Blog (112)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (1)

#zostanwdomu - Niemen w Internecie ze Strange Is This World i Io Senza Lei jest nie tylko na eksport

@AudiofilPC#zostanwdomu - Niemen w Internecie ze Strange Is This World i Io Senza Lei jest nie tylko na eksport
07.04.2020 10:07

W mediach społecznościowych popularne stało się #zostanwdomu i "oglądanie razem". Można spędzić czas wspominając np popularnego ponad granicami Niemena. Kilka tygodni temu do zaprzyjaźnionych Włochów w Lombardii i Emilia - Romania przesłałem link do filmiku z koncertu Faridy w Polsce. Rekomendowałem odsłuchu z głośnikami, bo wiem, że mają takie możliwości.

Znalazłem ten filmik, bo w ubiegłym roku znajoma odtworzyła w swoim telefonie włoską wersję "Dziwny jest ten świat"w wykonaniu Faridy Gangi. Tamten filmik zamieszczono na YouTube z okazji 80 urodzin Niemena. Słuchanie go z telefonem nie sprawiło przyjemności, ale zaciekawiło.

Mam wydaną przez CBS płytę LP, gdzie Niemen śpiewa po angielsku i w tym nagraniu czegoś mi brakuje. Zastanawiałem się zawsze, czy to sprawa języka, czy też innego podejścia techników w studio.

698686
698687

Wiedziałem natomiast, że Niemen wydał na singlu "Dziwny jest ten świat" w wersji włoskiej. Nie zapamiętałem tylko tytułu "Io Senza Lei. Nigdy nie miałem także okazji odtworzyć tego z dobrym sprzętem. Słyszałem kilkakrotnie to nagranie tylko z radia. Było to jednak zawsze przypadkowe, czyli jakość odtwarzania na niskim poziomie i zero możliwości zapisania na jakikolwiek nośnik.

698689
698690
698691

Spodziewałem się przez to, że wersja Faridy może być ciekawa. Miałem także kiedyś okazję usłyszeć z dobrym sprzętem nagranie Niemena po włosku w duecie z nią i to była zupełnie inna bajka, niż co było w tym nagraniu wydanym przez CBS. Niemen we włoskim repertuarze z Faridą zaistniał w pełni. Oszukałem teraz chyba ten utwór w Internecie pod hasłem "Musica Magica". Nawet jeżeli nie jest ten, to słyszę, że się kiedyś nie myliłem, chociaż jest zupełnie inna jakość odtwarzania. To udostępnione w YouTube sprawia wrażenie, że użyte zostało w nim nagranie z kasety, gdzie nieprawidłowo pracowało Dolby B.

Dalsze poszukiwania w Internecie doprowadziły mnie także do kolejnego filmiku z tego samego wspominkowego koncertu Faridy. Ma znacznie lepszą jakość. Była przy tym również informacja, że koncert odbył się w Zielonej Górze z okazji 10 rocznicy śmierci Niemena. Słuchając tego z głośnikami zrobiłem sobie dużą frajdę. W poszukiwaniu pomógł nieco żałosny akcent, bo organizator koncertu pozwany został do sądu przez żonę Niemena. Miejmy nadzieję, że w ten sposób nie próbuje rekompensować braku talentu swojej córki - na miarę ojca.

Niemniej w dalszych poszukiwaniach trafiłem na jeszcze lepszą jakość dźwiękową nagrania Faridy z włoską wersją "Dziwny jest ten świat". Muzycznie jest tu inaczej, szczególnie na wstępie i zakończeniu, ale wokalnie bardzo ciekawie.

Później trafiłem jeszcze na "Io Senza Lei" w wykonaniu Czesława Niemena. Jest tu pełna zgodność z powszechnie znanym w Polsce oryginałem. Słychać, że Niemen nie robił różnicy z powodów językowych.

Inaczej sprawa wygląda z wersją angielskojęzyczną, na którą także natrafiłem. Tu podświadomie odnoszę wrażenie, że Niemenem próbuje być kimś innym i podobnie miałem zawsze słuchając jego płyty wydanej przez CBS.

Takiego wrażenie nie mam natomiast słuchając nagrania z Urbaniakiem, chociaż jest absolutnie inny styl muzyki. Być może tu technik miał większy szacunek do muzyki Niemena i Urbanika, a kiedyś producent w CBS widział tylko artystę z za żelaznej kurtyny, który powinien dostosować się do trendów sprzedaży na zachodzie.

Szkoda, że Edyta Górniak nie nagrała nigdy "Strange Is This World", gdy spędzała tyle czasu w londyńskich studiach. Świetna okazja do nagrania w wersji angielskiej była także, gdy do Polski zaproszono Ormiankę, która zwyciężyła ukraińską edycję "Voice of ..." z polską wersją "Dziwny jest ten świat". Niewykluczone, że producentom zabrakło tylko fantazji, ale bardziej prawdopodobną przeszkodą są kwestie praw autorskich i rodzinny monopol na twórczość Niemena.

Ciekawe wykonanie Asmik mogło być także po rosyjsku "Strannyj etot mir", gdzie może być chyba jeszcze większa moc. Widać to w tym przykładzie z Moskwy, gdzie nie ma próby imitowania fenomenalnego wokalu z oryginału, a jest naturalne wpasowanie się w trendy rocka na zachodzie.

Podsumowanie

698708

Pomyślałem, że może warto jest zrobić dla sopockich seniorów kolaż z tymi filmikami pod hasłem 81 urodzin Niemena. Pytanie jest tylko, czy warto. Prawdopodobnie nie odsłuchają tego z głośnikami, chociaż w Sopocie większość ma ku temu warunki. Może jakoś ich zachęci prosta stronka "Jak podłączyć sobie w domu PC z zestawem hi-fi ?"

PS 11 IV 2020

Zrobiłem ten kolaż i dodałem w nim wątek o legendarnej Marlenie Dietrich, która usłyszała utwór Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, z którego powstał jej przebój "Mutter, Hast Du Mir Vergeben?".

Jest także o Filipie Łato w "Twoja twarz brzmi znajomo". Nie ma natomiast o Metallice, która także zaśpiewała "Sen o Warszawie". Ten utwór miał już tak wiele wspaniałych wykonań innych artystów. Powstała nawet wersja w j. fr. „A Varsovie”, którą Niemen nagrał m.in. na płycie z Orkiestrą Michela Colombiera

SprzętPoradnikiHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)