Blog (262)
Komentarze (10k)
Recenzje (1)

Microsoft nie zawodzi w swoim zawodzeniu Insiderów, czyli Windows 10 w bliźniaczej kompilacji 15031

@AntyHakerMicrosoft nie zawodzi w swoim zawodzeniu Insiderów, czyli Windows 10 w bliźniaczej kompilacji 1503113.02.2017 01:26

Ktokolwiek przeczytał mój poprzedni wpis na pewno zdał sobie sprawę z tego, w jak fatalnym stanie znajduje się obecnie Windows 10 Mobile. Nowych funkcji jest jak na lekarstwo, stare błędy w dalszym ciągu występują, a w dodatku wciąż pojawiają się nowe. Jeśli Microsoft nie weźmie się w końcu w garść to zastanie go taka sytuacja, w której już nic nie pomoże temu systemowi. Niemniej póki co cały czas coś przy nim robią, więc jest nadzieja, że choć trochę go usprawnią - czy najnowsza kompilacja 15031 coś w tym aspekcie zmienia? O dziwo lista błędów w niej występujących zawiera tylko sześć pozycji, przy czym poprawek jest aż / tylko drugie tyle.

615164

Jednakże najważniejszym aspektem jest niewątpliwie ten dotyczący nowych funkcji, więc od razu przejdę do rzeczy - takowych nie ma. Kompletne dno i żenada. Chociaż jeśli mam być szczery, co dodatkowo pogrąży postrzeganie Microsoftu, jest jedna zmiana. Otóż podmieniono ikonkę odpowiedzialną za funkcję udostępniania na całkowicie inną, podobno bardziej oddającą ideę tego mechanizmu … Zmiana ta dokona się automatycznie we wszystkich aplikacjach korzystających z fontu Segoe MDL2 Assets - więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

615166

Jeśli zaś chodzi o desktopową kompilację 15031, to w jej przypadku sprawa ma się troszeczkę inaczej. Co prawda i tutaj nie uświadczymy żadnych powalających nowości, niemniej dodane mechanizmy zapowiadają się całkiem dobrze.

615168

Ustawienia

Tutaj na pierwszym miejscu niewątpliwie znajduje się mechanizm Dynamic Lock, który swoją premierę w testowych kompilacjach miał już jakiś czas temu. Jednakże dopiero zaczęło to działać, choć jak na ironię nie jestem w stanie z tego skorzystać. Wszystko dlatego, że w opisywanej kompilacji występuje błąd powodujący automatycznie zamykanie się ustawień systemowych w momencie kliknięcia w zakładkę Devices. W związku z tym nie mogę sparować poprzez bluetooth telefonu i komputera, co uniemożliwia mi przetestowanie tejże funkcji - poczekamy więc na to do kolejnego wydania. W ramach przypomnienia dodam tylko, iż w momencie wykrycia braku bliskiej obecności sparowanego urządzenia nastąpi automatyczne wyłączenie ekranu oraz jego blokada po upłynięciu 30 sekund - przynajmniej w teorii, bo zweryfikować tego obecnie nie można.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć o dwóch rzeczach:

  • Zaktualizowano podpowiedzi wyświetlające się w ustawieniach (te niby mające nam pomagać), by były bardziej zwięzłe;
  • Zakładki skryte w grupie o nazwie Gaming wreszcie dorobiły się reprezentujących je ikonek, a przy tym Game Bar zyskał wsparcie dla 52 nowych tytułów - nie będę jednak ich tutaj wrzucać, pełny spis macie tu.
615173

System

Zdecydowano się lekko usprawnić niedawno wprowadzony ekran konfiguracji systemu wykorzystujący Cortanę, który automatycznie będzie pomijać jej wprowadzenie w momencie niewykrycia obecności głośników.

Jednakże chyba największą zmianą w tejże kompilacji jest zaprezentowanie trybu nazwanego Compact Overlay. Dzięki niemu wybrane aplikacje UWP (obecnie żadna) będą się zmniejszać do rozmiaru małego okienka umieszczonego w prawym górnym rogu w momencie uruchomienia drugiego programu (również UWP). Microsoft zapewnia, iż niebawem Skype Preview oraz Movies & TV zyskają wsparcie dla tego trybu. Co nam to da? Chociażby to, iż będziemy mogli mieć cały czas wygodny podgląd na okienko z wideorozmową (lub filmu), a przy tym bez problemu skorzystamy z przeglądarki czy innej aplikacji. Tak to przynajmniej wygląda w teorii, a czas pokaże, czy sprawdzi się i w praktyce.

615177

Na sam koniec wspomnę tylko o tym, iż na desktopach również pojawiła się nowa ikonka udostępniania, choć naprawdę ciężko na nią trafić. By ją zobaczyć musiałem pofatygować się aż do rejestratora dźwięku, gdyż żadna z wykorzystywanych przeze mnie systemowych aplikacji takowej nie posiada - trochę słabo ze strony Microsoftu.

A tu obecna
Brak nowej ikonki

Podsumowując

Jak widzicie po raz kolejny nie ma tego zbyt wiele, choć jak już ostatnio wspominałem, do czasu wydania pierwszych kompilacji z gałęzi Redstone 3 nie ulegnie to zmianie. Dla Microsoftu Creators Update jest już kompletnym pod względem funkcji tworem, któremu potrzebne są już tylko drobne poprawki oraz eliminacja ciągle wykrywanych błędów.

A cóż to się pojawiło?
A cóż to się pojawiło?

Tak więc powtórzę to, co piszę już od dłuższego czasu - o ile desktop na tym jakoś szczególnie nie ucierpi, o tyle mobilna odsłona (głównie jej użytkownicy) cierpieć będą z tego powodu i to wręcz niemiłosiernie. Konkurencja cały czas się oddala i choć Microsoft niby nie stoi w miejscu, to jednak tempo wdrażania kolejnych zmian jest zdecydowanie zbyt wolne. Jeśli tak dalej pójdzie, to gigant ten nigdy nie zbliży się do swoich rywali, a gdzie tam do podjęcia równej walki z nimi.

OprogramowanieWindowsTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)