Blog (126)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)

"Redakcja od kuchni" - wywiad z DanKarem

Strona główna@Banan"Redakcja od kuchni" - wywiad z DanKarem
15.10.2012 10:40

15 dzień miesiąca, a więc nadszedł czas na kolejne spotkanie z redakcją. Tym razem przeprowadziłem wywiad z Daniel Karczem znanym jako DanKar.

430820

1. Dlaczego akurat dobreprogramy?

Ładnych parę lat temu pracowałem nad własnym serwisem internetowym, który poruszał tematykę sprzętu komputerowego. O ile mnie pamięć nie myli było to jeszcze w liceum, czyli okolice roku 2003-2004. Z racji tego, że byłem jeszcze młody porzuciłem ten projekt, z braku czasu i chęci pracy nad nim. Pamiętam, że już wtedy zaoferowano mi pracę w pewnym konkurencyjnym dla dobrychprogramów portalu, który to wcześniej związany był z Xenium. Wtedy odpowiedzialny byłem za redagowanie tekstów związanych z systemami operacyjnymi Windows i ogólnie oprogramowaniem Microsoftu. Spodobało mi się to, porzuciłem moje zainteresowanie sprzętem i zająłem się oprogramowaniem. Już wtedy bardzo często odwiedzałem DP, na którym znajdowałem interesujące mnie aktualności ze świata IT pisane inaczej niż u konkurencji – w sposób bardzo rzetelny i przystępny, nawet dla niedoświadczonych użytkowników komputera. Bardzo mi się to podobało :-) Z czasem praca we wspomnianym portalu stawała się coraz mniej „fajna”, więc postanowiłem spróbować swoich sił gdzie indziej. Z racji tego, że bardzo lubiłem DP postanowiłem spróbować swoich sił właśnie tutaj – i tak oto pracuję w redakcji od 2008 roku :-)

2. Na czym polega Twoja praca, czy od 2008 roku robisz cały czas to samo?

Moja praca w portalu zaczęła się od redagowania newsów, później pomagałem w aktualizowaniu oprogramowania. Aktualnie zajmuje się oprogramowaniem, tj. aktualizuję, wyszukuję nowości, kontaktuje się z producentami, testuje i dodaję nowe pozycje do działu programów.

3. Od czego zaczynasz swój dzień pracy - z jakich aplikacji korzystasz, jakie strony przeglądasz?

Moją pracę rozpoczynam od przejrzenia zawartości skrzynki pocztowej, następnie uruchamiam komunikator internetowy i sprawdzam co „dzieje się” na konkurencyjnych serwisach. W codziennej pracy korzystam m.in. z klienta pocztowego Microsoft Outlook, przeglądarki internetowej Firefox, klienta RSS RSSOwl, komunikatora WTW, klienta FTP, a czasami nawet Painta ;-) Wszystko zależy od tego jakie aktualnie zadania mam do wykonania. Co do przeglądanych stron to każdego dnia kilkakrotnie zaglądam na konkurencyjne serwisy z oprogramowaniem (głównie zagraniczne) no i niestety „wertuje” również ręcznie strony producentów w poszukiwaniu nowych wersji programów.

4. Skoro używasz Microsoft Outlook, więc na pewno korzystasz z Windowsa jako systemu głównego. Natomiast aplikacje wychodzą na różne systemy, a pewnie musisz sprawdzić czy dany plik działa. Jak sobie z tym radzisz?

Rozwiązanie, przynajmniej w przypadku Linuksa, jest bardzo proste. Korzystam z wirtualnej maszyny, na której mam zainstalowaną jakąś dystrybucję – Ubuntu lub Debiana. Jeśli chodzi zaś o oprogramowanie na Maca to zajmuje się nim osoba w redakcji, która pracuje na komputerze z systemem Apple’a ;-)

5. Procentowo jak dużo programów z waszej bazy jest hostowane przez was?

Trudno mi dokładnie powiedzieć, ale gdybym miał to określić stawiałbym, że będzie to około 25%.

6. Wcześniej wspomniałeś o programowaniu, czy czasem zdarza Ci się jeszcze pisać kod?

Tak, ale to już raczej prywatnie. Piszę różnego rodzaju programiki w Javie i rzadziej w C++. Przyznam się, że chodzi mi po głowie pewien większy projekt, ale to może nie będę zapeszał ;-) Jak tylko uda mi się coś zdziałać to na pewno się pochwalę.

7. Pracujesz w redakcji czy zdalnie, i dlaczego?

Pracuję zdalnie. Dlaczego? Bo studiuję w Krakowie.

8. Skoro pracujesz na Windowsie na pewno testowałeś już ósemkę, a może nawet używasz jej na co dzień. Co o niej sądzisz?

I tutaj Cię zaskoczę – nie miałem jeszcze żadnej styczności z Windows 8. Jakoś mnie nie ciągnie do tego systemu, kafelki do mnie nie przemawiają. Należę do osób, które raczej kiepsko znoszą zmiany i wydaje mi się, że dużo czasu musiałoby upłynąć zanim przyzwyczaiłbym się do Modern UI. To co oferuje mi Windows 7 jest dla mnie na chwilę obecną w pełni wystarczające.

9. Jakie są Twoje zainteresowania poza światem komputerów?

Oj, jest tego trochę. Interesuje się motoryzacją, sportem (tenis stołowy, koszykówka) i muzyką. Uwielbiam też w wolnym czasie zwiedzać ciekawe miejsca i chodzić po górach. No…, ale jak to w życiu bywa, wolnego czasu nie mam zbyt wiele.

10. Ulubione potrawy, filmy, muzyka, kolor itp.?

Jeśli chodzi o ulubione potrawy to preferuję raczej kuchnię polską, ale nie pogardzę też dobrym kebabem, lachmacunem czy pizzą. Na filmy (przynajmniej te pełnometrażowe) ostatnio nie mam czasu, ale jeśli pojawi się w kinie coś naprawdę fajnego to staram się to obejrzeć. Bardzo lubię komedie i horrory. Na bieżąco staram się być z kilkoma serialami, których jestem maniakiem – Teoria wielkiego podrywu, Nie z tego świata, Żona idealna i swego czasu Dr House. Co do muzyki, mógłbym tutaj opowiadać godzinami. Ogólnie muzyki słucham bardzo dużo i towarzyszy mi ona odkąd otworze rano oczy do momentu kiedy kładę się spać. Lubię niemalże każdy gatunek (poza różnego rodzaju metalem itp.) – ulubieni wykonawcy to np. SpecialD, Alice DeeJay, Novaspace, Grubson, PFK Kompany (i wszystkie pochodne), DJ Antoine, Inna, Volbeat itp. Hmmm… ulubiony kolor. Trudno mi powiedzieć – niebieski, zielony albo czarny ;-)

Serdecznie dziękuję za znalezienie czasu na wywiad.

Również dziękuję i pozdrawiam J

bDYKuebr

----------------------------------------------------

Poprzednie wywiady

Ruzby przeprowadził wywiad z:

Docentem, Xyrcon, Liskiem

bDYKuebx

Banan przeprowadził wywiad z:

Kristov_pl, DanKarem (to ten)

----------------------------------------------------

Kolejny wywiad jak zwykle w okolicach 15 dnia miesiąca. Kto będzie następny, czas pokaże. Pozdrawiam, Banan =)

Udostępnij:
bDYKuecn