Blog (161)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

Taifho — zachwycające szacho-warcaby rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

@AnTarTaifho — zachwycające szacho-warcaby rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni
18.05.2017 13:27

W dzisiejszym wpisie chciałbym zarekomendować mało znaną grę logiczną pochodzącą z Japonii — Taifho, która znana też jest w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Traverse. Planszówka jest przedstawiona jako pewien rodzaj starożytnej gry japońskiej (zważywszy na sam wygląd figur jest oczywiste, że zaprojektowali ją japońscy graficy). Została natomiast wydana w Europie przez szwedzką firmę Alga. Notabene w tamtym kraju ta gra cieszy się największą popularnością.

615306

Pudełko i jego zawartość

W środku porządnego tekturowego pudełka znajdują się: ładna prostokątna plansza podzielona na kwadratowe pola oraz zestaw 32 pionków w czterech różnych kolorach i kształtach, które są wykonane z drewnianych elementów. Piony mają kształty — kwadratu, koła, rombu oraz trójkąta. W górnej części każdego piona znajduje się wypustka, ponieważ w trakcie gry piony ustawiane są jeden na drugim. Oprócz planszy i pionków otrzymujemy również książeczkę z opisem zasad gry dla normalnej i zaawansowanej wersji Taifho.

615309

Rozgrywka

Taifho to połączenie szachów i warcabów dla 2-4 graczy i może w nią grać już nawet 6-8 -latek. Jest trochę łatwiejsza od szachów i dużo bardziej emocjonująca od warcabów. W Taifho każda figura ma określone ruchy, a celem gry jest przeprowadzenie wszystkich swoich pionków na drugi koniec planszy. Dokonuje się tego, przeskakując swoje pionki lub pionki innych graczy. Są cztery rodzaje pionków, w których poczet wchodzą po dwa kwadraty, koła (kręgi), romby (diamenty) i trójkątne kawałki. Każdy porusza się w inny sposób w zależności od kształtu — co powoduje, że każdy ruch jest unikalny dla każdej postaci pionów (figur).

Kwadraty poruszają się pod kątem prostym — do przodu, do tyłu, w prawo lub w lewo. Koła mogą iść — do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo i po przekątnej. Romby poruszają się ukośnie do przodu lub do tyłu, a trójkąty ukośnie w prawo / w lewo lub prosto. Można również wykonywać długie skoki lub serię skoków.

615314

Ta gra jest o tyle zabawna, ponieważ jest dość łatwa do nauczenia, a podstawowe pojęcia działają całkiem nieźle w praktyce. Oznacza to, że gra jest wyzwaniem i nie sposób szybko się nią znudzić.

Jak już wspomniałem, jest to dobra gra, zwłaszcza dla czterech graczy (podobnie jak w Carcassonne). Co powoduje, że gra jest niesamowicie wciągająca, a jej urok tkwi szczególnie w dynamice akcji. Najlepiej zaś odzwierciedla ją slogan reklamowy:

Prostsza niż szachy, zmyślniejsza niż warcaby, zabawniejsza niż przypuszczasz.

Przy okazji dodam, że najczęściej taka partia rozgrywana w cztery osoby trwa około 30 minut na mecz, a jak się gra w duecie to około kwadransa. Summa summarum — dzięki Taifho możemy na luzie poćwiczyć „szare komórki”, ponieważ wymaga kombinowania i zapamiętania ruchów dla poszczególnych figur. A zdolność logicznego i kreatywnego myślenia jest bardzo pomocna w codziennym życiu.

Gdzie tę grę można kupić?

Wszystko pięknie ładnie... tylko w Polsce jest problem ze zdobyciem tradycyjnego zestawu do gry w Taifho. Nawet na Allegro w tej chwili jest nie osiągalna (a jeszcze kilka lat temu), nie było z tym problemu. Winę za to głównie ponosi to, że od czasu 1997 roku, kiedy to firma Brio wydała tę grę w naszym kraju, nie było jej wznowienia. Tym bardziej to zaskakujące, że w tym czasie gra ta dostała sporo wyróżnień i sprzedała się w kilkunastotysięcznym nakładzie - co jak na tak egzotyczną planszówkę jest wynikiem bardzo dobrym..

615322

Aktualnie najbardziej realnym wydaje się zdobycie jej na serwisie ogłoszeniowym OLX. Z obserwacji wiem, że przynajmniej raz w miesiącu ktoś wystawia ogłoszenie z ofertą sprzedaży tej wersji gry sprzed 20 lat. Zestawy te w większości są w bardzo dobrym stanie — choćby jak ten który została sprzedany równy miesiąc temu za symboliczną sumę 15 złotych — dla porównania dodam, że cena detaliczna tej gry jakieś 10 lat temu w Polsce wynosiła ok. 60-70 zł. W takim razie jest to jedyna szansa na zdobycie tej planszówki, bo obecnie na kupno nowej gry nie ma szans, ponieważ zniknęła z półek sklepowych wiele lat temu. Na pocieszenie jest za to alternatywa online, którą przy okazji chciałbym zarekomendować.

Taifho w wersji online

Taifho v0,1 jest to jedyny darmowy serwis gier online uruchomiony specjalnie do gry Taifho przez przystosowaną do tego odpowiednio witrynę fastSWF, gdzie bez rejestracji możemy zagrać jako gość lub jak posiadamy konto partię rankingową z innym graczem. Po utworzeniu własnego stołu możemy grać w 2, 3 lub 4 osoby w wybranym przez nas czasie. Serwis ma możliwość czatu, dzięki czemu można wymienić się poglądami odnośnie do tej gry. Dużym walorem strony jest to, że jest w języku polskim no i przystępnie opisuje zasady tej gry w języku ojczystym. Żeby skorzystać z tego instruktażu, wystarczy wejść w opcję „Jak grać?”, która jest z górnej prawej strony stołu treningowego. Dodam jeszcze, że łączenie z serwerem nie jest bardzo problemowe, a graczy jak się chce, też się znajdzie. Nic, tylko grać!

141495
141496

Miał ktoś styczność?

Nasuwa się zatem pytanie — czy ktoś z czytelników DP miał przyjemność grać w tę osobliwą grę? Przypuszczam, że raczej nie jest to zbyt duże grono — bo Taifho w Polsce jest w praktyce nieznane. Do czego w dużym stopniu przyczyniło się, że w 2013 roku upadła jedyna oficjalna strona promująca w naszym kraju Taifho — dostępna kiedyś pod adresem mailowym (http://www.taifho.com/). O tyle to dziwne, że cieszyła się niemałą popularnością.

Dla zainteresowanych dodam, iż Taifho ma swoją oficjalną stronę na Twitterze i Facebooku. O grze można też coś się dowiedzieć na stronach gier logicznych np. Games Fantastic czy Szachowe.pl. Był też plan na forum PHP.pl stworzenia serwisu ze wspomnianą grą (tak samo w wersji online), ale niestety upadł. Szkoda, bo myślę, że taka w pełni profesjonalna wersja online zastępowałaby brakujących graczy przez boty. To natomiast w wymierny sposób wpłynęłoby na rozpropagowanie tej gry w naszym kraju, gdyż Taifho na pewno zasługuje na większą popularność.

GrySerweryHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)