Blog (126)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)
@Banan"Redakcja od kuchni" - wywiad z tomickiem

"Redakcja od kuchni" - wywiad z tomickiem

15.12.2012 19:00

Pisze kod i projektuje - Tomasz Janusz, znany na dobrychprogramach również jako tomick. Tym razem to Jego zaciągnąłem do rozmowy, zapraszam.

438940

1. Jak to się stało, że trafiłeś do redakcji dobrychprogramów?

Niestety moja historia nie jest tak długa i długa jak Cebuli ;) Moja przygoda z Xenium zaczęła się niespełna pięć lat temu (w kwietniu będzie równo 5 lat). Dużo w tym zasługi ma Areh, z którym pracowałem wówczas w jednym z popularnych sklepów z elektroniką. Areh w tamtym czasie był aktywnym użytkownikiem oraz świeżym moderatorem na naszym forum i siłą rzeczy śledził wszelkie ogłoszenia redakcyjne.

W pewnym momencie pojawiło się ogłoszenie, że dobreprogramy szukają webmastera i Areh podrzucił mi linka do tej informacji. Czemu miałbym nie spróbować? Postanowiłem wysłać na wskazany adres swoje CV. Po jakimś czasie dostałem odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Najwyraźniej musiałem wtedy zrobić dobre wrażenie, skoro ostatecznie trafiłem do redakcji. Jak widzisz warto próbować swoich sił w ogłaszanych publicznie naborach, ponieważ może się trafić przygoda na lata.

2. Na czym polega Twoja praca?

W dobrychprogramach odpowiadam głównie za warstwę wizualną portalu. Tak więc od kodu HTML, CSS, JavaScript, różne motywy wizualne po czasami nawet bannery reklamowe – wszędzie gdzieś można zobaczyć moją rękę ;-) Moim zadaniem jest również rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez czytelników portalu, co jest ciekawe, gdyż czasami można znaleźć „sprawcę” całego zamieszania w zupełnie nieoczekiwanym miejscu. Tak było na przykład z problemem z dużym obciążeniem procesora pod niektórymi przeglądarkami przy określonej skórce. Okazało się po kilku godzinach badania skryptów jakie ładują się razem ze stroną główną, że połączenie CSS3 z ciągle przesuwającym się tekstem nie było najlepszym połączeniem.

Poza tym pracuję nad nową wersją portalu (w tym również blogów oraz forum), choć o tym nie mogę na ten temat jeszcze za wiele powiedzieć. Te osoby, które były na zlocie mogły zobaczyć pewien pomysł jaki chcemy realizować. Generalnie chcemy odchudzić stronę główną, prezentując na niej najważniejsze z punktu widzenia czytelnika, tak aby użytkownik miał możliwie szybki dostęp do poszczególnych części portalu. Chcemy również odpowiedzieć na rosnący z dnia na dzień ruch użytkowników przeglądających nasze strony na urządzeniach mobilnych. Strona będzie automatycznie dostosowywać się do urządzenia, z którego przeglądasz portal. Zmian będzie całkiem sporo i mam nadzieję, że większości użytkowników przypadną one do gustu ;-)

3. Na jakim sprzęcie pracujesz, jakim systemie i dlaczego taki wybór?

W pracy pracuję na bardzo fajnym Lenovo Thinkpad W510, na którym jest Windows 7 (jeszcze). Jestem niejako uwiązany do Windowsa ze względu na oprogramowanie, jakie wykorzystujemy przy tworzeniu dobrychprogramów – Visual Studio oraz Adobe CS. Gdyby nie Visual Studio prawdopodobnie próbowałbym pracować na OSX, ponieważ uważam go za lepiej odpowiadający potrzebom takiego użytkownika jak ja ;) Z drugiej strony metamorfoza Apple’a z firmy, która teoretycznie miała coś do zaoferowania profesjonalistom do firmy, która odcina tylko kupony od swojego starego wizerunku. Chyba najdobitniejszy przykład to zmiana Final Cut w Movie Makera, czy ostatnie przenoszenie dziwnych i brzydkich rzeczy z iOS do OS X. Więc generalnie ostatnio mam coraz mniej ochoty na Apple’a. Z drugiej strony żałuję, że Adobe ma takie, a nie inne podejście do Linuksa, wtedy dla mnie wybór byłby bardziej oczywisty. Posiadam jeszcze SGS II z Androidem 4.0 – ale o nim nie ma za bardzo co mówić ciekawego ;).

