Blog (126)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)

Ciągle do niej wracam - Knights and Merchants

@BananCiągle do niej wracam - Knights and Merchants14.04.2012 23:11

Szczerze mówiąc nie mam ulubionego gatunku gier. Czasem pogrywam w coś co mi się akurat spodoba. Pewnego dnia kolega pokazał mi Knights and Merchants i tak to się zaczęło...

Knights and Merchants nie jest najnowszą grą. Została wydana w 1997 roku (czyli wtedy co i ja =P), a w 2001 dołączono do niej dodatki. Niektórzy wersję z 2001 roku nazywają wersją drugą gry, lecz w Knights and Merchants: The Shattered Kingdom nic prócz kilku nowych budynków i dodatków się nie zmieniło. Jakiś czas temu znalazło się kilka osób, które przepisały silnik gry od podstaw i zaczęli naprawiać wiele błędów tam znalezionych. Takim sposobem powstał Remake gry, który dzisiaj opiszę. Aby móc grać w Remake Knights and Merchants najpierw musimy posiadać oryginalną wersję gry, którą można kupić np. w GOG. Następnie pobieramy KaM Remake (moja wersja r2736), po czym instalator sprawdza czy nie mamy spiraconej gry =P

413355

Każda wersja KaM jest przetłumaczona na język polski, w tym dźwięk np. żołnierze "Przynieść żarcie" =) W najnowszym Remake do dyspozycji mamy aż 13 języków. Rozgrywka dostępna jest w dwóch trybach jednoosobowym i przez internet.

413357

Możliwa jest również edycja map i tworzenie własnych. Klikając w przycisk "Gra w sieci" możemy stworzyć własny serwer gry - internetowy, bądź lokalny. Mamy także możliwość dołączenia do już stworzonego serwera i walki z innymi graczami.

413359

Ja wolę natomiast tryb dla jednego gracza, a w nim budowanie własnego miasta po czym atakowanie komputerowych wrogów, chyba, że to oni szybciej zaatakują mnie. Na początku mamy spichlerz, kilku pomocników, którzy noszą wszystko z jednego budynku do drugiego itp. Poza tym dostajemy paru żołnierzy i robotników. Najpierw budujemy szkołę, gospodę, leśniczówkę i kamieniołom. Oczywiście góra kamienia kiedyś się skończy, a zasoby kopalni złota, żelaza i węgla wyczerpią się. Dlatego należy grać z głową, bo może okazać się, że nie mamy czym bronić się przed wrogiem. Nie napiszę nic więcej o rozgrywce, bo nie chcę wam zepsuć zabawy.

413361

Natomiast nic nie napisałem o tym na jakich systemach pochodzi nam KaM. Gra przeznaczona jest na starsze systemy z rodziny Windows. Z tego co wiem na XP jeszcze chodziła jak należy. Zaś na Viście nawet w trybie zgodności grafika robi nam się na niebiesko i prawie nic nie działa. Tak jest w oryginalnej wersji Remake działa jak należy. Co więcej nigdy tego nie robiłem lecz teraz się przełamałem. Na Linuxie pod Wine też działa =P (u mnie Mint 12 z KDE). Życzę wielu pokonanych wrogów i pozdrawiam, Banan.

Gry
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)