Blog (111)
Komentarze (1k)
Recenzje (0)

FocusWriter - artystyczne pisanie

@Ave5FocusWriter - artystyczne pisanie15.01.2011 14:52

Witam,

Z programem FocusWriter oraz jego odpowiednikami spotkałem się już dawno temu. Sama ich koncepcja nie przypadła mi wtedy do gustu. Los chciał, że z czasem zmieniłem zdanie.

Z czym to się je

FocusWriter należy do grupy nierozpraszających edytorów tekstu. Chodzi o to, że cały interfejs jest domyślnie ustawiony na autohide. Użytkownik widzi tylko to, co sam sobie ustawi na tło oraz tekst. Założenie takich programów jest proste - wykorzystują je często literaci (tak profesjonalni, jak i domorośli), ponieważ nie rozpraszają ich wtedy ikony interfejsu.

Edytory nierozpraszające teoretycznie pokrywają się z funkcjami normalnych programów biurowych. OpenOffice też posiada przecież tryb pełnoekranowy i służy do pisania, czyż nie? Rzecz w tym, że chyba nie da się sprawić, by OpenOffice wyglądał tak:

376666

Pustkę widzę, pustkę!

Przy pierwszym uruchomieniu wita nas szarość. Dosłownie. Na ekranie nie ma absolutnie nic poza szarym tłem. Jak się szybko okazuje, u góry ekranu ukryte jest na autohide (pojawia się po najechaniu kursorem) menu główne, zaś u dołu podsumowanie wyników pracy.

376669

Mimo skrajnego minimalizmu, program posiada sporo funkcji. Są to:

- Możliwość tworzenia dowolnej liczby motywów i przełączania się między nimi w locie - Czasomierz - Alarmy - Sprawdzanie pisowni (działa znośnie, ale jak Sami zobaczycie na jednym ze screenów, podkreśliło mi poprawne słowo "kłódami", czyli zgrubienie od "kłódkami") - Możliwość pracy w kartach (szalenie wygodne) - Cele dzienne - Licznik znaków - Możliwość instalacji dodatkowych słowników

Wady

Osobiście brakuje mi tylko jednej rzeczy - typowych:

- wyśrodkowanie/lewa/prawa - pogrubienie/kursywa/podkreślenie - suwaka rozmiaru czcionki

Możliwych do ustawienia w klasycznej formie, czyli zaznaczam fragment tekstu i aplikuję dany efekt. Przez to, że czcionkę da się ustawić tylko globalnie (w preferencjach motywu), tytuły nieco zlewają się z tekstem i trzeba pracować enterami.

376676

Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie Pro Writera

Program dostępny jest na platformy Windows (nie trzeba instalować, starczy ściągnąć i odpalić), Mac i Linux (paczki dla kilku dystrybucji oraz źródła).

Stona programu

Fajnie uzupełnia się z innym projektem Gott Code, NovProg2.

Jeżeli kogoś zainteresował ten typ edytorów tekstu, to dobrymi alternatywami mogą też być:

TextRoom Marave PyRoom

Jeżeli znacie jeszcze jakieś, dopisujcie w komentarzach.

Wszystkie rymowanki ze screenshotów to moje własne kompozycje.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)