Blog (166)
Komentarze (4.2k)
Recenzje (43)

Najbardziej fachowe strony internetowe poświęcone tematyce piłkarskiej

@AnTarNajbardziej fachowe strony internetowe poświęcone tematyce piłkarskiej16.06.2017 12:19

Piękna pogoda na zewnątrz z każdym kolejnym dniem przybliżająca nas coraz bliżej do lata spowodowała, że postanowiłem poruszyć tematykę bardziej „lajtową” związaną w tym przypadku z piłką nożną. Szczególnie że w Polsce to pod względem popularności sport numer jeden, posiadający wielką rzeszę kibiców. A jak wiadomo kibic, żeby poszerzać, swoją wiedzę piłkarską musi ją mieć skąd czerpać. W czasach przed internetowych, kiedy ludzie jeszcze czytali czasopisma i gazety, temu służyły magazyny piłkarskie tj. Piłka Nożna, Tempo, Przegląd Sportowy, Sportowiec czy Tygodnik Kibica.

Od dobrych 10 lat, kiedy to tradycyjna papierowa forma czytania przechodzi do lamusa, zastąpiły je różnego rodzaju portale, witryny oraz serwisy informacyjne o tematyce piłkarskiej - dostępne w internecie. Poziom ich, jest zróżnicowany; dostosowany do wiedzy zainteresowanego, jak i typu jego specjalizacji, które przystosowane są:

  • dla statystyków piłkarskich (często grających w korekturach piłkarskich)
  • pasjonatów futbolu młodzieżowego (tzw. poszukiwaczy talentów piłkarskich)
  • a także tych (których jest zdecydowana większość), co się interesują personaliami graczy; gdzie kto, w jakiej lidze gra, na jakiej pozycji itp.

W związku z powyższym postanowiłem przedstawić najbardziej wyspecjalizowane ze stron piłkarskich dostępnych w necie, przekrojowo opisując ich formę działania, jak i oceniając użyteczność w poszukiwaniu informacji dotyczących tego, co się dzieje w świecie piłki nożnej.

90minut

90minut to jedyny tak naprawdę portal piłkarski z prawdziwego zdarzenia w naszym kraju. Działa od 2003 roku i jest oficjalnym oddziałem Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF ) w Polsce. Strona stanowi olbrzymie kompendium informacji o polskich klubach i piłkarzach (32962 zawodników / 20339 drużyn / 9118 rozgrywek). Niewątpliwie do największych zalet tego portalu piłkarskiego należy archiwum od sezonu 1970/71 zajmujące się szczegółowo (wyniki / strzelcy / statystyki), każdym sezonem najwyższej klasy rozgrywkowej (1970-2008 - I liga, od 2009 Ekstraklasa), jak i bogata baza danych o polskich klubach zawierająca przy tym aktualne wyniki, tabelę, terminarz rozgrywek piłkarskich od C-klasy do Ekstraklasy. Warto też dodać, że to wszystko prowadzone jest na najwyższym poziomie. Od sezonu 2002/2003 na 90minut można też znaleźć pełną kadrę reprezentacji A, razem z wynikami rozegranych spotkań. Dodatkowo na serwisie można znaleźć alfabetyczny spis wszystkich obcokrajowców grających kiedykolwiek na poziomie I, II, III polskiej ligi, oraz Polaków występujących w zagranicznych ligach, według wybranego sezonu gry.

617174

Inicjatorami powstania tej witryny byli Paweł Mogielnicki, Maciej Kusina oraz inni ludzie związani ze stroną mogiel.net, która powstała w 1996 roku i aktualizowała dane do 2003. W listopadzie 2002 strona otrzymała status oficjalnego oddziału RSSSF w Polsce, a 1 stycznia 2003 roku wystartowała. 29 marca 2004 uruchomiona została wersja WAP serwisu. Podczas trwania MŚ 2006 redakcja prowadziła równolegle serwis ms06.pl. Od 16 do 22 marca 2009 roku z powodu bardzo poważnej awarii serwera serwis nie działał. Od 4 maja 2010 roku do 31 grudnia 2015 istniał również równolegle serwis partnerski poświęcony europejskiej piłce nożnej – EuroFutbol.pl. A z chwilą jego upadku wszelkie informacje (wyniki / terminarz meczów/ tabele ligowe), dotyczące rozgrywek europejskich w wydaniu dorosłym i młodzieżowym zostały przeniesione na 90minut.

