Blog (55)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (0)
@arlidO tworzeniu kopii bezpieczeństwa w sposób jak najmniej szkodliwy dla portfela

O tworzeniu kopii bezpieczeństwa w sposób jak najmniej szkodliwy dla portfela

07.06.2012 18:11

Witajcie. Jak zapewne każdy wie i widzi na swoich dyskach mamy nie dziesiątki, nie tysiące, lecz tysiące tysięcy :P plików. W miarę upływu czasu mamy ich coraz więcej. Owszem, nie wszystkie są ważne, nie wszystkie tratujemy, tagujemy na równi. Często jednak korzystamy z komputera w pracy, do pracy i wtedy już pliki jakie zapisujemy mają dla nasz ważna kategorie. Lecz niestety czyhają na nas także zagrożenia, które mogą z jednej chwili pozbawić nas dostępu do tychże plików. Możemy także przez nieuwagę usunąć jakiś ważny dla nas plik. Niekoniecznie my, może to zrobić także nasza pociecha, bo przecież taki fajny pasek się przesuwa ;) Brzmi znajomo? No to czas się zabezpieczyć!

Co będzie nam potrzebne?

Czas zacząć od pomyślenia, co chce zabezpieczyć i jak, bo przecież nie będę osobiście kopiował sterty plików z miejsca A do miejsca B – przecież to jest czasochłonne. Faktycznie, jest.

Program

Zatem potrzebujemy programu do tworzenia kopii zapasowych. Oczywiście jak wiadomo istnieją płatne i bezpłatne narzędzia, które nam w tym pomogą. Niestety nie każdy ma zapas gotówki i nie każdy może sobie pozwolić na zakup programu. Zerknijmy zatem, na aplikacje bezpłatne.

Miejsce

Miejsce jest właściwie pierwsza potrzebą, gdyż gdzieś nasza kopie musimy trzymać. Wart polecenia jest dysk zewnętrzny. Owszem jest to wydatek, jednak z pewnością opłacalny. Nie musimy także kupować gotowego dysku, możemy zdecydować się na zakup HDD oraz obudowy i samemu coś zmajstrować.

Odrobina chęci

Nic samo nie przychodzi. Nic także samo się nie zrobić. By stworzyć kopie bezpieczeństwa potrzebujemy nie tylko oprogramowania i miejsca do jej przechowywania. Warto się także zaznajamiać z opcjami programu oraz odpowiednio go skonfigurować, tak by pasował do naszych wymagań.

No dobrze, ale co z programem?

Przygotowałem mały test. Stworzyłem katalog, z danymi, które chce zabezpieczyć. Łącznie około 200 plików i gabarycie 4.63 GB. Sprawdzę, jak przebiegnie stworzenie kopii, czy jest trudne, szybkie oraz jak wiele miejsca zajmuje stworzona kopia. Oczywiście kopia jest po to by w razie utraty danych (przypadkowo usunąłem swój katalog ;P) odzyskać je, więc sprawdziliśmy jak odbywa się to w druga stronę.

Do stworzenia kopii bezpieczeństwa wykorzystałem trzy aplikacje. Są to Comodo BackUp, EaseUS ToDo Backup Free oraz narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Windows 7.

EaseUS ToDo Backup Free

Instalacja aplikacji jest bardzo prosta i nie sprawia żadnych problemów. Po instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Gdy uruchomimy aplikacje ujrzymy główne okno programu, gdzie znajdziemy cztery opcje.

93890
93891

Niestety program dostępny jest w angielskiej wersji językowej, co może odstraszać użytkowników, zwłaszcza osoby początkujące oraz słabo znające język angielski. Oprócz menu głównego mamy także cztery zakładki. Dzięki nim możemy zarządzać naszymi kopiami – możemy je usunąć, bądź wybrać czy chcemy z niem przywrócić pliki. Na kolejnej z zakładek możemy sprawdzić logi programu, czyli spis operacji przez nas wykonanych z dokładną data i godziną jej wykonania. Dzięki temu bez problemów dowiemy się, kiedy ostatni raz tworzyliśmy kopię.

