Blog (55)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (0)
@arlidSCILAB - z czym to sie je?

SCILAB - z czym to sie je?

18.10.2011 20:28

O czym to jest ?!?

Hmm.. zabrzmi to dziwnie, ale dobre pytanie. Otóż odpowiedź jest równie dziwna, otóż wpis ten jest o liczeniu.Liczeniu (?), ale czego? Proste – wyrażeń ;)

Każdy spotyka się, bądź spotkał się na swojej drodze z liczeniem (i nie mam na myśli dodanie ceny mleka i chleba ;) ). Czy można to uprościć? Tak, można i to nawet nie jest takie trudne jak się wydaje. Bardzo łatwo wykonamy to za pomocą programu SCILAB.

Czym jest SCILAB?

396745

SCILAB to francuski program naukowy do wykonywania obliczeń, stanowiący co prawda w pewnym stopniu mniej bogatą, lecz za to całkowicie bezpłatną alternatywę dla programu MATLAB. Posiada on kilkaset(!) funkcji matematycznych, może być używany nie tylko do podstawowy, lecz także i tych bardziej zaawansowanych obliczeń nie tylko na liczbach, ale także na wektorach czy macierzach. Algebra liniowa, macierze czy statystyka to dla niego nie jest zbyt duży problem.

Czy korzystanie ze SCILABA jest łatwe?

To czy coś jest łatwe, czy nie to pojęcie względne. Dla piekarza łatwo jest upiec chleb niż naprawić samochód – dla mechanika może być odwrotnie. Ogólnie program nie jest dość trudny w obsłudze.wystarczy poćwiczyć, a wszystko stanie się prostsze. A warto, gdyż można w bardzo krótkim czasie poznać wynik bardzo skomplikowanego wyrażenia, które liczylibyśmy jakiś czas, no a jeżeli popełnimy w liczeniu błąd, to niestety zmarnujemy jeszcze więcej czasu. Oto przykład użycia SCILABa w zadaniu. Treść zadania jest następująca:

Podaj wartość 8-ego wyrazu ciągu: an=6(n+8)(n-1)+(n-4)(n+5*2).

Wynik? A8=744. Można policzyć "ręcznie" wyjdzie tak samo. Teraz załóżmy, że jesteś uczniem i masz do wykonania policzenie pierwszych 20 wyrazów tego ciągu, a następnie podanie ich sumy. Ciekawe kiedy zrobisz to szybciej? Może (jeżeli ktoś ma ochotę) podajcie wynik tej sumy w komentarzach, zobaczymy kto policzy to najszybciej ;)

Jak widać SCILAB pozwala ułatwić sobie liczenie, co pozwala zaoszczędzić czas, zwłaszcza jeżeli znamy metodę jak dane wyrażenie policzyć, lecz nie chce nam się wklepać tylu klawiszy na kalkulatorze, dodając, sumując, mnożąc itd. Bo przecież można otrzymać wynik znacznie szybciej...

Już niebawem ciąg dalszy wpisów i zmagań z tym ciekawym programem...

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)