617176

Od samego początku działania należy do najbardziej popularnych serwisów o piłce nożnej w Polsce. Według Megapanelu PBI/Gemius w maju 2012 serwis miał 556,2 tys użytkowników oraz ponad 34,6 mln odsłon, co dawało mu ósme miejsce wśród najpopularniejszych serwisów sportowych w Polsce. W marcu 2014 serwis był na drugim miejscu wśród najpopularniejszych polskojęzycznych serwisów poświęconych piłce nożnej – miał 422,1 tys. użytkowników i 23 mln odsłon. Rok później w marcu 2015 był na trzecim miejscu z 421,4 tys. użytkowników i 26,75 mln odsłon. W październiku 2016 w rankingu popularności stron internetowych Alexa serwis znajdował się na 245 pozycji w Polsce i 13 723 na świecie. Warto też dodać, że korzystanie z tego serwisu jest bardzo wygodne, wszystko mamy czytelnie przedstawione i wystarczy wejść tylko w opcję "Szukaj" - wpisując interesujące nas dane (zawodnika/klubu/arbitra) i od razu zostajemy na nie przekierowani. Sporym atutem 90minut jest to, że oferuje dokładny „Skarb Kibica” Ekstraklasy, I i II ligi wraz z poczynionymi w danym sezonie transferami. A ponadto serwis dostarcza również całą masę „świeżych” (niusów / informacji) związanych z polską piłką nożną. Dużą zaletą jest też to, że strona jest ciągle aktualizowana i na 99% dane w niej zawarte są w zgodne z faktem rzeczy. Co czyni automatycznie 90minut - najlepszym serwisem poświęconym ligowej piłce nożnej w Polsce. Moja ocena: 6/6.

BDFutbol

BDFutbol to w pełni profesjonalna strona poświęcona historii hiszpańskiego futbolu. Tego ligowego, jak i w reprezentacyjnym wymiarze. Założona w 2008 roku przez jednego z większych znawców piłki nożnej w Hiszpanii — Víctora Sola, który jest również założycielem koszykarskiego odpowiednika BDFutbol — BDBasket. Obecnie na BDFutbol można znaleźć pełne informacje piłkarskie od sezonu 1928/1929 (czyli od powstania najwyższej klasy rozgrywkowej w Hiszpanii), dotyczące Primera División (zwana także La Liga Santander od nazwy sponsora), od roku 1944 Segunda División (druga dywizja), a wraz z nastaniem sezonu 1987-88, także czterech grup rozgrywkowych III ligi hiszpańskiej Segunda División B. Tak samo jak również czterech najważniejszych lig europejskich: angielskiej Premier League (od sezonu 1992-93), francuskiej Ligue 1 (od 1996-97), niemieckiej Bundesligi (od 1964-65), włoskiej Serie A (od 1988-89).

617180

Dzięki temu, że od lat cały sztab statystyków piłkarskich zbiera informacje trzech najwyższych hiszpańskich klas rozrywkowych. BDFutbol może się poszczycić posiadaniem ogromnej bazy danych online, hiszpańskiego futbolu, w którym można sprawdzić rankingi, wyniki i inne dane z różnych hiszpańskich rozgrywkach piłkarskich. Można filtrować dane profesjonalnych zespołów, zawodników, trenerów, sędziów, oraz (według rozegranych turniejów ), dorosłej i młodzieżowej reprezentacji La Roja. Statystycy również docenią to, że dzięki BDFutbol można dowiedzieć się, kto był najlepszym strzelcem I ligi hiszpańskiej — Trofeo Pichichi, jaki klub w danym sezonie zdobył Puchar Króla, lub który bramkarz w danym sezonie przepuścił jak najmniej bramek zostając przez to uhonorowanym Pucharem Zamory. Poza tym na BDFutbol można sprawdzić pełne statystyki (liczba rozegranych meczów, minut na placu gry, bramek, asyst itp.), każdego gracza, który kiedykolwiek występował na poziomie pierwszej, drugiej i trzeciej ligi hiszpańskiej, a także pierwszej (angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej).

