Blog (35)
Komentarze (574)
Recenzje (0)

"Testy"

@biomen"Testy" 22.02.2013 19:15

Jakiś czas temu, internet obiegł filmik przedstawiający to jak Windows 8 gromi swoją mocą i szybkością, starszego o przeszło dekadę, Windows XP. Oczywiście test ten w jednych "środowiskach" internetowych wywołał falę entuzjazmu a w innych trochę mniej pozytywne emocje. Pomijając różnice zdań. Po głębszej analizie testu, można dostrzec pewne niuanse i spostrzec pewne ciekawe szczegóły.

Testy testy

Zawsze lubię przeczytać lub obejrzeć jakiś test, czy to dotyczący sprzętu czy oprogramowania. Zwłaszcza jeśli wygląda na sumienny.

Powyżej zamieszczony test dość jasno pokazał że Windows 8 uruchamia się szybciej, szybciej otwiera dokumenty Word, szybciej otwiera pliki Photoshop i jest och ach. Jednak spostrzegawcze oko widza dostrzeże kilka szczegółów które pozwolą mieć jakieś "ale" do tego filmu.

Windows 8 używa Internet Explorer 10 zaś najnowsza dostępna wersja IE dla XP oznaczona jest numerkiem 8. Porównanie o wiele starszej przeglądarki do najnowszej? Jakieś żarty. Internet Explorer 10 to, jak na Microsoftu, wyjątkowo udana przeglądarka w porównaniu do poprzednich które zazwyczaj pozostawały w tyle za konkurencją.

Drugim elementem na który warto było zwrócić uwagę, był test dotyczący otwierania pliku Doc. Test został znów przeprowadzony moim zdaniem nie fair gdyż na XP był zainstalowany Office 2003 a na nowszych okienkach – Office 2013. Co ciekawe: XP jest pozbawiony obsługi nowego pakietu mimo że Office 2013 nie różni się specjalnie od edycji która została wydana w 2007 roku.

Jedynym polem gdzie bez wątpliwości można uznać wyższość Kaflowego systemu jest test dotyczący uruchomienia Photoshopa. Tutaj się nie mam czego przyczepić raczej.

Generalnie nie jestem przeciwny testom: na jakim systemie operacyjnym, szybciej uruchomi się szybciej paint albo pasjans. Mam do tego tylko jedno małe „ale”. Testy powinny być przeprowadzone sumienne a aplikacje niezależne - oba systemy powinny być wyposażone w taką samą wersję przeglądarki (np. Opera 12) oraz taki sam pakiet biurowy (np. OpenOffice 3.4.1). Oglądając ten "sumienny" test poczułem się jakby ktoś z uśmiechem na ustach, jakby nigdy nic, robił mnie w wała.

Wyniki

454676

Na zakończenie

Patrząc na tabelkę porównawczą testu można dość do następujących wniosku że różnice nie są olbrzymie. Co więcej, moim zdaniem wygranych w czasie instalacji oraz uruchamiania systemu nie ma co brać pod uwagę. System instaluje się raz a i czy dla przeciętnego użytkownika ma znaczenie że komputer uruchomi się o 10-15 sekund szybciej kiedy następne cztery godziny zmarnuje na granie albo przeglądanie stron w internecie? Spokojnie przez ten czas może pójść sobie herbatę z kuchni przynieść lub cokolwiek innego. ;) Co więcej można uznać że Windows XP mimo że jest dość starym systemem: dalej daję radę i broni się całkiem nieźle. Zabawiając się we wróżkę można by rzec że Windows XP dalej by królował na domowych komputerach gdyby nie został sztuczne pozbawiony obsługi nowych gier i programów a jego 64-bitowa wersja doczekała się odpowiedniego wsparcia i zainteresowania ze strony jego twórców.

WindowsHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)