Blog (9)
Komentarze (179)
Recenzje (1)
@ArkadiuszzzMity i legendy o komputerach,urządzeniach i systemach - Część Pierwsza

Mity i legendy o komputerach,urządzeniach i systemach - Część Pierwsza

11.04.2011 18:31, aktualizacja: 12.04.2011 22:46

Na początek wstęp. Nigdy nie pisałem bloga - przynajmniej w tematyce portalu dobreprogramy.pl Ponieważ jednak mam ochotę dzisiaj troszeczkę popisać, postaram się napisać coś o znanych i mniej znanych mitach i legendach, które można usłyszeć na temat komputerów, systemów operacyjnych, internetu czy nawet drukarek.

Zacznijmy od komputerów i sprzętu.

Legenda o oszczędności energii.

Wiele razy słyszałem o tym jak to spadają koszty utrzymania komputera poprzez pozostawianie go "non-stop" w stanie pracy. Czyli prościej "jak nie wyłączysz komputera na noc to sprzęt zużyje mniej prądu niż jakbyś miał go ponownie uruchamiać". Generalnie - nie wiem kto to wymyślił i nie wiem skąd to dziwne przeświadczenie wśród niektórych "znawców" , ale mam nadzieję, że TUTAJ nikt w to nie uwierzy. W zasadzie argumentem na obalenie tej legendy może być sama logika. Chyba jest wiadomym, że dopiero sprzęt który jest odłączony od zasilania W OGÓLE nie pobiera prądu. Analogicznie, jeśli sprzęt jest włączony pobiera energię elektryczną - czy coś tu trzeba tłumaczyć?? Chyba nie... Ale właściwie jest tu ziarnko prawdy - jeśli zostawimy komputer z którego nie korzystamy powiedzmy przez czas do około 15 minut włączony,prawdopodobnie faktycznie możemy zużyć troszkę mniej energii niż jak byśmy go wyłączyli a następnie ponownie mieli uruchamiać. Edit: Inna rzecz,że (tu dzięki za komentarze) użytkownicy tacy jak "nintyfan" czy "TestamenT" wskazują,iż sprawa oszczędności energii w tym micie może się wiązać z przestarzałymi modelami monitorów (CRT) które do włączenia potrzebowały dużo energii - znacznie więcej w każdym bądź razie od czasu w którym wyświetlały obraz,ten fakt mógł wpłynąć na mit ogólnie jako o zestawie komputerowym,bowiem monitor był jego częścią.

Mit "magicznej zworki mocy"

Mało znany mit. W dyskach HDD mamy coś co nazywamy "zworkami". Legenda głosi, że całkowite pozbawienie dysku zworki przyspieszy jego pracę.

Zworki w dyskach są przydatne do określenia w jakim trybie ma działać HDD. Jeśli mamy dwa dyski twarde które pracują w jednej maszynie, za pomocą zworek jeden powinniśmy ustawić jako MASTER - pierwszy, zaś ten kolejny jako SLAVE- drugi.

Pozbawienie dysku zworki nie będzie prowadziło do jakiegoś bajkowego przeistoczenia go w demona prędkości i wydajności. Natomiast może prowadzić do komplikacji, ponieważ bez zworek nie jesteśmy w stanie "powiedzieć komputerowi" który dysk ma traktować bardziej "poważnie" ;)

Mit o dyskietkach i BIOSu aktualizacji

Z tego co zauważyłem bardzo wiele osób propaguje pogląd, że BIOS powinno się aktualizować tylko z dyskietki. Jeszcze inni, nie mówią o tym, że "powinno się" - ale wręcz o tym, że "inaczej się nie da"

Cóż,to dawne dzieje... Kiedyś nie było innych rozwiązań. Teraz BIOS można aktualizować z praktycznie każdego nośnika danych czyli Pendrive,CD/DVD,Dysk Przenośny.... ... Czy nawet z poziomu Systemu Operacyjnego jak w przypadku producenta płyty głównej GIgabyte który do aktualizacji dostarcza program działający pod Windows'em o dźwięcznej nazwie @Bios . Zaawansowana wiedza też już dawno przestała być wymogiem do wykonania takiej czynności. Czasem sprowadza się to do uruchomienia programu,wybrania aktualizacji automatycznej z użyciem internetu i zatwierdzenia zmian. Zadziwiające, prawda?

Nie będziesz wymiennych nośników danych usuwać manualnie

Czyli kolejny mit o tym, że nie można usuwać wymiennych nośników danych bez użycia funkcji "wysuń" lub "usuń bezpiecznie".

Ten mit, ma w sobie trochę racji bytu, ponieważ generalnie powinno się używać owych funkcji aby uniknąć na przykład utraty danych lub uszkodzenia sprzętu.

Jednak czasami owe funkcje zwyczajnie nie dają sobie rady ze sprzętem. Wówczas,jeżeli jesteśmy pewni,że na naszym urządzeniu nie są wykonywane żadne operacje, na przykład defragmentacja,przenoszenie plików,formatowanie i inne podobne wówczas możemy się pokusić o wyciągnięcie nośnika podłączonego do USB "z buta" a właściwie to z gniazda USB ręką...

Żywotność baterii w laptopie

Schemat eksploatacji baterii w laptopach który powstał w oparciu o użycie baterii niklowo-kadmowych utrzymuje się do dnia dzisiejszego. A zakłada on,że baterii nie wolno "doładowywać" - powinno się ją rozładować do końca a następnie naładować do pełna. Cóż, w bateriach niklowo-kadmowych jest to znaczące.

Jednak w nowych bateriach litowo-jonowych i litowo-polimerowych nie ma to znaczącego wpływu na wydajność czy żywotność. Właściwie nowe baterie są bardziej wrażliwe na temperaturę i pracę podczas podłączonego kabla zasilania, najbardziej spadek wydajności możemy odczuć kiedy naładujemy taką baterię a potem nie będziemy jej używać przez długi czas lub narazimy ją na podwyższoną temperaturę np. podczas pracy na laptopie właśnie z bez przerwy podpiętym zasilaczem. Zacytujemy tu (niestety już Świętej Pamięci) dziennikarza i publicystę komputerowego Ryszarda Sobkowskiego: "Naładowany, nieużywany, z czasem traci nie tylko zgromadzony w nim ładunek, ale także pojemność. Jak szybko? To zależy od dwóch czynników – od temperatury i od poziomu naładowania. Im bardziej naładowany akumulator, tym szybciej się starzeje! " Link do artykułu Szkoda,że już go nie ma z nami.

Magiczna gwarancja drukarki

Legenda głosi, że jeżeli używasz nieoryginalnego pojemnika z tuszem - automatycznie tracisz gwarancję...

Szczerze nie wiem jak jest ze wszystkimi markami i modelami drukarek, jednak sprawdziłem że w większości przypadków zapis mówi o utracie gwarancji jedynie w przypadku gdy nieoryginalny pojemnik z tuszem jest POWODEM AWARII Czyli można powiedzieć, że skoro masz już gwarancję przeczytaj jej warunki dokładnie.

To koniec części pierwszej na temat mitów oraz legend związanych ze sprzętem. Proszę o komentarze,opinie i krytykę, pod warunkiem, że te będą na pewnym poziomie. Jeśli macie jakieś sugestie - możecie je umieścić w komentarzu. Czekam również na Wasze zdanie na temat tego,czy powinienem dodać wpis o mitach i legendach związanych z Systemami Operacyjnymi, zabezpieczeniami oraz użytkowaniem internetu. Pozdrawiam Was serdecznie, dziękuję za cierpliwe dotrwanie do końca oraz życzę miłego użytkowania portalu dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)