617182

Strona zawiera również informacje na temat hiszpańskich zespołów grających w europejskich pucharach (LM,UEFA, czy już nie istniejącego PZP ). Wysoki poziom informacyjny w dużym stopniu wynika z tego, że źródła informacji BDFutbol są zaczerpnięte z oficjalnych statystyk LFP, tak samo, jak te dotyczące Pucharu Hiszpanii z oficjalnego protokołu RFEF. Ponadto na BDFutbol można uczestniczyć w forum poprzez interakcję z innymi użytkownikami, a nawet zabawy z szeregu pytań o sporcie. Na początku 2012 roku, BDFutbol osiągnęła porozumienie z najbardziej znanym katalońskim dziennikiem sportowym Sport, dzięki czemu BDFutbol na bieżąco ma dostarczane kompletne informacje (ze Sport), dotyczące zawodników FC Barcelona. Poza tym BDFutbol już cytowane w różnych mediach jak w przypadku TV3. Strona jest dostępna w języku hiszpańskim, katalońskim i angielskim. Dzięki ogromnemu zasobowi dostępnych możliwości BDFutbol jest stroną, która powinna znajdować się na liście ulubionych wszystkich dobrych kibiców futbolu hiszpańskiego i nie tylko. Moja ocena: 5,5/6

ForaDeJogo

ForaDeJogo to największa i najbardziej kompletna baza danych o portugalskim futbolu — od danych graczy i zespołów, do wyników i raportów, tabel konkursowych i wielu innych. Bez wątpienia sporym atutem tego serwisu jest jego bogata szata graficzna. Dzięki czemu można wygodny przejrzysty sposób sprawdzić personalia poszukiwanego gracza w wielotysięcznej bazie piłkarzy, którzy kiedykolwiek grali lidze portugalskiej (na poziomie profesjonalnym, jak i tym regionalnym). A to wszystko według wybranych przez nas ustawień (pozycja na boisku / przedział wiekowy / narodowość / alfabetycznie A -Z). ForaDeJogo stanowi też nie lada atrakcję dla fanów reprezentacji Portugalii, zarówno na szczeblu reprezentacji A, B jak i młodzieżowym (U15-U23), ponieważ w serwisie tym można dokładnie przeanalizować personalia aktualnych graczy reprezentacyjnych (ilość meczów / bramek w danej reprezentacji) oraz tak samo zawodników z reprezentacyjną przeszłością, którzy już zakończyli karierę.

617186

Oprócz tego w serwisie tym można wyszukać alfabetycznie uszeregowane dane wszystkich zarejestrowanych klubów portugalskich; trenerów i arbitrów. Serwis ForaDeJogo ma też bardzo ciekawe forum gdzie jego zarejestrowani czytelnicy, dzielą się własnymi spostrzeżeniami. Bardzo wysoko oceniam możliwość zaawansowanego wyszukiwania graczy. Gdzie po wypełnieniu odpowiedniego pola, według stanu piłkarza (reprezentacyjny, emeryt, zmarły), przedziału wiekowego (od-do), pozycji na boisku, klubu w którym grał - można dokładnie przeszukać personalia interesujących nas zawodników.

617188

Te wszystkie wymienione funkcje czynią z ForaDeJogo najlepszą ze stron piłkarskich dotyczącą futbolu portugalskiego (jeżeli chodzi o pełne statystyki reprezentacyjne, na pewno lepszą od renomowanego ZeroZero). Jeśli do tego dodać ciągłe aktualizacje i to, że na rozwój tego serwisu mają bardzo duży wpływ sami czytelnicy - otrzymujemy super stronę dla fanów portugalskiej piłki nożnej (tej ligowej, jak i reprezentacyjnej). Moja ocena: 5,5/6.

