Blog (52)
Komentarze (10k)
Recenzje (1)

Kontenery i bajery

Strona główna@BerionKontenery i bajery
17.06.2016 23:47

Ubuntu można lubić lub nienawidzić i podobnie jest z pomysłami Marka Shuttlewortha. Jednak chyba każdy przyzna, że to właśnie ta osoba stoi za dystrybucją Linuksa, która spopularyzowała pingwina, a można nawet śmiało rzecz, że wprowadziła go na biurko. To nie Gentoo, Slackware, Debian, RedHat, Fedora czy OpenSUSE kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu z Linuksem tylko właśnie Ubuntu.

Ubuntu 16.04 LTS to pierwsza dystrybucja dla mas, w której możemy użyć kontenerów, czyli VFS zawierających aplikację i jej wszystkie potrzebne do działania zasoby (skompilowane biblioteki, pliki konfiguracyjne, pliki graficzne etc.), wraz z odwzorowaniem struktury katalogów w systemie. Kontenery NIE zastąpią i nawet NIE próbują zastępować tradycyjnej formy dystrybucji oprogramowania na Linuksa. To jest rozwiązanie równoległe, które ma wiele zalet, jak i wiele wad – i w zależności od potrzeb środowiskowych użytkownika, zależy ich użyteczność, a nawet sens istnienia. Jeśli ktoś ma teraz zamiar zacząć biadolić, że po co mu to jak jest apt-get, aptitude, zypper, pacman czy cokolwiek innego, niech się jeszcze raz zastanowi nad tym co właśnie przed chwilą przeczytał. ;)

Zalety:

 • deweloper może przygotować program raz i zapomnieć o jego istnieniu na długie lata ;)
 • deweloper komercyjnego programu nie musi udzielać wsparcia dla wszystkich dystrybucji lub rezygnować ze wsparcia na rzecz tylko najpopularniejszych
 • użytkownik może pobrać program wprost od programisty, bez pośredniczenia w tym legionu paczkujących
 • użytkownik może uruchomić program na wielu bardzo różniących się od siebie dystrybucjach
 • użytkownik może w łatwy sposób przenosić oprogramowanie
 • użytkownik może łatwo decydować o miejscu docelowym na oprogramowanie bez wachlowania symlinkami
 • użytkownik może łatwo przetestować dany program bez konieczności dodawania repozytoriów i ściągania dodatkowych bibliotek
 • użytkownikowi łatwiej jest utrzymać higienę systemu
 • użytkownik może przechowywać kilka wersji tego samego programu bez problemów z zależnościami
 • użytkownik może łatwo ograniczyć uprawnienia aplikacji

Wady:

 • duży rozmiar kontenerów ze względu na to, że nie odczytują np. bibliotek z systemu tylko muszą je mieć wewnątrz siebie
 • wymagane repozytorium z kontenerami i system patchowania delta lub żmudne ręczne aktualizacje jak ma to miejsce np. na Windows
 • aktualizacja bibliotek itp. spada na barki twórcy programu (czyli można się spodziewać, że będzie okazjonalna - również jak na Windows)
 • znacznie dłuższe uruchamianie programu
 • brak integracji ze środowiskiem graficznym (tray, ppm w managerze plików etc.)

Moim zdaniem to jest przyszłość dystrybucji aplikacji na Linux. Oczywiście nie wszystkich, przecież żaden szaleniec nie będzie kontenerował mikrobów w CLI jak np. dd czy tree. Jest to głównie narzędzie dla producentów komercyjnego oprogramowania, ponieważ znosi różnice pomiędzy wersjami i edycjami distro, a także zdejmuje z dewelopera konieczność doglądania i przygotowywania paczek na ich niezliczoną ilość. Czyli tak jak na Windows czy OS X. :)

Dla mnie prywatnie to także wygodne narzędzie, ponieważ lubię być obsesyjnie niezależny od połączenia z internetem, a jak wszyscy wiemy, obecnie Linuksa trudno używać bez dostępu do sieci (w kwestii instalacji programów rzecz jasna).

595023

Mamy kilka konkurujących ze sobą formatów: Snappy, Flatpak i AppImage. W dzisiejszym wpisie zajmę się tylko tym ostatnim, jako wg. mnie najprostszym i najciekawszym.

Jak prostym? Wystarczy pobrać plik i nadać mu atrybut wykonywalny (w Linux Mint pod prawym przyciskiem myszy należy wybrać "Właściwości", przejść na zakładkę "Uprawnienia" i zaznaczyć "Wykonanie"). To wszystko! Po takim zabiegu jedyne co musi zrobić użytkownik to dwukliknąć na plik. Resztą zajmie się loop (*.appimage to tak naprawdę obraz *.iso).

595026

Oczywiście takie pliki można dopisywać do docków, apletów, czegokolwiek w taki sam sposób jak binarki czy aktywatory. Nie przeszkadzają spacje, ani znaki specjalne w nazwie pliku i można go umieszczać w dowolnym miejscu w systemie, a nawet poza.

Czym to się różni od „modułów” w np. Slax ? Między innymi tym, że wszystko uruchamiane jest na żądanie, a nie wraz ze startem systemu.

Ciekawostka: program pojawi się w /tmp/.mount_LosowyCiągZnaków/, a po zamknięciu oczywiście znika. ;}
Ciekawostka: program pojawi się w /tmp/.mount_LosowyCiągZnaków/, a po zamknięciu oczywiście znika. ;}

Jak wygląda integracja ze środowiskiem graficznym? Nijak… Jako jeden z przykładów, a do tego kluczowy z punktu widzenia wygody użytkownika jest skojarzenie formatów plików z aplikacją. Przynajmniej w Linux Mint 17.3, na którym to testowałem, owszem działa, ale tylko do czasu restartu.

595031
595032

To samo dotyczy ikon aplikacji. Dopóki są cache’owane dopóty zastąpią domyślne.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w przypadku paczek w repozytoriach, użytkownik skazany jest na zaufanie do paczkującego (z tym że tutaj „paczkujących” jest naparstek, a samo rozwiązanie dość niszowe, więc...). Tylko Krita udostępniła własną paczkę AppImage na swojej stronie. Pewnym półśrodkiem może być piaskownica, którą trzeba pobrać i doinstalować. Wówczas format *.appimage skojarzony zostanie ze skryptem i trzeba też zdjąć atrybut wykonywalny z pliku (z wykonywalnym uruchomi się normalnie, bez ograniczeń). Sandbox to jednak ubogi ponieważ nie pozostawia wyboru użytkownikowi: blokuje cały dostęp do systemu plików (czyli np. nie można zapisać owocu swoich prac).

W Linux Mint wystarczy dwukliknąć na pobranej paczce i kliknąć w przycisk "Zainstaluj pakiet".

595037
595038

Od tej pory uruchamianie aplikacji *.appimage odbywa się tak samo, z tą różnicą że użytkownik zostanie o tym poinformowany.

135876
135877
Komentarze (63)