Blog (262)
Komentarze (10k)
Recenzje (1)
@AntyHakerWindows 8.1 GDR1 - czyli jak Microsoft ugiął się pod presją krzykaczy

Windows 8.1 GDR1 - czyli jak Microsoft ugiął się pod presją krzykaczy

08.02.2014 12:21, aktualizacja: 09.02.2014 15:55

Firmy z Redmond chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - najbardziej znienawidzona przez ludzi firma technologiczna (choć chyba nigdy nie zrozumiem o co chodzi - kiedyś spoko, teraz wtf?). Ich "pierwszoplanowy" produkt Windows jest ostatnimi czasy obiektem narzekania i pretekstem do wylewania żalu, czy wieńczenia ery "post-PC" czy wręcz "post-MS". Głównym powodem takiej sytuacji jest obecność ModernUI na desktopach, co dla niektórych jest wręcz nie do pomyślenia. Jest to w sumie lekko dziwne, gdyż w zasadzie w niczym nie przeszkadza, a niektórym może się spodobać i przydać. Nie żebym jakoś szczególnie miłował "Nowy Start", jednakże w mojej opinii jest on faktycznie dużo wygodniejszy od starego rozwiązania. Do tej pory żeby szybko się do czegoś dostać musieliśmy albo nawrzucać skrótów na pulpit i tym samym zasłonić cudną tapetę, lub poprzypinać skróty na pasek zadań, tym samym zmniejszyć przestrzeń dostępną na otwarte okna. Jak się łatwo można domyślić, oba te rozwiązania miały swoje wady - choć i pewnie zwolennicy znaleźli ich zalety. "Teraz" wystarczy nasze Menu Start "wyłożyć kafelkami" by wszystkie potrzebne skróty mieć pod ręką, a nawet ciut więcej - szybki podgląd na nowe wiadomości z aplikacji pocztowej czy z kanałów RSS.

Trudne początki

To tyle jeśli chodzi o ogólne założenia i możliwości, lecz jak to wyglądało/wygląda/będzie wyglądać? W Win8 mieliśmy pierwsze do tego przymiarki - nowa warstwa (ModernUI) nie posiadała zbyt wielu możliwości konfiguracyjnych, a i same kafle były zbyt wielkie jak na zwykłe skróty do aplikacji. Mimo względnie dobrych chęci Microsoftu ekran startowy dalej był zaśmiecony, gdyż nowo zainstalowane programy automatycznie umieszczały na nim swoje skróty - co było w pewnym sensie też i zaletą, gdyż nie musieliśmy tego robić ręcznie. Następny krok w ewolucji, czyli Win8.1 wprowadził ModernUI v2. W głównej mierze aktualizacja ta naprawiała braki w interfejsie kafelkowym, dzięki czemu praca z nim stawała się znacznie przyjemniejsza. Dla niektórych to wciąż było niewystarczające, gdyż domagali się większego zatarcia granicy między środowiskiem AERO oraz Modern, jak również lepszego przystosowania tego drugiego do obsługi myszką i klawiaturą.

Ku chwale Gryzoniom!

Z myślą o nich została przygotowana (jest wciąż przygotowywana w sumie xP) aktualizacja GDR1 (Spring Update) - wprowadza ona "wiele" udogodnień właśnie dla pracy przy pomocy naszych kochanych gryzoni (przy okazji przemycając pewne "kosmetyczne" zmiany). Przede wszystkim zwiększono integrację aplikacji Modern z pulpitem, a w zasadzie z samym paskiem zdań. Dostajemy możliwość pokazywania na nim uruchomionych programów, czy nawet przypinania ich tam. Ten drobny zabieg sprawił, iż nie jesteśmy zmuszani (no chyba że tego chcemy) do wykonywania dziwnych gestów naszą myszką - szczególnie zadowoleni będą tradycjonaliści. Pewnie zastanawiacie się teraz jak rozwiązano gest zamykania oprogramowania w trybie Modern - w zasadzie klasycznie. Po najechaniu myszką na górną krawędź ukazuje nam się znajomy pasek, a na nim przycisk "zamknij". Dodatkowo dodano na nim ikonkę programu i gdy w nią klikniemy ukazuje się naszym oczom małe menu podręczne z podstawowymi opcjami dla całego "okna". Zwieńczeniem całości jest jeden fajny bajer, a mianowicie po włączeniu pewnej opcji mamy dostęp do paska zadań z poziomu aplikacji Modern, dzięki czemu możemy przełączać się szybko między aplikacjami z obu środowisk.