Fussball Talente

Fussball Talente jest niemieckim serwisem piłkarskim, poświęconym jak sama nazwa wskazuje wyszukiwaniu piłkarskich talentów z całego świata. W czym pomocna jest bogata baza danych, która zawiera kilka tysięcy nazwisk perspektywicznych piłkarzy. Silną stroną serwisu jest to, że ma wiele opcji wyszukiwania danych zawodnika według jego (pseudonimu, daty lub roku urodzenia, wzrostu, narodowości, pozycji, klubu, gry w reprezentacji). Na Fussball Talente można też w ustawieniach wpisać nazwę danego kraju, żeby sprawdzić stan talentów piłkarskich, jak i wybrać rozpiętość wiekową poszczególnych graczy. Co jest niewątpliwym udogodnieniem dla statystyków piłkarskich lubujących się w takich analizach. Silną stroną Fussball Talente jest też dobrze opracowane forum gdzie czytelnicy dzielą się własnymi opiniami dotyczącymi serwisu.

617192

Pomimo wielu zalet, serwis ten nie jest wolny od pewnych wad. Na przykład pod względem aktualizacji danych, oceniam go jako przeciętny. Często się zdarza, że te dane są przestarzałe, a czasami dochodzi wręcz do takich kuriozalnych przypadków, że piłkarz, który już dawno zakończył karierę ciągle, uchodzi za „piłkarski talent”, za co winą w dużym stopniu ponosi brak regularnych aktualizacji danych serwisu. Tak czy inaczej, czasami z korzystam z Fussball Talente, bo jak na razie to jest jedyna tego typu strona w internecie, zajmująca się tylko młodymi piłkarzami.

617194

Zważywszy na to, oceniam Fussball Talente tylko jako niewiele ponad przeciętny serwis piłkarski z nie do końca wykorzystanym potencjałem. A wielka szkoda, bo nie ma ta strona większej konkurencji i przy odpowiednim dopracowaniu i częstszych aktualizacjach bazy danych. Mógłby to być naprawdę świetny serwis piłkarski dla pasjonatów młodzieżowego futbolu. Moja ocena: -4/6

National Football Teams

National Football Teams to powstała w 2004 roku przydatna strona dla statystyków piłki nożnej w reprezentacyjnym wydaniu, której niewątpliwie sporym atutem jest bardzo bogata baza danych. A to, że dzięki prężnie działającemu forum na jej rozwój bardzo duży wpływ mają sami czytelnicy strona ta, ma do zaoferowania aktualne dane. NFT oferuje dokładny podział na mapie geograficznej świata 6 międzynarodowych organizacji piłkarskich: Afryki (CAF ), Ameryki Północnej (CONCACAF ), Ameryki Południowej (CONMEBOL ), Azji (AFC ), Europy (UEFA ), Oceanii (OFC ). To wszystko podane jest w przejrzysty sposób. Wystarczy wejść na interesujący nas kraj, żeby sprawdzić według wybranego roku pełną kadrę reprezentacyjną z podaniem (liczby rozegranych meczów eliminacyjnych każdego gracza), tak samo ogólne statyki danej reprezentacji w sezonie.

617198

Na NFT znajduje się też pełny wykaz I i II ligowych klubów (tych słabszych reprezentacji), I, II, III i IV (silniejszych piłkarsko krajów) z każdego z zarejestrowanych krajów w FIFA. Gdzie w większości z tych państw kluby pierwszoligowe mają przedstawione pełną kadrę I zespołu. Poza tym na NFT mamy pełną garść statystyk dotyczącą każdego piłkarze mającego za sobą grę w reprezentacji. Gdzie z osobna dzięki wygodnej przeglądarce można sprawdzić dane intetesującego nas piłkarza według wybranych ustawień (imię i nazwisko / kraj / konfederacja / pozycja na boisku). NFT posiada też prężenie działające forum, gdzie każdy czytelnik z osobna może dzielić własnymi obserawacjami dotyczącymi serwisu.