Prywatnie w domu posiadam desktopa, który posiada procesor AMD Phenom II X4965 BE, GeForce GTX 460, 12 GB pamięci RAM. Na nim koegzystują Windows 8 oraz Ubuntu 12.10. W przeciwieństwie do niektórych naszych czytelników oceniam Windows 8 za wart uwagi system operacyjny, właśnie ze względu na Metro/Modern (czy nawet ostatnio chyba „Microsoft Design Language”). Ma oczywiście kilka poważnych wad, ale nie paliłbym od razu na stosie. A Ubuntu? Ubuntu uważam, za jedyną dystrybucję Linuksa, która może cokolwiek jeszcze namieszać na komputerach PC. Jako jedyna prezentuje jakąkolwiek odmienną wizję środowiska użytkownika od konkurencji. Jestem właścicielem również Neksusa 7 (jeszcze bez grudnia w kalendarzu ;)) oraz zaskakująco żywotnego HTC Hero, który już nie jest tak fantastycznym smartfonem jak kiedyś, ale i tak jest bohaterem pozytywnym ;)

4. Jakie zgłoszenia przyjmujesz najczęściej?

Generalnie trafiają do nas dwie grupy użytkowników: Ci, którzy mają problemy ze stroną internetową oraz ci, którzy mają problemy ze swoim kontem (na przykład nie mogą się zalogować). Najczęściej jednak jest to pomoc w rozwiązywaniu problemów ze stroną internetową. Często zdarza się, że użytkownicy instalują jakieś rozszerzenia do przeglądarek, które negatywnie wpływają na działanie stron internetowych.

5. Oprócz wspomnianych przez Ciebie aplikacji Visual Studio i Adobe CS z jakich programów jeszcze korzystasz na co dzień?

W pracy to właśnie Visual Studio oraz pakiet Adobe CS są podstawowymi, nieocenionymi narzędziami. Naturalnie przy tworzeniu stron wykorzystujemy inne, mniejsze narzędzia jak YUI Compressor, Google Closure Compiler czy pngcruch. Przy pracy nad nową wersją portalu dochodzą do nich programy do tworzenia i edycji czcionek. Oczywiście nie może zabraknąć jak najszerszej palety przeglądarek, w tym szczególnie Firefoksa z genialnym Firebugiem oraz pakietu biurowego (choć to mniej ciekawszy temat).

6. Dlaczego wybrałeś tą, a nie inną dziedzinę informatyki? Nie lubisz sprzętu? Co cię kręci w pisaniu kodu?

Nikt nie powiedział, że nie lubię sprzętu ;-) Lubię i to nawet bardzo. Może nie tworzę sterowników, nie produkuję podzesopłów, ale mój domowy komputer został złożony przeze mnie, wyciszyłem własnoręcznie obudowę i lubię śledzić w miare możliwości nowości sprzętowe. To, że wybrałem zajmowanie się aplikacjami internetowymi wynika po prostu z przewidywań, że strony internetowe już wkrótce zaczną wychodzić z ram przeglądarki internetowej. Zauważ, że możesz stworzyć aplikację w HTML, CSS i JavaScript dla nowego interfejsu w Windows 8, kilka lat temu można było w taki sposób co najwyżej zrobić widget (gadżet) na pulpicie. Jest postęp i jestem przekonany, że będzie on jeszcze większy.

