Blog (164)
Komentarze (4.2k)
Recenzje (43)

Taifho 1.32 — jedyna taka aplikacja na świecie rodem z Polski

@AnTarTaifho 1.32 — jedyna taka aplikacja na świecie rodem z Polski30.07.2019 14:59

W Polsce ostatnio tworzy się coraz lepsze aplikacje gier logicznych. Większość z Was zresztą na pewno słyszała o aplikacjach Szachy 1.20.1 i Warcaby 1.61.3 — autorstwa Łukasza Oktaby. Najlepiej o skali ich sukcesu poświadczy, że pobrało je na całym świecie kilkadziesiąt milionów osób. Wynik jest to więc rewelacyjny, z czego jako pasjonat szachów i warcabów bardzo się cieszę. Trzeba jednak przyznać, że aplikacji z tymi grami są setki... i występują wręcz w nadmiarze. Dlatego też chcę Wam zarekomendować nowatorską aplikację do gry w Taifho, która jest połączeniem szachów z warcabami. Czynię to z przyjemnością, bo polska aplikacja Taifho 1.32 reprezentuje najwyższy poziom rozgrywki i dla każdego fana gier logicznych korzystanie z niej będzie niesamowitą frajdą.

680442

Na początek trochę faktów

Aplikacja powstała z inicjatywy Dariusza Lipowskiego i jest jedyną dostępną elektroniczną wersją gry Taifho. Wykonała ją natomiast firma DO IT Technology ze Szczecina.

Przyczyną jej powstania była chęć rozpowszechnienie niezwykle popularnej planszówki w krajach skandynawskich i Japonii, wśród użytkowników smartfonów i iPhone'ów. Zresztą jej autor sam o tym napisał do mnie na Facebooku:

Byłem od dawna wielkim entuzjastą tej gry, jak również moi znajomi, i jej brak w zbiorze aplikacji na urządzenia mobilne zachęcił mnie, żeby coś zrobić w tym kierunku.

Lipowski wziął się zatem z wielkim impetem do działania, dzięki czemu aplikacja w przeciągu kilku miesięcy doczekała się wersji na Androida i iPhone'a.

680448

Od tego miesiąca wystartował z jej promocją, niedziwne więc, że pobrań są tysiące, a nie miliony. Może jednak to się nie długo zmienić, ponieważ użytkownicy Taifho 1.32, wypowiadają się o aplikacji bardzo pochlebnie, a niektórzy nawet nieźle się w nią wciągają.

680450

Projekt Lipowskiego ma zatem spory potencjał twórczy... szkopuł leży tylko w kwestii promocji. W związku z powyższym znalezienie się na łamach portalu dobreprogramy.pl, którego regularnie czyta ponad 2 miliony osób może pomoc w rozpropagowaniu tej rewelacyjnej aplikacji.

Jak korzystać z Taifho 1.32

W spopularyzowaniu tym pomocnym jest fakt, że z aplikacji mogą korzystać zarówno użytkownicy Androida, jak i iOS. Wersję na smartfony z systemem Android pobieramy w Google Play (link), a na iPhone'y z iOS-em w App Store (link). Instalacja apki zajmie raptem kilkanaście sekund. Kiedy stanie się już gotowa, po wciśnięciu opcji „Graj” można brać już udział w rozgrywce.

680454

Na Taifho 1.32 możemy grać z komputerem (gra lokalna) i z innym graczem w wersji online (gra sieciowa). Nowi gracze najlepiej, gdy zaczną grę lokalną z komputerem, ponieważ dzięki czytelnemu instruktażowi i możliwości cofania ruchów szybko nauczą się podstaw Taifho. A trzeba przyznać, że poziom gry z komputerowym przeciwnikiem reprezentuje wysoki poziom, dzięki wykorzystaniu zaawansowanego stopnia sztucznej inteligencji.

680456

Komputerowo mierzymy się trzema robotami, według wybranego poziomu trudności (łatwy, średni, trudny). Mamy też możliwość wyboru czasu na ruch — do 15, 30 lub 45 sekund. „Żywy” gracz zawsze jest oznaczony kolorem zielonym, a komputerowe boty na żółto, niebiesko i czerwono. Podoba mi się, że rozgraniczenie przeciwników występuję w żywych kolorach, ponieważ gra staje się wtedy bardziej przejrzysta. Przejrzystość gry natomiast w Taifho jest bardzo ważna.