617200

Biorąc pod uwagę, całokształt dostępnych możliwości. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że National Football Teams to jest dobra strona dla każdego pasjonata futbolu w wydaniu reprezentacyjnym. Gdzie szybko można sprawdzić interesujące nas informacje dotyczące seniorskiej kadry wybranej nacji piłkarskiej. Moja ocena: 4/6

Sambafoot

Sambafoot założona początkiem września 2011 roku, to brazylijski serwis piłkarski, którego głównym celem jest rozpowszechnianie i promocja brazylijskiej piłki nożnej w Europie. W czym ma pomagać wymiana informacji piłkarzy grających w lidze brazylijskiej. A dzięki temu, że te wiadomości są ciągle aktualizowane przez społeczność zarejestrowanych członków serwisu otrzymujemy szczegółowe informacje dotyczące reprezentacji Canarinhos, na najwyższym szczeblu, jak i kadr młodzieżowych Under 23, Under 21, Under 17. Baza danych Samanfoot zawiera personalia aż 194742, którzy grali kiedykolwiek w lidze brazylijskiej na poziomie I, II, III, IV ligi. Mamy też możliwość przejrzenia kadr wszystkich 661 profesjonalnych klubów piłkarskich w Brazylii, wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danej drużyny. Tak samo dossier 489 czynnych zawodowo licencjonowanych trenerów zatrudnionych w lidze brazylijskiej, jak i pełny opis 148 stadionów zawodowych klubów w Brazylii (wraz ze zdjęciem obiektu, oraz mapy gdzie on się znajduje).

617204

Jeżeli też poszukujemy szczegółowych informacji, można wybrać zaawansowaną formę wyszukiwania. Według wybranego nazwiska, daty/roku urodzenia, przynależności klubowej, stażu reprezentacyjnego, przedziału wiekowego (18-21, 22-25, 26-30, 30 ++), podpisanego kontraktu według okresu 6, 12, 24, 36, 48-miesięcznego, lub tego, czy dany piłkarz jest posiadaczem paszportu Unii Europejskiej — uprawniającym go do gry w Europie z ominięciem limitu 2 piłkarzy spoza Unii. I dlatego tysiące piłkarzy brazylijskich jak tylko możliwe przyjmuje drugie obywatelstwo (najczęściej, jest to portugalskie, niemieckie i włoskie) według pochodzenia swoim przodków (bo najwięcej właśnie z tamtych krajów), ludzi emigrowało do Brazylii na przełomie XIX i XX wieku.

617206

Na Sambafoot mamy też dostęp do strony zakładów sportowych — Sports Betting, która oferuje wiele możliwości zakładów bukmacherskich, dotyczących (nie tylko piłki nożnej), ale też innych znanych lig — popularnych dyscyplin sportu w Brazylii tj. NFL, NBA, MLB, NHL, UFC, NASCAR, NCAA football i NCAA basketball, w tych zakładach mają możliwość brać udział tylko zarejestrowani czytelnicy. Całe to spectrum możliwości i urozmaicenie powodują, że Sambafoot jest najlepszą stroną odnoszącą się do piłki nożnej w Brazylii, godną polecenia każdemu sympatykowi futbolu Canarinhos. Moja ocena: 5/6.

Soccerway

Angielski Soccerway założony w 1995 roku. Jest jedną z najpopularniejszych i najnowocześniejszych witryn piłkarskich na świecie. Jeśli chcecie w szybki sposób uzyskać najnowsze informacje o piłce nożnej — to Soccerway jest dla Was. Dzięki bogatej bazie danych oferuje wyniki na żywo, rezultaty, terminarz, tabele, statystyki i newsy. Wszystko podane w czytelnej formie. Soccerway ma też do zaoferowania „skarb kibica” najważniejszych lig krajowych w Europie, wraz ze spisem danego klubu — stron fanowskich. Są to odpowiednio: Premiership, Serie A, Primera División, Bundesliga, Ligue 1, a także holenderska Eredivisie, turecka Süper Lig, portugalska Liga Sagres. Na Soccerway można też znaleźć pełne składy i wyniki z rozgrywek Championship, jak i innych 58 rozgrywek międzyklubowych na arenie kontynentalnej, oraz 1160 krajowych, a także 140 reprezentacji zrzeszonych w FIFA. Mocną stroną Soccerway jest to, że na bieżąco przedstawia transfery i pożyczki zawarte między klubami najwyższych lig na świecie (jak i II i III ligi), najsilniejszych nacji piłkarskich.