7. Jakieś zainteresowania poza komputerami i elektroniką?

Moje pozakomputerowe zainteresowania wykształtowały się dzięki mojej przeszłości w ZHP, czyli Związku Harcerstwa Polskiego. Praktycznie całą młodość uczestniczyłem w mniej lub bardziej aktywnie w wyjazdach po różnych, ciekawych, często nie do końca znanych miejscach w Polsce. Do tego czasu pozostała mi chęć wyjazdu poza miasto, wyciszenia się i przy okazji pochodzenia i poznania jakiegoś regionu (teraz jest nieco bardziej wygodnie niż za czasów ZHP ;)). Niestety ostatnio co raz mniej czasu znajduję na takie wyjazdy. Mimo to mogę polecić każdemu rzucenie okiem na mapę i poszukania co ciekawego jest w okolicy – nawet jeśli miałaby być ta miejska. No i oczywiście mogę polecić każdemu wysłania swojej pociechy do ZHP czy innej tego typu organizacji J.

Poza tym jest jeszcze muzyka, którą uwielbiam, i dzięki której można złapać oddech w biegu. Nie mam jakiegoś określonego ulubionego gatunku, mimo to zazwyczaj na liście odtwarzania znajdują się takie pozycje jak Guns N’ Roses, The Offspring czy The Black Eyed Peas. Jest tego wiele wiele wiele…. Dużo zawdzięczam Deezerowi, dzięki któremu można odkryć nowych wykonawców. W tym wypadku Deezer wyparł moje słuchanie Eski Rock i RoxyFM, których słuchałem, aby wyłowić sobie coś nowego dla siebie. Prywatnie czekam jednak na polską wersję Spotify, który ma nieco lepszy katalog utworów. Hmm… chyba znów schodzimy na tematy technologiczne… ;)

8. Czyli bez technologii chyba ciężko by Ci się żyło =) Nie wszyscy wiedzą, że prowadzisz bloga (link). Opowiedz o nim.

No cóż, lubię jak technologia uzupełnia życie :-)

Swojego bloga założyłem jeszcze chyba przed pracą w dobrychprogramach, lub zaraz po. Nie pamiętam w sumie jak to się zaczęło, ale się zaczęło i się toczy swoim bardzo wąskim, hobbystycznym torem. Poruszam tam głównie tematy związane z Ubuntu, gdyż jak pisałem wyżej lubię i używam ten system, a zawsze fajniej jest dostarczyć komuś początkującemu kilku porad ;)

9. Na blogu piszesz o sobie:

"Miłośnik internetu, komunikacji nowych technologii i niebanalnych reklam. Webmaster i redaktor w serwisie dobreprogramy.pl. W wolnym czasie rozwijający swoje projekty, które pewnie nie długo zawładną światem."

Zdradzisz nam jakie to są projekty?

Co do opisu to jest to sarkazm, choć oczywiście chodzą mi po głowie różne pomysły, które możliwe, że będę miał okazję kiedyś jeszcze zrealizować. Uważam, że zawsze trzeba być nieco do przodu, ponieważ sieć rozwija się non-stop, a gdy idziemy spać, ktoś po drugiej stronie wpada na jeszcze ciekawszy pomysł. To jest pozytywny wyścig, który tworzy innowacje. Przykro mi, ale nic więcej powiedzieć nie mogę :-)

10. Na pewno brałeś udział w waszym nowym projekcie - netfix. Skąd wziął się pomysł na taką usługę?

Netfix jest usługą, który ma za zadanie pomagać przede wszystkim początkującym użytkownikom naszego portalu. Wbrew pozorom takie osoby również nas odwiedzają i zadają różne pytania, które można byłoby szybko rozwiązać. Uznaliśmy, że dla takich użytkowników najlepiej będzie jeśli będą mogli zasięgnąć porady czy informacji nieomal natychmiast od osoby, która może ich przeprowadzić krok po kroku przez szereg typowych dla zaawansowanych użytkowników sytuacji. Wychodzimy więc frontem dla naszego czytelnika.

