Blog (121)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (1)
@AudiofilPCAudio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

Audio w PC wymaga nieco uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV

29.12.2022 10:54, aktualizacja: 09.01.2023 06:35

Producent nie pomyślał o wyjściu na subwoofer - w mediach społecznościowych taki komentarz pojawił się w temacie japońskiej oferty renomowanego producenta sprzętu muzycznego, która poruszona była w poprzednim wpisie. Uwaga była słuszna z perspektywy oferty RTV, bo nie chodziło tu o spartańsko zaprojektowaną konstrukcję. Wręcz odwrotnie, bo to oferta z bardzo szeroką gamą połączeń cyfrowych. Pojawiła się kilka lat temu i wówczas te cyfrowe możliwości były znaczącym kosztem. Na to właśnie zwrócona została uwaga we wpisie jesienią 2016 roku, że zredukowanie tych możliwości mogło być bardziej korzystne dla użytkownika, który nie potrzebuje przecież ich wszystkich w pakiecie.

2200642

W ofercie RTV Yamaha trudno znaleźć, że jest odpowiedniki "bez cyfry". HS 5 są w ofercie "Pro Audio - Systemy Głośnikowe", czyli do dystrybucji w sklepach muzycznych. Kosztują tam ok 800 zł/szt, a na Allegro są już o 200 zł drożej za parę. W tej ofercie Yamaha jest także subwoofer HS8S. Ma stosowne wejścia i wyjścia dla podłączenia HS5, co wyjaśnia brak ich w NX-N500. HS8S kosztuje jednak ok dwa i pół tysiąca złotych. Z tą ceną oferują w sklepie muzycznym cały pakiet z innym sub+2xHS5. W tym pakiecie stworzonym przez sklep nie uwzględniono jednak, że istnieje wersja HS5I, która jest z myślą o podłączeniu do subwoofera, co w praktyce nie jest przeszkodą i cenowo zostało właściwie uwzględnione. Warto tu przy okazji podkreślić, że wszystkie poruszone w tym akapicie oferty mają połączenia symetryczne i złącza XLR.

Prosta kalkulacja z aktualną ceną nowych NX-N500 za 3 599 zł i HS5 za ok 1 600 potwierdza przypuszczenie z 2019 roku, że "oferta z cyfrą" jest mniej korzystna dla odtwarzania muzyki z PC. Jednocześnie w tym przykładzie z kalkulacją jest potwierdzenie tego, na co niejednokrotnie była zwracana uwaga we wpisach, że warto sprawdzić oferty sklepów muzycznych. Najprawdopodobniej Yamaha wyciągnęła również wniosek z cyfrowymi połączeniami w ofercie RTV i MusicCast oferują w pierwszej kolejności na bazie przystawek.

W sklepach muzycznych jest także oferta, której dotyczy wpis pt 200 - 300 Euro to dobre ceny za te brytyjskie koaksy. Jest od renomowanego producenta, o którym Wikipedia w j. ang. podaje: "Tannoy Ltd is a British manufacturer of loudspeakers and public address (PA) systems. Natomiast we wpisie pt Aktywny monitor audio istnieje na rynku bez tej nazwy od bardzo wielu lat wspomniane jest o ofercie japońskiego producenta, który stał się również legendarny w branży muzycznej.

Temat cyfrowej oferty RTV z aktywnymi monitorami audio poruszony był także w nawiązaniu do bardzo ekskluzywnej propozycji brytyjskiego producenta KEF. Wiele wskazuje, że flagowy model KEF LS50 Wireless II w porównaniu z o połowę tańszym LSX II staje się mniej atrakcyjny, jeżeli muzyka odtwarzana jest z PC. Tu różnica w cenie jest znacząca, a w obu jest wyjście dla subwoofera. Kierunek z flagowym modelem jest jednak bardziej interesujący, ale cena tego jest jeszcze zbyt wysoka, bo oferty RTV nie uwzględniają potencjału drzemiącego w komputerach osobistych. Intersujące w tym zakresie wykorzystanie PC dla aktywnych monitorów jest w fińskiej ofercie Genelec, co zostało częściowo poruszone we wpisie pt Dobieranie zestawu audio dla odtwarzania muzyki z PC nie jest niczym dziwnym 

Na forum tutaj w serwisie pojawił się na marginesie tematu o ofercie KEF inny trop związany z wyborem sprzętu audio do PC. Jeden z czytelników zwrócił się na tym forum o poradę, bo w jego zestawie 5.1 pojawiła się awaria techniczna. Chodziło więc o zmianę Magnat Digital Home Cinema 5100 i z tego powodu rozważany był zakup nowego zestawu z mniejszą ilością głośników, ale z certyfikatem THX jak np Logitech Z2300 lub Z906. Czytelnikowi doradzony został jednak zakup zestawu dla 2.1, który oferowany jest w ogólnopolskiej sieci ze sprzętem RTV i AGD. Jest to dobry przykład, jak mylnie można się zasugerować marketingowymi pokusami oferty RTV. W informacji o sugerowanych głośnikach trudno znaleźć informację o THX. Można sobie radzić w inny sposób, ale to już inna kwestia.