680458

Największą siłą aplikacji jest czytelność w przedstawieniu zasad gry, a to niezwykle ważne w poznaniu tajników Taifho. W związku z tym podczas wykonywaniu ruchów w partii z komputerem mamy pokazane jak każdy pionek może zagrać. Ułatwiają to tablice pod planszą pokazujące pole opcjonalnych manewrów — kwadratów, kół, rombów i trójkątów.

680460

Na Taifho 1.32 mamy możliwość stworzenia własnego stołu chronionego hasłem. Do tego potrzeba wymyślić nazwę stołu... no i co najważniejsze zebrać ekipę do gry na nim. Z racji tego, że Taifho jest bardzo fajną grą strategiczną, nie powinno być z tym większego problemu.

680462

Jak na profesjonalną aplikację przystało, każdy zalogowany użytkownik Taifho 1.32 ma swój ranking — w którym na start otrzymuje 1000 punktów. Poza tym aplikacja posiada fanpage na Facebooku (link), gdzie są udostępniane filmiki i rysunki instruktażowe oraz oferuje możliwość logowania przez konta Google i Facebook.

680464

Uczymy się grać w Taifho

Zakładam, że w Polsce zasady gry w Taifho nie są szczególnie znane. Autor tej aplikacji dogłębnie więc przedstawił zasady tej gry.

I tak — na pierwszej planszy mamy wstępnie przedstawione zadania pionków i cel wygranej.

680468

Druga tablica „łopatologicznie” tłumaczy jak wykonywać podstawowe ruchy.

680470

Trzecia zaś wprowadza nas w tajniki wykonywania pojedynczych skoków.

680472

Natomiast czwarta wyjaśnia sekret wykonywania wielokrotnych skoków, które jak sama nazwa wskazuje, są najbardziej rozbudowanym elementem gry w Taifho.

680474

PS. Żeby dokładnie przeczytać opis tablic, trzeba wyjść w dany screen (zrzut ekranu).

W Taifho 1.32 nie zabrakło możliwości korzystania z podpowiedzi (zarówno podświetlania możliwych ruchów, jak i wskazania najlepszego ruchu). Dariusz Lipowski zmontował też krótki filmik na YouTube wyjaśniający istotę gry:

Summa summarum — na temat zasady gry w Taifho nie ma się za bardzo co rozpisywać, bo każdy, kto zacznie korzystać z tej aplikacji, w mig opanuje je samemu, ponieważ są przedstawione zarazem efektownie i efektywnie. Jest to bardzo ważne, bo większość aplikacji gier logicznych ma problem z rzeczowym przestawieniem tajników gry. Osobiście uważam, że Taifho 1.32 jest najbardziej czytelną aplikacją, z jaką ostatnimi laty miałem do czynienia — a w tym czasie samych aplikacji szachowych przetestowałem blisko setki.

680479

Autorefleksja

Pamiętam, że jak dwa lata temu opublikowałem pierwszy artykuł o grze w Taifho w Polsce — był poważny problem, gdzie w nią grać. Wynikało to z tego, że serwer Taifho v0,1 coraz bardziej szwankował, a alternatyw próżno było szukać. Zatem pojawienie się w pełni profesjonalnej aplikacji do gry w Taifho uważam za dar od losu. W związku z tym powinniście docenić inicjatywę jej stworzenia i dla rozwoju swoich szarych komórek grać na niej jak najwięcej.

Swoją drogą bardzo jestem ciekaw, jak zareagujecie na Taifho 1.32, tym bardziej zdając sobie sprawę, że strategiczne gry planszowe na dobrych programach są traktowane trochę po macoszemu. A tak nie powinno być, bo gra w szachy, warcaby, Xiangqi czy Taifho — bardzo rozwija zdolność logicznego myślenia.

Na koniec dodam, że za zrecenzowanie tej aplikacji nie wziąłem żadnych pieniędzy... a opisałem ją tylko dlatego, IŻ JEST TEGO WARTA. Natomiast więcej o zasadach gry w Taifho znajdzie we wpisie pt. Taifho — zachwycające szacho-warcaby rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. 

GryTelefonyHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)