617210

Soccerway jest też bardzo wygodny w wyborze interesujących nas informacji i ma też szeroki zakres wyszukiwania zawodników według przyjętych kryteriów jak: (kraj urodzenia / narodowość/ pozycja/ data urodzenia/ wzrost/ waga). Tak samo jak bogaty kalendarz "najświeższych" wyników. Warto wspomnieć, że tematyka zawarta w Soccerway wykracza też poza piłkę nożną. Bo w opcji „więcej” można znaleźć informacje dotyczące: piłka kobiecej, futbolu amerykańskiego, baseballu, koszykówki, krykieta, piłka ręcznej, hokeja, sportów motorowych, rugby, tenisa ziemnego, siatkówki. Co najlepiej świadczy o wszechstronności tego serwisu.

617212

Zważając na wszystkie funkcje oferowane przez Soccerway, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że to jedna z lepszych stron piłkarskich w Europie, dostępnych również w języku polskim, której ogrom możliwości zadowoli każdego fana sportu, a piłki nożnej w szczególności. Moja ocena: 5/6.

Transfermarkt

Transfermarkt jest niemiecką witryną, która zawiera informacje o piłce nożnej, takie jak wyniki, wyniki, transmisje i urządzenia. Strona została uruchomiona w 2002 roku przez Matthiasa Seidla. Według informatora dla mediów IVW, transfermarkt.pl jest w wśród 25 najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Niemczech i jest jednym z największych serwisów sportowych po kicker.de. W 2008 roku wydawnictwo Axel Springer SE przejęło transfermarkt.pl przy czym zdobyło 51% udziałów w witrynie. Matthiasowi Seidlowi zostało 49% pozostałych udziałów. Angielska wersja językowa rozpoczęła się w 2009 roku. Dziś strona dostępna jest w domenach dla 10 państw: Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Turcji, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Portugalii.

617216

W styczniu 2013 roku strona zdobyła 33,7 mln odwiedzin i tym samym została pierwszą pod tym względem stroną internetową w Niemczech. Strona zawiera wyniki, wyniki, wiadomości transferowe, sprzęt i wartości graczy. Pomimo wartości graczy, a także innych faktów, będących szacunkiem, naukowcy z Centrum Efektywności Gospodarczej stwierdzili, że "plotki" transferów z graczami są w większości trafne. W dniu 19 maja 2014 r. Nastąpiło ponowne uruchomienie tak zwanej aktualizacji do „wersji 4”, w trakcie tej aktualizacji występowały zarówno kwestie dotyczące serwera, jak i kwestii związanych z prawami, ponieważ dane prywatne były widoczne dla innych użytkowników na czas nieokreślony. Przez 48 godzin strona miała bardzo ograniczoną dostępność, co powodowało wiele skarg na ten Transfermarkt. Największą krytyką użytkowników, była myląca nowa koncepcja. W rezultacie Transfermarkt.de publicznie przeprosił za incydenty i problemy, które zostały spowodowane podczas ponownego uruchomienia.

617218

Pomimo tych incydentalnych „wpadek” Transfermarkt trzeba uznać, za jedną z najlepszych stron zajmującą się tematyką piłki ligowej w Niemczech zarówno tej profesjonalnej, jak i w amatorskim wydaniu. I każdy pasjonat ligi niemieckiej tej dorosłej, jak i młodzieżowej znajdzie coś tutaj dla siebie. W czym bez wątpienia pomaga to, że strona posiada dane wszystkich niemieckich lig juniorskich w kategorii (Under 19, Under 17, Under 16, Under 15). Ale to nie wszystko Transfermarkt ma też ogromną bazę danych najwyższych klas rozgrywkowych dosłownie z całego świata łącznie z kadrami zespołów, personaliami trenerów oraz poczynionymi transferami w sezonie (wiosna / zima), a także oferuje fachową wyceną większości zawodników. Jeżeli podsumować popularność serwisu z bogatym spectrum możliwości otrzymujemy jeden z najlepszych serwisów piłkarskich w Europie. Moja ocena: 5,5/6.