93892
93893

Stworzenie kopii

Zajmijmy się stworzeniem kopii. W tym celu wybieramy pierwszą dostępna opcję, gdyż chcemy stworzyć kopie wybranych przez nas plików. Oprócz tego możemy stworzyć kopie systemu, sprawdzić stan naszych obrazów kopii itp. Uruchamia się nam kreator i tutaj małe zdziwienie. Jest on na pierwszy rzut oka dość toporny, wszystko wydaje się być chaotycznie rozmieszczone, ciężko jest znaleźć żądana opcję. Musimy się najpierw zaznajomić z interfejsem, nim znajdziemy to czego szukamy. Początkujący mogą mieć z tym problem. Mimo tego stworzenie kopii nie jest takie trudne. Podajemy nazwę kopii, jej ewentualny opis. Wybierzmy plik jaki chcemy zabezpieczyć, bądź dysk czy partycję – wybór należy do nas. Na dole widzimy miejsce docelowe naszej kopii zapasowej.

93894
93895

Ciekawym rozwiązaniem jest podanie domyślnej lokalizacji już podczas instalacji programu, przez co możemy o tym praktyczne zapomnieć. Program może także skalkulować ilość potrzebnego miejsca do zapisu naszej kopii. Warto również zwrócić uwagę na opcje dodatkowe podczas tworzenia pliku.

Możemy tam wybrać tryb kompresji, wybrać możliwość powiadomienia o stworzonej kopii na nasz adres mailowy.

419879

Ta opcja jest szczególnie przydatna i znakomicie współgra z opcją wyłączania komputera po zakończeniu pracy programu. Dzięki temu możemy bez obaw pozostawić komputer podczas pracy, wyjść na spotkanie z przyjaciółmi i w trakcie spotkania sprawdzić pocztę, by dowiedzieć się czy tworzenie kopi przebiegło pomyślnie.

Na koniec pozostaje nam wciśniecie odpowiedniego przycisku i podziwianie pracy programu.

419882

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:02:49:72 h. Kopia zajmowała 4.58 GB przy ustawieniu największej kompresji.

Przywrócenie plików

Stało się, moje pliki zniknęły! Ale przecież mam kopię, ha! No to do boju. Uruchamiamy program i korzystamy z opcji przywracania. Ponownie w celu ułatwienia nam pracy uruchamia się kreator. W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy odzyskać pliki

419886

Kolejny krok to ponowny wybór

419888

W trzecim kroku wybieramy pliki jakie chcemy przywrócić, przecież niekoniecznie skasowaliśmy wszystko. Możemy wybrać także pliki określonego typu jak np. obrazy, czy nawet wyszukać plik jaki chcemy odzyskać – szczególnie przydatne, gdy kopia jest dużych rozmiarów.

419890

Teraz możemy wybrać czy chcemy, by nasze pliki przywrócono do domyślnej lokalizacji, w której znajdowały się pierwotnie, czy chcemy je umieścić w innym miejscu. Druga opcja przydatna jest wtedy, gdy np. nie posiadamy partycji, jaką posiadaliśmy w czasie, gdy tworzona była kopia. Przy odzyskiwaniu wszystkich plików możemy zaznaczyć opcję zastępowania znajdujących się już we wskazanym miejscu plików tymi z przywracanego obrazu.

419892

Przed właściwym odzyskiwaniem widzimy podsumowanie naszych wyborów. Gdy coś się nie zgadza, możemy wrócić i zmienić nasza decyzję.

419894

Pozostaje nam – podobnie jak podczas tworzenia czekanie na zakończenie działania programu

419896

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należny. Czas odtworzenia plików to 00:04:21:78

Zalety

 • czas tworzenia kopii
 • powiadomienie o stworzeniu kopii wysyłane na adres e-mail
 • możliwość zdefiniowania harmonogramu tworzenia kopii
 • możliwość wyboru plików jakie mają zostać zabezpieczone po ich typie, np. tylko obrazy
 • możliwość wyboru lokalizacji przywrócenia plików
 • wyłączanie komputera po zakończeniu pracy

Wady

 • angielski język programu
 • dość specyficzny interfejs, konieczność przyzwyczajenia się
 • może wydawać się dość toporny,szczególnie dla początkujących

Comodo BackUp

Instalacja aplikacji podobnie jak wcześniej nie jest skomplikowana. Po zainstalowaniu również konieczne jest ponowne uruchamianie komputera.

