Blog (90)
Komentarze (1.3k)
Recenzje (1)

Allegro mniej lub bardziej pomocne dla wiernego odtwarzania muzyki z PC

Strona główna@AudiofilPCAllegro mniej lub bardziej pomocne dla wiernego odtwarzania muzyki z PC
21.06.2019 10:03

Każdy jakoś zaczyna swoją przygodę z audio. W komentarzach pod poprzednim wpisem pojawiły się: Diora MINI-LINE z serii Trawiata i 2-drożne Tonsil. Chodziło o połączenie ich z Lenovo Yoga Tablet 2, by stworzyć "ładne Media Center". Jest to zgodne moimi z sugestiami, by korzystać z tradycyjnego sprzętu hi-fi i współczesnych urządzeń cyfrowych, chociaż mnie interesują możliwości PC, by odtwarzać muzykę. Ominę więc temat tabletu i skoncentruję się tylko na wzmacniaczu oraz głośnikach.

678305

Na obrazku widać, że wzmacniacz może elegancko komponować się z tabletem i nie zajmą dużo miejsca na biurku. Ładnie może się także zaprezentować podwieszony na ścianie nad biurkiem, a poniżej na małej półeczce może być tablet. Tak to zrozumiałem i w dalszych komentarzach znalazłem potwierdzenie, że głośniki mają być podwieszone. Planowałem napisać klika słów jak najlepiej to zrobić, żeby nie katować sąsiadów, co było tematem poprzedniego wpisu pt . : "Akustyka, gdy muzyka w domu jest dla naszego relaksu, a monitory studyjne dla jej odtwarzania".

bDXIfbAn

Sprawa wydawała się względnie łatwa. W komentarzach była rada zakupu głośników na Allegro, które nie są typu bass reflex. Całkiem dobrze mogło się przez to sprawdzić odpowiednie podwieszenie ich na grubym sznurze, by nie przenosiły wibracji na ścianę, a jednocześnie miały stabilne oparcie, co jest podstawą dla wiernego odtwarzania muzyki. Sprawdziłem dane techniczne i pasują. Na stronie "Unitra klub" podane jest, że ten wzmacniacz ma moc znamionową 2x20 W, a te głośniki 40.

678308

Nie brałem tylko pod uwagę wymiarów. Diora ma 300×60×200 mm, a Tonsil 456×256×226. Głośniki po powieszeniu na ścianie nie będą oczywiście dużo bardziej wystawały od wzmacniacza, ale zdewastują koncepcję eleganckiego wyglądu. Na obrazku widać zaoferowane na Allego głośniki. Są w tak dobrym stanie, że szkoda zmieniać ich wygląd. W innym przypadku można było pomyśleć o pomalowaniu ich w kolorze ściany, aby wzrokowo mniej dominowały w instalacji. Jeszcze ciekawsze mogło być obicie ich stosowną do wystroju wnętrza tkaniną.

678310

Jest to jednak nieco ryzykowne i najlepiej zlecić wykonanie takiej usługi tapicerowi, który ma odpowiednie wsparcie osoby dobrze znającej tajemnice konstrukcji głośników. Przekonałem się o tym w ubiegłym roku. Nawiązałem współpracę z importerem tkanin, by w ich salonie w Sopocie oferować "zgranie głośników z umeblowaniem". Ich warsztat tapicerski jest w Warszawie. Musiałem jechać tam, by zagwarantować poprawne wykonanie. To mnie zirytowało. Mają przecież bardzo renomowanego tapicera. Spotkanie z tym fachowcem zmieniło jednak moje spojrzenie na ten temat. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Kontakt telefoniczno-mailowy nie wystarcza. Współpracuję teraz także z tapicerem w Sopocie i jeszcze lepiej widzę, jak istotne są wspólne oględziny głośników przed ich obiciem.

678312

Tapicerstwo jest najprawdopodobniej zupełnie nieaktualne w temacie z komentarzy, by zagospodarować Diorę i Tonsil. Zakładam, że chodzi o niedrogie rozwiązanie. W tym przypadku niepotrzebnie wysokim kosztem może być nawet kabelek, który może mieć teraz w sklepie RTV kosmiczną cenę. We wzmacniaczu są archaiczne wejścia DIN, które powstały, gdy ruszyła produkcja tańszych konstrukcji lampowych. To wówczas standard Deutsches Institut für Normung stał się także synonimem wiernego odtwarzania muzyki, czyli hi-fi.