617220

Weltfusball

Wellfusball to znana i ceniony niemiecki portal piłkarski założona w 2003 roku, o zasięgu globalnym. Którego głównym celem jest przekazywanie aktualności na temat krajowych i międzynarodowych imprez piłkarskich. A dzięki ogromnej bazie danych serwis ten może się poszczycić posiadaniem aktualnych i historycznych danych ok. 300.000 zawodników, 22.000 klubów, 10.000 sędziów, 3.500 stadionów i prawie milion gier. Dzięki temu mamy dostęp do pełnych statystyk (terminarz gier / tabele / pełne kadry zespołów) wszystkich najwyższych klas rozgrywkowych krajów oficjalnie zarejestrowanych w FIFA. Tak samo jak kadr klubowych II ligi silniejszych nacji piłkarskich np. Włoch, Francji, Hiszpanii, Anglii. Weltfusball co jest jego silna stroną oferuje tez mnóstwo ciekawych niusów dotyczących piłki nożnej napisanych w bardzo dobrym stylu przez najlepszych dziennikarzy sportowych z Niemiec. Weltfusball jak na niemiecką stronę przystało jest wydany bardzo dokładnie, dane są na bieżąco aktualizowane (na bardzo wysokim poziomie 95 % bieżącej poprawności).

617223

Weltfusball jest tak samo bardzo wygodny w użytkowaniu, dzięki dobrze opracowanej wyszukiwarce szybko możemy odnaleźć interesujące nas informacje według (poszukiwanego zawodnika / klubu, w którym występuje / pozycji na boisku), jak i poszukiwanego stadionu czy arbitra. Strona jest dostępna w 8 językach: niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, holenderskim i polskim. Co świadczy niewątpliwie, że twórcy Weltfusball bardzo doceniają to, że w Polsce portal ten cieszy się sporą popularnością. Welfustaball tak samo oferuje badanie aktualności, wyniki i tabele, harmonogram rozgrywek, bogate, archiwa, podział na futbol męski i żeński, przegląd transferów graczy, tabele królów strzelców i asyst, frekwencje widzów na stadionach, statystki arbitrów i wiele innych.

617225

Dodam jeszcze, że portal ten tez ma bardzo prężnie działające forum z tysiącami udzielającymi się tam użytkowników. I dzięki temu po zarejestrowaniu na nim można też mieć bezpośredni wgląd na rozwój tego portalu, poprawiając też zaistniałe błędy zawarte w podanych informacjach, co nader rzadko się zdarza. Zważając na to wszystko ocena, może być tylko jedna: 6/6.

Zerozero

ZeroZero to znana i ceniona strona portugalska poświęcony piłce nożnej. Została założona w dniu 21 października 2003 roku. Strona ta oprócz wiadomo portugalskiej (wersja brazylisjka — O Gol, również jest po portugalsku), ma również 5 innych wersji językowych: angielską (Footballzz ), hiszpańską (Ceroacero ), włoską (Calciozz ), francuską (Leballondrond ), niemiecką (Fussballzz ). ZeroZero jest przede wszystkim przeznaczone dla pasjonatów futbolu portugalskiego. Ponieważ zajmuje się nim zarówno pod względem profesjonalnym jak stricte amatorskim (w wydaniu dorosłym i młodzieżowym). A o potędze tego serwisu informacyjnego niech to poświadczy, że w jego bazie danych znajduje się 26147 portugalskich drużyn piłkarskich (profesjonalnym, jak i amatorskich), oraz 76.628 piłkarzy, oraz 6486 trenerów. Tych czynnych, jak i już emerytowanych na wszystkich szczeblach poziomu gry.

617229

Poza tym każdym fan piłki nożnej może na ZeroZero znaleźć szczegółowe informacje na temat zespołów, zawodników, stadionów (tych reprezentacyjnych, jak i klubowych), trenerów z całego Świata. Tak samo strona oferuję całą gamę ciekawych publikacji piłkarskich, najświeższe niusy ze świata piłki nożnej, informacje encyklopedyczne, wyniki, tabele, jak i dossier największych gwiazd piłki nożnej. Dużą zaletą ZeroZero jest też wygoda użytkowania, wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwisko interesującego nas gracza (i zaraz dostajemy szybką odpowiedź). Również jest możliwość poszukiwania graczy pod względem pozycji na boisku (bramkarze, obrońcy, pomocnicy, napastnicy), podział na męski i żeński futbol, skalę wieku (do 18, 19 > 23, 24 > 29, 30 > 35, 36 > 50, 51 > 65, 66 > 80, powyżej 80). ZeroZero ma też możliwość na podział piłkarzy według tych ciągle grających i emerytów (których dane też można sprawdzić według wieku), jak też w jakich ligach (oprócz własnej) grają zawodnicy z wybranego kraju.