Uważam, że Netfix jest wyjątkowy, ponieważ żaden inny duży serwis nie oferuje czegoś podobnego. Zapewne się dokopałeś do informacji, że prowadziliśmy już testy rok temu, dzięki czemu mogliśmy przetestować różne scenariusze działania i obsługi klienta. Te zamknięte testy dostarczyły nam niezbędnych informacji, abyśmy mogli na spokojnie uruchomić w tym roku usługę moim zdaniem jeszcze lepszą, ponieważ jest darmowa i dostępna praktycznie dla wszystkich.

Akurat ja również dostałem zaproszenie to testów usługi i nawet kilka dni przed jej oficjalnym uruchomieniem tam zaglądałem =)

11. Niedawno były mikołajki i urodziny portalu, czy robicie sobie w redakcji prezenty?

Z okazji Mikołajek to nie, choć Xyrcon dostała ode mnie czekoladowego Mikołaja ;) Mamy natomiast spotkanie przedświąteczne.

12. Ostatnio portal obchodził 10 urodziny, a Ty gdzie się widzisz za 10 lat?

Pewnie gdzieś na wakacjach w Nowej Zelandii ;) Oczywiście, że w dobrychprogramach, które za 10 lat zapewne będą na szczycie wszystkich rankingów.

Ale tak na serio to dosyć abstrakcyjne pytanie, szczególnie dla osoby, która widzi jak się zmienił otaczający świat w ciągu dekady. 10 lat temu miałem dyskietki, teraz poza kartami SD nie używam innych nośników danych, choć i one są powoli wypierane popularną synchronizacją. Możliwe, że to, co teraz robię będzie równie nowoczesne co telegraf, a możliwie, że wprost przeciwnie i w swoim Photoshopie CS 20 będę tworzył kolejne projekty.

13. Uprawiasz jakiś sport?

Na zimę zamieniam się w bardzo leniwego kanapowca, który nie lubi wychodzić na zimno. Nie uprawiam jakiejś konkretnej dyscypliny sportu, ale jeśli znajdę czas to lubię sobie pobiegać na bieżni.

14. Jakie są Twoje ulubione dania, filmy, gry, kolory itp.?

Jeśli chodzi dania to nie ukrywam, że lubię dobrą pizzę czy smażony ser, czyli nie lekkie dania. Lubię jednak w zaciszu domowym poeksperymentować sobie z różnymi przepisami, które wygrzebię w sieci. Jeśli chodzi o filmy to ostatnio bardzo dobre wrażenie zrobiły tegoroczne produkcje: „Skyfall” oraz „Dziewczyna z tatuażem”, a obecnie czekam na kolejną część przygód detektywa McClane’a do którego mam duży sentyment ;)

Jeśli chodzi o gry to od kilku lat trzymam się kilku określonych tytułów. Jest to spowodowane zarówno brakiem czasu jak i tym, że obecne gry są zwyczajnie do kitu ;) Także Unreal Tournament i Command and Conquer. Ponadto mój zmysł budowniczego Boba zaspokajają Cities in Motion oraz SimCity, oba tytuły w następnym roku mają się pojawić w nowych wersjach, co mnie cieszy.

A kolory? bordowy oraz niebieski ;)

15. Dziękuję za poświęcenie mi czasu =)

I ja dziękuję za rozmowę

----------------------------------------------------

Poprzednie wywiady

Ruzby przeprowadził wywiad z:

Docentem, Xyrcon, Liskiem

Banan przeprowadził wywiad z:

Kristov_pl, DanKarem, Cebulą, tomickiem (to ten)

----------------------------------------------------

Czas leci nieubłaganie. Kolejny wywiad pojawi się 15 stycznia, no chyba, że wierzycie w przepowiednie Majów. Jak zwykle możecie się tylko domyślać kto będzie następny. Pozdrawiam, Banan =)

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)