93904
93905

Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, co z pewnością przyciągnie użytkowników. Niestety, niektóre tłumaczenie jest nie do końca zrozumiałe, jednak nie jest źle. Okno główne programu można nazwać „centrum podsumowań” naszych działań. Szybko sprawdzimy, czy stworzyliśmy kopie, jeżeli tak to kiedy miało to miejsce ostatni raz oraz szybko skorzystamy z konkretnych opcji za pomocą skrótów. Oczywiście wszystko także możemy zrobić i ustawić sami. Na początku warto w ustawieniach wskazać domyślna lokalizację na nasze obrazy.

Szczególnie ciekawa jest zakładka skrótów, gdzie możemy szybko wykonać kopie obrazów, dokumentów, muzyki, czy innych plików multimedialnych znalezionych na naszym komputerze. Jest to bardzo fajne ułatwienie, szczególnie dla osób, które korzystają dość często z takiej opcji. Nie ma wtedy potrzeby dodatkowej konfiguracji do naszych potrzebnego

419916

Niestety, lecz gdy posiadamy na naszym komputerze bardzo dużą liczbę plików za pierwszym razem będziemy musieli troszkę poczekać, gdyż program „przeskanuje” nasz komputer w poszukiwaniu plików, co może zająć sporo czasu – oczywiście jest to wprost proporcjonalne do liczy zajętego miejsca.

419918

Oczywiście także możemy zdefiniować harmonogram, który będzie dbał o to, by tworzyć kopie bezpieczeństwa. W jednej z zakładek, podobnie jak w poprzednim programie podejrzymy naszą aktywność i sprawdzimy informacje o naszej pracy. Oczywiście możliwe jest także stworzenie kopii systemu.

419920

Stworzenie kopii

Stworzenie obrazu kopii jest bardzo łatwe. Pomaga nam w tym przyjazny kreator, który w paru krokach przeprowadzi nas przez ten proces.

W pierwszym kroku wybieramy typ kopii jaką chcemy stworzyć, wybieramy pliki, bądź obszary jakie mają się z niej znaleźć, typ pliku wynikowego i inne podstawowe parametry.

419924

W następnym kroku wskazujemy miejsce docelowe naszego obrazu kopii. Kolejnym krokiem jest ustawienie bardziej zaawansowanych opcji dotyczących tworzonej kopii. Możemy tutaj ustawić makra kopii, jej stopień kompresji wraz z podziałem na pliki określonej wielkości, co jest istotne w przypadku gdy chcemy nasz obraz nagrać np. na płytę – nie będziemy musieli robić podziału ręcznie.

419926

Możemy tutaj także ustawić powiadomienie o stworzeniu kopii na adres mailowy, czy ustawić filtry, by program np. „omijał” pliki o konkretnym rozmiarze czy rozszerzeniu.

Pozostaje nam już jedynie naciśnięcie przycisku tworzenia kopii i poczekanie na jej stworzenie

419929

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:09:04:36 h. Kopia zajmowała 4.58 GB przy ustawieniu największej kompresji.

Przywracanie plików

Spróbujemy w odwrotną stronę. Przywróćmy nasze pliki. Podobnie jak to miało miejsce podczas tworzenia – pomoże nam w tym kreator.

419933

W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy przywrócić plik

419935

Dokonujemy wyboru lokalizacji docelowej plików oraz ewentualnie, jeżeli chcemy możemy wybrać konkretne pliki do odzyskania. Następnie oglądamy podgląd dotyczący naszej kopii i zakańczamy prace kreatora uruchamiając tym samym przywracanie plików.

