Blog (139)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

Przewodnik kulturalny online dla pasjonatów teatru, opery i filharmonii

Strona główna@AnTarPrzewodnik kulturalny online dla pasjonatów teatru, opery i filharmonii
27.09.2018 13:50

W tym roku na blogu dobrych programów ukazało się kilka wpisów opisujących serwisy rozrywkowe. Nie opisano w nich jednak porządnie żadnego serwisu, który byłby poświęcony spektaklom teatralnym, przedstawieniom operowym i koncertom filharmonijnym. O tyle to dziwne, że w Polsce wiele tysięcy ludzi ceni taką formę rozrywki, a w internecie można znaleźć specjalistyczne serwisy oferujące możliwość darmowego obejrzenia takich widowisk. Owszem tych stron jest raptem kilka, ale za to konkretnych i do tego ciągle się rozwijających. Właśnie w tym wpisie postanowiłem pokrótce je przedstawić.

650946

Ninateka

Powstała w 2011 roku Ninateka jest to w tej chwili najbardziej wyspecjalizowany polski serwis poświęcony tematyce kulturalnej, nad którym pieczę sprawuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (instytucja, która powstała z połączenia w 2017 roku Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej). Ninateka dzięki dostępowi do przepastnej bazy swego protektora oferuje możliwość obejrzenia w internecie najciekawszych widowisk pokazywanych w polskich teatrach i operach, pośród których znajdują się sprawnie wyselekcjonowane: spektakle teatralne, słuchowiska, przedstawienia operowe i taneczne, rejestracje koncertów, reportaże, animacje oraz filmy fabularne, eksperymentalne i dokumentalne.

bEKnOkUT

O skali przedsięwzięcia najlepiej świadczy fakt, że przez trzy lata istnienia w Ninatece zebrano ponad 6,5 tys. materiałów audio i wideo wraz z opisem redakcyjnym, a także teksty o reżyserach i reżyserkach, aktorach i aktorkach, osobach związanych z kulturą. Chociaż trzeba uściślić, że nie do wszystkich tych materiałów ma się dostęp za darmo i niewielka część jest dostępna tylko po wykupieniu pakietu premium.

Tutaj jednak skupię na nieodpłatnej propozycji serwisu, która przedstawia się nader okazale i po wybraniu w katalogu opcji „bezpłatne” można wyszukiwać je według: roku powstania (od 1927 do 2018), transkrypcji (jest ich 215), tłumacza migowego (89), materiałów z audiodestrypcją (96), edukacyjnych (1325) oraz z angielską wersją (47).

650951

Jednak najlepiej o potędze Ninateki świadczy liczba darmowych pozycji według podziału gatunkowego, na którym mamy dostęp do 876 audycji, 161 animacji, 92 bajek, 70 debat, 628 dokumentów, 90 etiud, 80 fabuł, 29 felietonów, 72 form eksperymentalnych, 359 koncertów, 13 oper, 203 programów edukacyjnych, 112 programów informacyjnych, 386 programów publicystycznych, 16 programów rozrywkowych, 2 recytacji, 458 reportaży, 101 słuchowisk, 84 spektakli.

bEKnOkUZ

Nie da się ukryć, że najbardziej ekscytująca jest oferta propozycji teatralnych, gdzie mamy możliwość obejrzenia wielu wyśmienitych spektakli. Zdecydowana większość z nich to współczesne spektakle, które nie tak dawno były hitami największych polskich teatrów. Chociaż i pasjonaci klasyki polskiego teatru znajdą coś dla siebie. Wśród tych spektakli można znaleźć dzieła tak znanych tworów, jak: Krzysztof Lupa, Jan Klata, Jerzy Stuhr, Grzegorz Jarzyna, Erwin Axer lub wielki Tadeusz Kantor.

650954

Poza tym Ninateka oferuje fanom opery dostęp do 13 przedstawień operowych. Ktoś może stwierdzić, że to skromna oferta. Tutaj jednak postawiono nie na ilość a jakość. Dlatego też każda z tych oper to dzieło najwyższej klasy — które powinny w pełni usatysfakcjonować piewców współczesnej opery, jak i jej klasycznej formy.

650956

Dla animatorów ambitnych filmów krótkometrażowych i klasyki polskiego kina eksperymentalnego obojętny nie powinien być za to dział Fabula, na którym można obejrzeć niepowtarzalne obrazy najzdolniejszych polskich twórców młodego pokolenia. Że wymienię tutaj tak świetne krótkometrażowe filmy „Jak głęboki jest ocean?”, „Mały palec”, „Ojcze nasz”, „Zasady gry”, „128. szczur”. Dodam jeszcze, że można tutaj również obejrzeć najważniejsze filmy wielkich polskich reżyserów Piotra Szulkina i Krzysztofa Kieślowskiego.

650958

Bardzo ciekawie przedstawia się również propozycja 101 słuchowisk, które przedstawione są na najwyższym poziomie narracji dialogów pomiędzy bohaterami. Prócz tego na stronie znajduje się multimedialna biblioteka edukacyjna NINATEKA EDU. Odnaleźć tam można materiały, które są świetnym wprowadzeniem w świat mediów, filmu, animacji, kultury i sztuki, a także gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli i ćwiczenia.

650960

Z resztą ciekawych pozycji na Ninatece jest więcej — i każdy poszukujący doznań artystycznych znajdzie tu coś dla siebie. Tym bardziej że większego dostępu do kulturalnej oferty za darmo gdzie indziej nie dostanie.

