Blog (12)
Komentarze (233)
Recenzje (0)
@Ardziej"Zbliża się koniec Silverlighta i Flasha?"

"Zbliża się koniec Silverlighta i Flasha?"

15.09.2011 23:45, aktualizacja: 09.12.2011 18:02

O co po co?

Ojojoj, no przyznam szczerze, że nie wiem co mam o tym myśleć. HTML5 jest zapowiadany na 2020 rok, mimo iż teraz jest popularny, bez JavaScript jest niczym innym jak HTML4 z nowymi znacznikami, ludzie są nie świadomi co to jest HTML5, i są szczęśliwi że gdy wtyczka Adobe zajmująca kilka MB zostanie usunięta, będą mieli super szybki komputer! Nic bardziej mylnego. To na początek, a następnie dokładniejsze opisanie poszczególnych za i przeciw.

so. lets fight!

394964

Runda 1

Popularność, dostępność dla mnie i dla Ciebie.

HTML5

Wspierany jest przez najnowsze przeglądarki takie jak Google Chrome, Firefox, Safari, IE 9 czy Operę oraz ich odpowiedniki na platformy mobilne, jednakże największym problemem (póki co) jest iż każda przeglądarka w różnym stopniu wspiera HTML5.

FLASH

Na najpopularniejszych (również - póki co?) komputerach osobistych Flash osiąga ponad 90% dostępność, taki zasięg ponad dwukrotnie większy od konkurenta daję sporą przewagę na start, wtyczka od Adobe jest dostępna także na urządzenia mobilne (oczywiście sprawa z Apple jest jasna) po przez serwery streamingujące czy konwencjonalną wtyczkę.

Wynik: HTML5 - FLASH 0:1

Runda 2

Możliwości, czyli obalamy limity.

HTML5

Już na początku HTML5 stoi na lekko przegranej pozycji ponieważ jest zdecydowanie młodszą technologią. Możliwości te dopiero są ustalane i jedyne limity są po stronie organizacji W3C. Jednakże najważniejszą rzeczą jest to iż HTML5 bez JavaScript i CSS3 jest po prostu kolejną wersją popularnego HTML'a z nowymi znacznikami. Zatem znajomość CSS i JS jest niezbędna do zbudowania "modernistycznej" strony WWW - i właśnie to obniża możliwości HTML5 (a szkoda).

FLASH

Tu zdecydowanie prowadzi Adobe. Póki nie powstanie (porządne) oprogramowanie które mogłoby pomóc nam konstruować aplikację internetowe w oparciu o najnowsze technologie HTML5 jest na straconej pozycji, bo pisanie setek linijek kodu w JS (tak powtarzam kolejny raz HTML5 bez JS czy CSS jest bezużyteczny) jest znacznie bardziej upierdliwe" niż użycie jednego z programu do tworzenia animacji Flash, którą są bardzo dobrze rozwijane i nie stoją w miejscu, także HTML5 nie tylko musi dogonić Flash w tym co już jest, a być cały czas na bieżąco. Aplikacje RIA póki co nie pozwalają na wygranie 2 rundy przez HTML5, zatem 2 punkt dla Flasha.

Wynik: HTML5 - FLASH 0:2

Runda 3

Support, czyli pomoc w naszych wypocinach.

HTML5

Podczas napotkania jakiegoś problemu, pomoc znajdziemy na każdym (szanującym się) forum dla webmasterów, wystarczy znajomość JS bo pojęcie HTML5 jest źle rozumiane ale o tym w następnej części. W sieci znajdziemy wiele przykładów, gotowców w większości przy użyciu frameworka Jquery lub mniej popularnego Moo Tools, a już rzadko w czystym JS. Jeżeli chodzi o wsparcie to należy przyznać 1 punkt, mimo iż dokumentacja HTML5 to nic innego jak zbiór tagów, wsparcie przez społeczności bardzo dużo nadrabia!

FLASH

Forów dotyczących Flash'a w sieci jest sporo, ba nawet sam jestem założycielem jednego z nich ale w planach mam również wsparcie dla "Modern Technology". AS2 czy AS3 niezależnie od wersji, przykładów jaki i tutoriali jest masa, dokumentacja jest zdecydowanie jaśniejsza, i duży plus za to iż Flash i AS to jedność, co niestety w przypadku HTML tej jedności brak. Zatem w tej rundzie remis!

Wynik: HTML5 - FLASH 1:3

Co dalej?

W następnej części kolejne rundy w której poruszę dokładniej sprawę wydajności obu technologi jak i podsumuję całość. Są za i przeciw, na pewno nie jestem przeciwnikiem HTML5 - jest to po prostu technologia która jest zbyt młoda aby mogła konkurować z Flashem, mimo tego i tak używam równocześnie obu technologi zależnie od wymagań projektu. Jako iż jest fanboyem Flasha i powoli HTML5, mocniej trzyma mnie ta pierwsza technologia, także jeżeli z czymś się nie zgadzacie proszę o info w komentarzach, z miła chęcią poznam Wasze opinie!

PS. Jestem tylko młodym programistą, korzystałem ze słownika w przeglądarce, starałem się pisać poprawnie także proszę poprawność językową przerzucić na drugi plan i skupić się na treści.

394989

Zapraszam kolejną część "wkrótce" :)

InternetProgramowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)