678314

Wpięte w gniazda DIN kabelki sprawiały jednak często problemy z tranzystorowym sprzętem hi-fi. Koszt samodzielnej wymiany wejścia DIN na gniazda chnich może być znacznie niższy od kupna kabelka, a mając już lutownicę w ręku można przy okazji wymienić kilka oporników, by zapewnić optymalne warunki pracy dla tranzystorów wejściowych. Standard czułości liniowego wejścia DIN to 200 mV, a współczesne urządzenia dostosowane są dla 0,7 V.

678316

W konstrukcjach tranzystorowych szczególnie wrażliwe było wejście DIN dla gramofonu. Głównym powodem było pojawienie się magnetofonów kasetowych ze złączami chinch. Prawdopodobieństwo takich zakłóceń jest jeszcze większe ze sprzętem komputerowym w roli współczesnego magnetofonu i dodatkowo nie sprzyja tu korzystanie z minijack. Na szczęście ryzyko zakłóceń jest mniejsze, gdy do wzmacniacza podłączymy tylko jedno źródło dla odtwarzania sygnału z muzyką. Pozostaje jeszcze niezgodność poziomu sygnału, ale większość urządzeń cyfrowych ma możliwość redukcji poziomu sygnału na wyjściu, co w większości przypadków wystarcza.

678318

W latach 90 ubiegłego wieku wiele wzmacniaczy Unitry zostało przebudowane, jak Radmor 5102 na zdjęciu powyżej. Montowano pozłacane gniazda chinch, lecz trudno powiedzieć w jakim zakresie było to profesjonalnie wykonane. Zajmowały się tym najróżniejsze osoby. Miałem okazję spotkać się w Radmorze z osobą odpowiedzialną za ich serwis audio. Wykonywana tam modyfikacja budzi szacunek. Żałuję, że nie mam zdjęcia, by to pokazać. Przygotowano tam cały nowy panel tylni bez archaizmów z DIN, który montowany jest we wzmacniaczu klienta. Sądzę, że taka inwestycja gwarantuje również dopasowanie sygnałów, ale ceny takich egzemplarzy na rynku wtórym mogą być wręcz histeryczne.

678320

Wydawało się, że najprościej jest sprawdzić na Allegro i wybrać tam jakiś odpowiedni wzmacniacz. Zupełnie nie spodziewałem się, że dostanę przy tym "oczopląsu". Nie umiem opisać tego co tam zobaczyłem. Nowe wzmacniacze były w cenie niewiele wyższej od starego złomu. Kilka wiekowych wzmacniaczy dobrej klasy było w przystępnej cenie, ale za podobną kwotę oferowano także całkowity złom. Z legendarnymi markami były dobre produkty z dawnych czasów i współczesne "wydmuszki". Wybranie w tym czegoś atrakcyjnego musi być nie lada wyzwaniem dla osoby bez dogłębnej wiedzy.

Podsumowanie

Podłączenie PC ze sprzętem hi-fi wydawało się prostą sprawą. Koncentrowałem się w związku z tym na konfiguracji PC. Teraz lepiej rozumiem, jakie jeszcze mogą być z tym problemy. Wspominałem w ubiegłym roku o różnych formach zniekształceń, ale to jest mało przydatne, gdy przegląda się tylko oferty na Allegro.

PS 24 VI 2019

Tekst nawiązuje bezpośrednio do wątku w komentarzach, które zainicjowane były z tematem ładnego Media Center. Taki wzmacniacz może być dobrym "napędem" dla lepszej klasy słuchawek, z którymi tablet słabo sobie poradzi. To najlepsze dla niego "zagospodarowanie".

678326

Zakup w Internecie kabelka minijack > Din to koszt ok 20 złotych (z wliczoną przesyłką), jak np https://sklepwideo.pl/kabel-minijack-din5-p-6133.html Na Allegro może być jeszcze tańszy, ale ryzyko jakiś błędów jest trochę większe, czyli może stać się droższy z powodu kosztów przesyłek.

bDXIfbBj