617231

Strona ta obejmuje również szereg konkursów dla zarejestrowanych czytelników, relacje live, jak i zestaw międzynarodowych statystyk, wyników i klasyfikacji dotyczących każdego sezonu. Kilka uznanych sportowych gazet jak Record cytuje ZeroZero, dając jednoznacznie rekomendacje temu skądinąd świetnemu serwisowi piłkarskiemu. Moja ocena: 5.5/6.

617233

To jest taka najlepsza „dziesiątka” stron o tematyce piłkarskiej, z których od lat korzystam w celu uzyskania potrzebnych mi informacji. Według mnie są one sprawdzone, reprezentując od lat odpowiedni poziom. Chociaż z racji tego, że piłka nożna pasjonuje mnie również w młodzieżowym i regionalnym wydaniu (przede wszystkim ta hiszpańska, portugalska, niemiecka, brazylijska i francuska), używam też, mniej znanych stron — specjalistycznie zajmujących się powyższą tematyką. Takich choćby jak: hiszpański Futbolme - bardzo dobra strona zajmująca się I, II, III, IV i V ligą hiszpańską, chociaż co, oceniam na minus ostatnio, (nie ma na nim opcji wyszukiwania), czy świetny portal piłkarski LaPreferente — zajmujący się szczegółowo niższymi ligami hiszpańskimi, (w wykonaniu dorosłym, jak i młodzieżowym). Dla fanów reprezentacji Hiszpanii, i jej młodzieżowych roczników (Under 23, Under 21, Under 20, Under 19, Under 18, Under 17, Under 16, Under 15) — koniecznie polecam zapoznanie się z piłkarskim almanachem Todo Sobre Todas Las Selecciones - autorstwa Félixa Martialaya (bezpłatnie dostępnego w wersji online, z opcją wyszukiwania). Wartościowym uzupełnieniem TSTLS jest blog Siempre Cantera, jak i świetna strona ze składami młodzieżowymi reprezentacjami Hiszpani (U16-U23) hiszpańskiego klubu Valencia CF. Są też inne dobre hiszpańskie strony w wersji online tj. Mis Marcadores, Resultados de Fútbol.

Biblia statystyków piłkarskich reprezentacji Hiszpanii.
Retro Futbol - historia polskiej piłki nożnej - Witryna internetowa

Poza tym chcę zarekomendować rewelacyjną stronę Retro Futbol — przeznaczoną dla pasjonatów historii światowej piłki nożnej. Można się z niej dużo dowiedzieć o tym (czego w praktyce nie poruszają inne polskie portale piłkarskie), co się działo w polskim futbolu przed nastaniem złotej ery polskiej piłki nożnej spod znaku „Orłów Górskiego”, w czasach dwudziestolecia międzywojennego, jak i latach 50. 60. XX wieku. Godne pochwały są też bardzo dobre strony piłkarskie dla fanów francuskiej piłki nożnej tj. FootballDatabese, i fachowy Foot National. Ostatnio odkryłem również angielski serwis piłkarski z którego też można się dowiedzieć dużo o wielu drużynach reprezentacyjnych - ESPN FC, poziomem informacji przewyższający inne bardziej znane strony z tego kraju: WhoScored, Scoreboard, Scoresway. Fani egzotycznego futbolu mogą też zainteresować się La Roja de África lub Liga Dominicana de Fútbol. Często też korzystam z oficjalnych stron związkowych np. FFF (Francji), FPF (Portugalii), PZPN (Polski). Na zakończenie dodam, że stron o tematyce piłkarskiej jest zdecydowanie więcej, ja tutaj podałem te przeze mnie najbardziej „faworyzowane”. Jeżeli znacie inne serwisy piłkarskie, chętnie się z nimi zapoznam. Tak czy inaczej, zapraszam wszystkich zainteresowanych do komentowania.

InternetPoradnikiHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)