Blog (55)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (0)
@arlidDostosuj przeglądarkę do siebie samego!

Dostosuj przeglądarkę do siebie samego!

10.02.2013 15:28

Przeglądarki internetowe to oprogramowanie znane przez każdego. To często pierwszy soft jaki uruchamiamy po ukazaniu się pulpitu. Poczta, newsy, ciekawostki to to co tam widzimy. Każdy z nas jest jednak inny. tak więc producenci przeglądarek prześcigają się w możliwości dostosowania programu do własnych potrzeb. Szablony, dodatki to pojęcia znane każdemu. Przyjrzyjmy się ciekawy dodatkom do przeglądarki Mozilla Firefox, czyli popularnego liska.

ColorZilla

452628

Jest to rozszerzenie pozwalające odczytać z podanej strony internetowej, wybranego elementu kolor jaki nas interesuje. Przydatny webmasterom, grafikom, gdyż często buszując w internecie znajdziemy bardzo interesujący odcień, a niestety nie znamy jego "kodu",. Dzięki temu narzędziu poznamy go w mgnieniu oka. Oprócz tego rozszerzenie ma mnóstwo opcji konfiguracyjnych, min.: kopiowanie wartości do schowka, wybór między wartościami HEX, a RGB czy wiele innych.

DownloadThemAll

452631

bardzo prosty, lecz zarazem bardzo zaawansowany menadżer pobierania. Integruje się w pełni z przeglądarką, posiada spora liczbę ustawień. Pozwala na dodanie sum kontrolnych przed pobraniem pliku, by następni po zakończeniu pobierania sprawdzić czy sumy się zgadzają. Lecz to nie jedyna jego zaleta. Jest bardzo przejrzysty i mimo swojej funkcjonalności jest łatwy w obsłudze.

Download Statusbar

452634

Pozwala uniknąć otwierania otwarcia okna pobierania w przeglądarce zastępując podgląd nad paskiem stanu. W bardzo małej, prostej zarazem formie ukazuje to co najważniejsze. Czas, prędkość i graficzny postęp pobrania pliku. Czytelne, a zarazem funkcjonalne.

Firebug

452637

Wtyczka przydatna szczególnie webmasterom. Pozwala na podgląd kodu danej witryny. Umożliwia także odszukanie "kodu" danego elementu po wskazaniu go myszką i "zbadanie" go. Wskazuje także kod stylu CSS do wskazanego przez nas fragmentu, elementu strony.

LastPass

452640

O LastPass czytałem już wpis... Rozszerzenie jest jakby to ująć "częścią" LasPassa. Ciekawy menadżer haseł, który pozwala nam uniknąć zapamiętywania setek haseł do naszych stron, a jedno – właśnie do LasPass. Oczywiście to użytkownik decyduje jakie hasła ma zapamiętać menadżer. Nie mniej to nie jedyna funkcjonalność dodatku. Import haseł z innych menadżerów, chronione notatki to tylko niektóre funkcję. Na uwagę zasługuje także generator haseł – gdyby nam się nie chciało samemu wpisywać. Oczywiście posiadanie dodatku nie zwalania z zachowania czujności i ostrożności podczas korzystania z komputera.

HTML Validator

452643

To rozszerzenie sprawdza kod witryny na jakiej jesteśmy pod kątem błędów. Istnieją 3 typy sprawdzenia do wyboru: Tidy HTML, Parser SGML oraz obydwa. Zalety i wady każdej z nich można przeczytać podczas wyboru w oknie ustawień. Rozszerzenie jest funkcjonalne i zwalnia osobę pisząca kod z każdorazowego sprawdzania walidacji – po prostu robi to za niego. Oczywiście w razie wystąpienia błędów wskaże nam je, dzięki czemu będziemy mogli je od razu poprawić.

ReminderFox

452646

Często o czymś zapominasz? Czekasz na premierę nowego filmu w kinie? Nic bardziej prostszego. Dzięki ReminderFox nie musisz tego wszystkiego pamiętać. Wystarczy dodać przypomnienie. Bardzo funkcjonalny: możliwość definiowania czasu przypomnienia" przed zdarzeniem", kategorie zdarzeń, możliwość wygenerowania wszystkich przypomnień w formie listy i wiele więcej. Bardzo bogate możliwości konfiguracyjne oraz łatwość obsługi to niejedyne zalety tego dodatku. Warto spróbować.

SearchPreview

452649

Dodatek powoduje wyświetlanie się podglądu stron podczas wyszukiwania w internecie np. Za pomocą wyszukiwarki google.pl. Bardzo ciekawe, gdyż już przed wejściem na stronę możemy zobaczyć jak strona wygląda, a często właśnie to wygląd przyciąga nowych użytkowników.

Snap Links Plus

452652

Rozszerzenie umożliwia otworzenie wielu odnośników osobnych kartach w ułamku sekundy poprzez ich zaznaczenie. Po prostu zaznaczamy odnośniki prawym przyciskiem myszy, puszczamy i gotowe.. nasze odnośniki są otwarte.

TabScope

452655

Podgląd otwartych kart za pomocą okienka popup. Przydatne zwłaszcza, gdy mamy otwarta spora liczbę kart i np. Chcemy się dowiedzieć czy dana strona jest już załadowana. Wystarczy wskazać kartę myszką i gotowe. Mamy podgląd.

WOT

452658

WOT (WebOfTrust) to rozszerzenie przydatne praktycznie każdemu użytkownikowi internetu. Dzięki ogromnej bazie stron www oraz czujności innych internautów możemy sprawdzić, które z odwiedzanych przez nas stron są godne zaufania. "Poziom" zaufania prezentowany jest za pomocą trzech kolorów: zielonego, żółtego i czerwonego przy czym przy, gdy witryna jaką odwiedzamy jest oznaczona ostatnim kolorem – czerwonym – zostaniemy o tym poinformowani. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać bardziej złożona ocenę, czy komentarze dotyczące strony. Wystarczy odwiedzić jej kartę.

Podsumowując nie chodzi o to by mówić, że to są najlepsze z dodatków. jak wspominałem każdy jest inny. Niektórych używałem wcześniej, niektórych przestałem sam używać, gdyż przestały być mi potrzebne. Niemniej jednak są ciekawe i myślę, ze warto zerknąć na nie okiem.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.

OprogramowanieInternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)