93914
93915

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należny. Czas odtworzenia plików to 00:03:46:27

Zalety

 • czas tworzenia kopii
 • powiadomienie o stworzeniu kopii wysyłane na adres e-mail
 • możliwość zdefiniowania harmonogramu tworzenia kopii
 • możliwość wyboru plików jakie mają zostać zabezpieczone po ich typie, np. tylko obrazy
 • możliwość wyboru lokalizacji przywrócenia plików
 • Filtrowanie plików podczas tworzenia kopii
 • język polski
 • wyłączanie komputera po zakończeniu pracy
 • prosty, przyjazny i przejrzysty interfejs
 • możliwość podziału obrazu kopii na pliki i określonej wielkości
 • duża liczba ustawień podczas tworzenia obrazu

Wady

 • dość długie skanowanie przy tworzeniu pierwszej kopii
 • drobne błędy w tłumaczeniu

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowej Windows 7

Użytkownicy systemu Windows 7 nie muszą instalować dodatkowej aplikacji, by stworzyć kopie zapasową plików czy systemu. Pomoże im w tym wyżej wspomniane narzędzie. Dostępne jest ono w wersji polskiej (języku systemowym). Uruchamiamy je z poziomu panelu sterowania.

419958

Program pozwala na stworzenie obrazu systemu, czy dowolnie wybranych przez nas plików. Podczas wyboru drugiej opcji, możemy dołączyć również obraz systemu.

Stworzenie kopii

Stworzenie obrazu kopii jest bardzo łatwe. Mimo tak prostego narzędzia, liczba ustawień jest spora. Polecenia są jasne, przejrzyste i łatwo zrozumiałe.

Wybieramy miejsce, gdzie chcemy zapisać nasza kopię, wskazujemy co ma zawierać.

419963
93918
93919

Po zaakceptowaniu naszych ustawień, zapisujemy je. Możemy także określić harmonogram wykonywania kopii zapasowej

93920
93921

Po zapisaniu ustawień wybieramy opcje stworzenia kopii i czekamy na jej zakończenie. Tutaj jednak spotkałem się z dziwna sytuacją,. Mianowicie pasek postępu wskazywał 100% wykonanie operacji, jednak operacja trwała nadal przez jeszcze 1.5-2 minuty. Może to być troszkę mylące, dlatego należy poczekać na komunikat o zakończeniu pracy.

419972

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:09:03:28 h. Kopia zajmowała 4.59 GB.

Przywracanie plików

Proces przywracania plików także jest bardzo prosty. Można powiedzieć, ze jest wręcz odwrotnością poprzedniej operacji. Wskazujemy obraz z jakiego chcemy przywrócić pliki.

419976

W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy przywrócić plik oraz określany, które z nich chcemy przywrócić.

419978

Wybieramy lokalizację plików do przywrócenia, bądź wybieramy opcję przywrócenia ich do lokalizacji domyślniej. Po chwili widzimy komunikat oznajmiający o przywróceniu plików.

93925
93926

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należy. Czas odtworzenia plików to 05:38:37

Zalety

 • integracja z systemem
 • harmonogram
 • prosty i przejrzysty kreator
 • prostota wykonania
 • wybranie lokalizacji i plików do przywrócenia

Wady

 • dość ubogie opcje
 • brak informacji o czasie zakończenia tworzenia/przywracania

Podsumowanie

Podsumowując ciężko jednoznacznie wybrać program o mianie najlepszego. Jak wiadomo, każdy jest innym, ma inne wizje, wymagania itd. Jeżeli ktoś nie jest zbyt wymagający, zależy mu na prostocie obsługi, warto zainteresować się tym co mamy domyślnie – narzędzie zawartym w systemie. Stworzenie kopii zapasowej z jego pomocą jest przyjemne, nie sprawia kłopotów i jest bardzo proste. Osoby chcące czegoś więcej mogą zainteresować się pozostałymi dwoma programami. Oba te programu oferują sporo opcji, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Niemniej jednak warto się zabezpieczać, gdyż nigdy nie wiadomo co może się nam przytrafić.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.

OprogramowanieBezpieczeństwoWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)