem do gry w szachy. Moja ocena: 5,5/6

Yea Chess 4.84

Yea Chess jest to darmowy program do gry w szachy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i moc obliczeniową komputera do testowania umiejętności gry w szachy na różnych poziomach umiejętności. Autorem tego tytułu jest Drazen Beljan. Program cechuje jego szybkie działanie oraz bardzo małe rozmiary (po rozpakowaniu zaledwie 230 kB) , dzięki czemu jego praca, nie obciąża komputera. Gra charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem. Najnowsza wersja została pozbawiona kilku błędów poprzedniej, dzięki czemu gra na nim uległa znacznej poprawie. Warto wspomnieć, że Yea Chess to przenośny program, który nie wymaga instalacji. Dzięki czemu można skopiować go do pamięci USB lub innego przenośnego urządzenia i zawsze mieć dostęp do zapisanych gier.

619190

W Yea Chess rozgrywka toczy się z użyciem standardowych figur. Tytuł ten można polecić zarówno początkującym, jak i zaawansowanym fanom tego logicznego sportu. Ciekawym udogodnieniem tej gry jest to, że po umieszczeniu kursora który ma postać palca wskazującego, dzięki czemu umożliwia szybkie i łatwe przemieszczanie, klikając fragment, a następnie klikając kwadrat, który chcesz przenieść. Program ma też zdolność powiększania interesującego nas widoku nawet o 250 % w opcji menu. Trudność gry można też ustawić według 8-stopniowego regulatora poziomu reprezentowanych umiejętności. Interfejs programu chociaż nie ma żadnych wodotrysków ani super efektów graficznych, jest przejrzysty, co powoduje że gra się na nim całkiem przyjemnie.

Yea Chess - to wymarzony programik dla tych, którzy chcą zagrać w szachy z wirtualnym przeciwnikiem i to takim, który zawsze ma czas na partię szachów. Przeznaczonym głównie dla najmłodszych adeptów szachowych, którzy na pewno docenią jego przystępność w nauce tej gry. Moja ocena: 4,5/6

ZooChess

ZooChess jest to darmowy symulator szachowy z doskonałą trójwymiarową grafiką 3D wykonania, która zdecydowanie go wyróżnia pośród konkurencji. Program oferuje nam szczegółowo opisany poradnik ułatwiający przyjemność gry w szachy oraz znacznie poprawioną inteligencję komputerowego przeciwnika. Zaletą programu jest to, że nie jest konieczny do zainstalowania. Można też na nim grać z komputerem ranking 1800 ELO, dostępny też jest tryb dla jednego gracza i "multiplayer". Warto wspomnieć, żeby móc z programu korzystać wymagane jest posiadanie przeglądarki obsługującą wtyczkę Java.

619196
619197

Program posiada również możliwość zapisu niedokończonej gry, co jest niewątpliwie pomocne do późniejszej analizy gry. ZooChess zawiera też drobne błędy np. brak możliwości wyboru poziomu trudności gry. Pomimo tego, to całkiem dobry program przeznaczony głównie dla początkujących szachistów, którym do gustu przypadnie jego przystępność, dzięki czemu szybko mogą się nauczyć podstaw gry. Moja ocena -4/6

619199

To jest takie moje „Top 10” najlepszych darmowych programów w internecie, specjalnie do tego wpisu wyselekcjonowanych: z autopsji mogę zapewnić, że ich poziom jest naprawdę bardzo dobry. Ale oprócz nich są też mniej cenione przeze mnie programy szachowe „za darmo” tj. przeznaczony do rozwiązywania typowych zadań szachowych ChessExplorer 6,0 (3,5/6), Chess - it! 1,0 (3,5/6), analityczny Corus 2006 (3,5/6), program do gry korespondencyjnej Ectool 2.1 (3,5/6), czeski program do gry w szachy Honzowy Sahy 1350 (3,5/6), archaiczny Gromit Chess 1,2 (4/6), japoński program szachowy z grafiką 3D - Mayura Chess Board (-4/6). Tak samo jak te przeznaczone pod Linux z rodziny Free chess software m.in. ChessV (4/6), GNOME Chess (4/6), GNU Chess (4,5/6), KnightCap (3,5/6), PyChess (4/6). Poza tym dla lubiących granie w internetowe szachy godne polecenia są strony szachowe (Szachista.com, Szachowisko.pl, MKS Dragon 2005, Słupska Akademia Szachowa, Zagraj w szachy online, Strona Krzysztofa Drążkowskiego, Internetowy Sklep Szachowy), oraz masa bardzo dobrych darmowych gier online, że wymienię tutaj popularny Flash Chess 3 lub dziesiątki tego typu gier dostępnych na stronie Poki. Jeżeli zważyć, jaki jest ogromny dostęp darmowych programów szachowych i gier online. Nasuwa się zatem jeden wniosek, że pasjonaci gry w szachy przez internet mogą do woli w nich wybierać, i nieważne czy się windziarzem, linuksiarzem, czy korzysta z internetu tylko na komórce. Tak czy inaczej, każdy znajdzie jakiś program dla siebie i może grać, ile tylko zechce, nic przy tym nie płacąc.

bEidWdaf