Podsumowanie

W przepadku oferty Yamaha NX - N500 uwaga o wyjściu dla subwoofera była tylko częściowo słuszna, bo takie nie jest tam potrzebne, o ile nie trzeba barć pod uwagę wbudowanej funkcji MusicCast. W innych przypadkach lepiej jest, gdy subwoofer ma wyjścia na satelity, lecz tego Yamaha nie pokazała jasno w ofercie RTV. Rozwiązanie w KEF z wyjściem na subwoofer ma inna podstawę, bo umożliwia zastosowanie cyfrowej zwrotnicy.

PS po reakcji "forum

Treść wpisu powyżej stanowi jakieś zagrożenie na forum niniejszego serwisu, bo pojawiła się tam zacytowana poniżej informacja ws zamieszczonego linku z kilkoma słowami w bardzo krótkim wyjaśnieniu, że chodzi o rozszerzenie czytelnikom poruszonego tam wcześniej tematu:

To jest automatyczna wiadomość od dobreprogramy - forum aby poinformować Cię, że Twój post został ukryty.

https://forum.dobreprogramy.pl/t/audio-w-pc-wymaga-uwagi-przy-kompletowaniu-z-oferty-rtv/658610/1

Twój wpis został oznaczony jako do uwagi moderatora: społeczność czuje, że wpis wymaga ręcznej interwencji członka personelu.

Ten post został ukryty z powodu flag społeczności, więc zastanów się, jak możesz poprawić swój wpis, aby odzwierciedlić ich opinie. Możesz edytować swój post po 10 minutach, a zostanie on automatycznie przywrócony.

Jeśli jednak post zostanie ukryty przez społeczność po raz drugi, pozostanie ukryty, dopóki nie zostanie zaakceptowany przez personel.

Aby uzyskać dodatkowe wskazówki, zapoznaj się z naszymi

Sugerowana cytacie powyżej "poprawa" nie miała żadnego sensu, bo było tylko zwrócenie uwagi jak w tutaj w tytule, że "Audio w PC wymaga uwagi przy kompletowaniu z oferty RTV" i link do tekstu na ten temat. Pojawiło się także o przyczynach usunięcia wyjaśnienie "społeczności" w obronie poczynań "moderacji":

"wyraźnie napisane - społeczność forum stwierdziła (i słusznie) że twój wpis jest, cytuję, „o dupie maryni” i został zgłoszony moderacji. To nie moderacja stwierdziła że twój wpis powinien zostać ukryty, tylko użytkownicy."

To usunięcie poprzedziły 2 komentarze, jak te, które od lat pojawiają się tutaj pod wpisami na blogu i generują bezmyślne wałkowanie jakiegoś mniej istotnego tematu. Określenie "wałkowanie" jest tu zacytowane z propozycji, która pojawiła się w innym wątku na forum i zamieszczona była przez niezwykle aktywnego tam doradcę, który komentuje również tutaj pod wpisami na blogu, jako domorosły recenzent zawartości merytorycznej i najczęściej jest to tylko dezinformacja czytelników. Próby korygowania takiej dezinformacji kończą się właśnie bezmyślnym "wałkowaniem" i potrafi napędzić wokół tego ponad 100 nic nie wnoszących "komentarzy", co powoduje, że watek staje się całkowicie nieczytelny.

2388297
© sklep Tonsil

Na tym forum temat Yamaha nie ma chyba szczęścia, bo był także inny post, gdzie wymiana komentarzy była obszerna, ale mało konstruktywna. Autor postu chyba z tego powodu wyłączył możliwość pisania nowych komentarzy. To było proste pytanie o bi-wirring wyposażonego w MusicCast R-N402D z Altus 300.  Bi-wirring w tym przypadku modyfikuje konstrukcję zwrotnicy w głośnikach i warto to przetestować z R-N402D, a do tego wystarczą proste kable. Tonsil o swoim produkcie podaje: "Zestawy przygotowane są do połączenia albo konwencjonalnego, albo "bi-wirring", "bi-amplling" i te 2 ostanie jako "wspólna" alternatywa potwierdza, że chodzi tu o zmiany w zwrotnicy. Sklep RMS udostępnia pt (Bi-wiring - czy warto?) stosowne wyjaśnienie z prostą ilustracją podłączenia.

SprzętPoradnikiHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)