112167
112168

Przenikanie się interfejsów

Wróćmy jednak do esencji Win8.x czyli Menu Start. Jak ono wygląda obecnie wie każdy. Choć się to ludziom może nie spodobać (lub wręcz odwrotnie) Microsoft wciąż brnie w ten interfejs, uparcie przystosowując go pod panowanie gryzoni. Kiedyś do zaznaczania kilku aplikacji wystarczyło nam "zaledwie" kilka kliknięć samym prawym przyciskiem myszy. Obecnie MS to zmienił i zrobił wszystkim dobrze znany "trik" z użyciem CTRL - czyli by zaznaczyć więcej niż jedną aplikację należy przytrzymać ten magiczny przycisk. Zmieniono również sposób wyświetlania możliwych akcji na kafelkach - do tej pory "z dołu" wysuwał nam się specjalny pasek, na którym znajdowały się wszystkie opcje. Firma z Redmond próbując wyjść naprzeciw sile przyzwyczajeń użytkowników, wprowadziła "zwykłe" menu podręczne w interfejs Modern (choć trzeba przyznać że jest ono żywcem wyjęte z trybu AERO i nijak nie pasuje do trybu kafelkowego).

501982

Kosmetyka

To by było na tyle jeśli chodzi o jakieś "większe" zmiany. Z tych bardziej kosmetycznych należy szczególnie wyróżnić przechrzczenie SkyDrive na OneDrive, zarówno z poziomu Modern jak i AERO. Kolejną zmianą (w sumie zbędną) jest dodanie przycisku "szukajki" oraz "opcji zasilania" obok naszej nazwy użytkownika w trybie kafelkowym (screen wyżej). Zaimplementowano w Internet Explorer "tryb korporacyjny" który ponoć ma umożliwiać działanie aplikacji pisanych z myślą o starszych wersjach IE (trudno mi stwierdzić) oraz podniesiono wersję przeglądarki do 11.0.3.

112170
Coś czego bardzo mi brakowało - stan postępu synchronizacji wbudowanego w system OneDrive :D
Dwie pierwsze opcje po prawej - było? Nie było?
Mała zmiana, a cieszy - skrót do Panelu Sterownia w trybie AERO z poziomu ModernUI

Ciekawostka?

Na sam koniec zostawiam ciekawostkę, lub moje zwykle niedopatrzenie. W tej najnowszej aktualizacji Windows wyróżnia tryb "dotykowy" i tryb "gryzonia". W tym pierwszym Modern zachowuje się tak jak wcześniej - brak paska tytułowego w aplikacjach metro i wysuwany dolny pasek z opcjami, w tym drugim trybie tak jak wyżej zostało opisane.

Podsumowanko

Mam nadzieję iż ta aktualizacja zaspokoi pewne "pragnienia" desktopowych hardcorów i zmieni ich zdanie względem dobrego (choć nie idealnego) Windows 8. Kolejne aktualizacje wyraźnie pokazują, iż można wiele zarzucać firmie z Redmond, lecz na pewno nie to iż nie słuchają użytkowników. Cieszę się iż "rewolucję" wprowadzili na siłę, a dopiero teraz dostosowują wszystko wedle "głosu ludu".

Z góry przepraszam za jakiekolwiek braki, aczkolwiek wydaje mi się iż główne zmiany przedstawiłem, a reszta po prostu wyjdzie w praniu.

PS

Jeśli ktoś chce to wyciekła aktualizacja przez MSU, więc w zasadzie każdy już dziś może sobie zainstalować ^_^ Jeśli ktoś byłby chętny to niech się odezwie na gg czy coś bo tu raczej tego wrzucić nie mogę xP

OprogramowanieWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)