Blog (55)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (0)
@arlid"Trudne" rzeczy w prosty sposób - GIMP !

"Trudne" rzeczy w prosty sposób - GIMP !

05.02.2011 13:49

Witajcie. GIMP jest ciekawym programem, ale zapewne na takie stwierdzenie już się natknęliście. Ciekawość wzięła górę i postanowiliście to sprawdzić. Zainstalowaliście ów program ,uruchomiliście i co..? Wyłączyliście go , aplet Dodaj/Usuń i po sprawie, czyż tak było? Są dwie odpowiedzi:

Jeżeli "Tak", to co było tego przyczyną? Odstraszył was mnogością opcji, nie uwierzyliście, że to co widzicie na ekranie to program graficzny? A może po prostu ogarnęło was lenistwo. To są tylko przypuszczenia - prawdziwa odpowiedź znacie Wy sami.

Jeżeli jednak GIMP Was zaciekawił, i odpowiedź brzmi "Nie", zatem może jesteście ciekawi co potrafi program, jakie asy w rękawie posiada?

Mimo wszystkich i jednych i drugich, czyli wszystkich zapraszam do lektury. Czy ten "gąszcz" okien coś potrafi. Potrafi i to nie mało, a nawet więcej. Wszystko zależny od Twojej wyobraźni. Praca z GIMPem nie jest trudna. Co można uzyskać, bez wielkiego wysiłku.

Zapewne na wielu zdjęciach widzieliście efekt tego typu: Monochromatyczne zdjęcie (czarno białe), a na nim jeden kolorowy obiekt. Od np. takie ujęcie:

378025

Ciekawy efekt, można przedstawić, uwypuklić interesujący nas fragment zdjęcia. Ale czy trudno go uzyskać? Głowisz się i nie wiesz? W Gimpie jest to bardzo proste, ale nie o tym teraz mowa. Co dalej można zrobić w programie...

...ano można i to tez jest prosty trik a dość ciekawy efekt z tego wychodzi. Zdjęcie namalowane pędzlem i farbami. Spotkaliście się zapewne już z czymś takim, efekty prac były lepsze lub gorsze, ale nie o to tutaj chodzi.

378028

Zdjęcie po lewej to czysta fotografia, to po prawej przypomina te same ujęcie namalowane jakby farbą. Czas pracy: ok 3-5 minut. Czy dużo? Myślę, ze nie, patrząc na efekt jaki został uzyskany (nie jest aż tak tragicznie) przy mały nakładzie pracy. Oczywiście efekt można dopracować, każdy ma swój gust, pomysły.

Co dalej, no cóż pomysłów jest wiele, zachęcam do eksperymentowania, próbowania. Jeżeli byłoby zainteresowanie to możliwe, że napisze coś więcej, przedstawię przykładowe efekty w postaci tutoriali czy czegoś podobnego.

Chciałem tylko pokazać, że bez zbyt dużego wysiłku można stworzyć to, o co wielu pyta na forach, czatach itd. w bardzo łatwy i przyjemny sposób. Wystarczy odrobina chęci i poznania programu o dźwięcznej nazwie GIMP. Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)