Teatr Telewizji TVP - Teatr w VOD

Teatr polskiej telewizji państwowej od niepamiętnych czasów trzymał wysoki poziom artystyczny swoich spektakli, nie powinno więc dziwić, że kilka lat temu doczekał się własnej platformy w internecie. Na Teatr Telewizji TVP - Teatr w VOD można obejrzeć online dziesiątki polskich spektakli telewizyjnych pokazywanych w ostatnich latach. Oferta ta głównie odnosi się do klasycznych pozycji, ale można obejrzeć coraz więcej świetnych współczesnych obrazów, że wymienię tutaj tak ambitne spektakle, jak „Ślub”, „Victoria”, „Do dna”, „Mock”. Nawet dla nich samych warto odwiedzić tę stronę. Na platformie można poza tym zobaczyć wiele programów Telewizji Polskiej, na której znajdziemy rozmaite niusy kulturalne oraz uzyskamy całą garść informacji o audycjach i gwiazdach telewizji publicznej.

650964

VOD Teatr Wielki Opera Narodowa: VOD TWON

TWON Platform (VOD.teatrwielki.pl) jak na realia polskie jest prekursorską platformą do strumieniowania oraz odtwarzania „na żądanie” spektakli operowych i baletowych w Internecie. Plaftorma będąca wspólną inicjatywą Teatru Wielkiego, Opery Narodowej i telewizji wirtualnej VOD oferuje możliwość oglądania transmisji na żywo i nagrania wybranych spektakli oraz zwiastunów (trailerów) przedstawień baletowych, operowych i innych. Wszystko to jest podane w bardzo czytelny i przystępny w obsłudze sposób, trzymający bardzo wysoki poziom emisji. Najwyższa jakość pokazywanych spektakli nie jest zresztą przypadkowa, jeżeli zważyć, że na potrzeby platformy VOD TWON w budynku Teatru Wielkiego oddano nowoczesny kompleks studyjny, w którym do dyspozycji realizatorów przekazano 10 kamer 4K HD z możliwością zdalnego rejestrowania wszystkich kamer jednocześnie z poziomu reżyserki, a także ich zdalnego ostrzenia i korekcji kolorów.

bEKnOkVa

Najważniejsze jednak, że wysoka jakość emisji w pełni uzupełnia się z artystycznym kunsztem pokazywanych widowisk. Dlatego też każda ze sztuk pokazywanych na platformie ma w sobie to coś, co nie pozwala szybko o niej zapomnieć. Na mnie największe wrażenie z obrazów widzianych na VOD TWON zrobił ekspresjonistyczny spektakl „Umarłe miasto” i awangardowy romans operowy „Eros i Psyche”. Aktualnie na platformie można obejrzeć kilkadziesiąt spektakli teatralnych i operowych z ostatnich kilkunastu lat. Wiadomo, wybór nie jest oszałamiający, ale w tym przypadku najważniejsza jest wartość artystyczna.

650968

Transmisja online - Filharmonia Narodowa

Melomani na pewno docenią powstały 30 października 2015 r. projekt organizowany przez Filharmonię Narodową — Transmisja online z Narodowej, dzięki któremu bezpłatnie udostępniono transmisje internetowe na żywo z koncertów Filharmonii Narodowej. Jak do tej pory tych transmisji ukazało się 71 i można je obejrzeć na witrynie internetowej www.filharmonia.pl. Trzeba przyznać, że pokazywane na tej platformie koncerty oprócz tego, że trzymają najwyższy poziom artystyczny, są też w znakomitej jakości wizualnej i dźwiękowej. To zaś powoduje, że widz oglądający je czuje się tak, jakby tam był naprawdę, w pełni mogąc oddać się panującym na sali emocjom. Lecz najistotniejsze jest to, że na nowo może odkryć dzieła wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej granych przez największe orkiestry świata bez wychodzenia z domu.

650971

Postscriptum

Poza czwórką opisanych stron chciałbym polecić również ofertę trzech innych serwisów kulturalnych. Pierwszym jest PolskieRadio.pl, na którym można online obejrzeć rozwijające wyobraźnię słuchowiska z przedstawieniami teatralnymi, dokumentalnymi oraz koncertami operowymi. Drugim sygnowany przez Vod.tvp.pl — iTeatr oferujący kilkanaście świetnych spektakli przeznaczonych dla najmłodszych — chociaż są też na nim widowiska, które mogą obejrzeć również dorośli, czego najlepszym przykładem jest wielowymiarowy „Fahrenheit”. Natomiast trzecim jest kosmopolityczna platforma The Opera Platform, która dzięki współpracy z 15 uznanymi europejskimi teatrami — miłośnikom opery przedstawia bardzo szeroką gamę skrzętnie wyselekcjonowanych pod względem tytułów i twórców nagrań operowych. Nagrania na tej multiplatformie dostępne są w 6 językach i można je obejrzeć za darmo w ciągu 6 miesięcy.

650974

To są wszystkie z internetowych serwisów kulturalnych, z których ostatnimi czasy korzystam. Mam nadzieję, że zainteresują one czytelników dobrych programów. Tym bardziej, że coraz to dłuższe wieczory odpowiednio nastrajają do kontaktu z wyższą kulturą, a do takiej niewątpliwie należy możliwość obejrzenia dobrej sztuki teatralnej, przedstawienia operowego lub koncertu filharmonijnego. Na końcu chcę zaznaczyć, że wszystkie przedstawione tutaj serwisy kulturalne znajdują się w wspieranej przez Ministerstwo Kultury bazie legalnych źródeł „Legalna Kultura”.

bEKnOkVP