Blog (66)
Komentarze (478)
Recenzje (0)
@bravo9 dobrych programów na Androida

9 dobrych programów na Androida

24.08.2013 03:12, aktualizacja: 21.11.2013 22:17

Świat został wypełniony mini komputerkami, wetkniętymi w miniaturowe pudełeczka wielkości kasety magnetofonowej. Te małe cuda techniki zagościły w naszych domach, zakładach pracy oraz szkołach. Mamy je przy sobie praktycznie w każdej chwili, towarzyszą nam prawie cały dzień, a niekiedy i noc - śpią razem z nami jak domowe pupilki. Karmimy je jak płaczą, uciszamy je jak się wydzierają, szepczemy do nich jak do ukochanych, a nawet głaskamy. Również uczymy je nowych sztuczek i instalujemy rozmaite aplikacje, po których stają się coraz mądrzejsze.... Niestety w gąszczu milionów aplikacji, tych najbardziej wartościowych jest już zdecydowanie mniej. Może nie wszyscy zastanawiają się nad "czystością" aplikacji, ale warto poświęcić chwilkę na przeczytanie tych kilku linijek opisu uprawnień, no bo na przykład po co takiemu kalkulatorowi dostęp do książki adresowej? Aplikacją idealną byłaby taka, która nie potrzebuje uprawnień do wrażliwych danych naszego smartfona, spełnia wszystkie postawione przed nią zadania i optymalnie wykorzystuje zasoby naszych elektronicznych "zabaweczek". Trzeba się trochę na szperać, aby znaleźć te perełki. Postanowiłem zatem przedstawić Wam kilka ciekawych aplikacji na Androida, które osobiście używam i sobie chwalę za to, że nawiązują do mojego ideału.

Małe jest piękne...

Multitouch Visible Test

 • Ocena: 4,7
 • Uprawnienia: brak
 • Rozmiar: 11kB

Aplikacja jest bardzo prostym wskaźnikiem działania panelu dotykowego. Rozpoznaje wiele punktów dotyku, które objawiają się jako kolorowe koła. Dodatkowo zostaje pokazana lista z koordynatami dotkniętych punktów. Można łatwo sprawdzić funkcjonowanie naszego dotyku i określić ilość rozpoznawanych punktów. Zastosowaniem ubocznym jest funkcja zabawki - sprawdzone na mojej 4-letniej bratanicy :-)

480457

DataSwitch (widżet)

 • Ocena: 4,3
 • Uprawnienia: zmienianie połączeń sieci, wyświetlanie połączeń sieciowych
 • Rozmiar: 16kB

Ten malutki widżet pozwala na szybkie włączenie i wyłącznie połączenia danych przez sieć komórkową. Używam go do odłączenia modułu 3G, gdy nie potrzebuje dostępu do internetu. Oszczędzamy przy tym pakiet danych oraz co najważniejsze BATERIĘ. Zapewne zaprotestują zaraz osoby, które uważają że to bez sensu, bo przecież smartfon potrzebuje internetu cały czas - ok, ale nie wszyscy potrzebują być 24h podłączeni do społecznościowego rondelka czy też obsługiwać w locie listy elektroniczne. Są osoby, które potrzebują korzystać z sieci w określonych momentach i dla nich jest ten przełączniczek. Sam używam nieraz kilkanaście razy na dobę i nie sprawia mi to żadnego kłopotu :-)

107313
107314

Simple Audio Manager

 • Ocena: 4,4
 • Uprawnienia: brak
 • Rozmiar: 25kB

Może się zdarzyć, że nasza wersja systemu nie pozwala na zmianę wszystkich ustawień głośności lub ustawienia tę są pochowane albo po prostu chcemy szybko ustawić konkretny poziom z danego typu dźwięków. Wtem przychodzi nam z pomocą malutki programik, który robi dokładnie to co chcemy - bez zbędnych wodotrysków.

107315
107316

Screen test

 • Ocena: 4,8
 • Uprawnienia: brak
 • Rozmiar: 57kB

Jest wiele aplikacji, za pomocą których możemy wyświetlać różne obrazy testowe, ale ten ma tą przewagę nad innymi, że wszystkie plansze są generowane dynamicznie odpowiednio do rozdzielczości wyświetlacza. Mimo niewielkiego rozmiaru, ten programik potrafi wygenerować 27 plansz. Za ich pomocą sprawdzimy rozdzielczość, kolory, rozmiary pola obrazowego, geometrię obrazu, zbieżność kolorów (np. dokładnie widać różnicę przy wyświetlaczach typu pentile), rozpiętość tonalną oraz odwzorowanie kolorów wraz z zaobserwowaniem równomierności podświetlanie lub przyjrzeniem się poziomowi czerni. Jeżeli mamy wyjście HDMI w naszym inteligentnym cacku, to możemy wyświetlić taki obraz testowy na telewizorze np. w sklepie przed zakupem.

107317
107318
107319
107320

Temp+CPU V2 (widżet)

 • Ocena: 4,2
 • Uprawnienia: brak
 • Rozmiar: 88kB

Minimalistyczne, konkretne i funkcjonalne widżety - takie lubię. Ma dokładnie robić to co ma i nic więcej. Pokazuje częstotliwość CPU i jego obciążenie, ilość wolnej pamięci RAM oraz temperaturę baterii. To dla tych co lubią wiedzieć co się dzieje w systemie (są takie osoby). Jak coś nam muli, to możemy szybko oszacować czy problem stanowi brak wolnego RAM-u czy może brak mocy procesora. Jak nas telefon parzy to możemy sprawdzić jaką osiągnął temperaturę i czy nie czeka nas za chwile zwiecha z przegrzania - może to być znak, aby wyłączyć prądożerne moduły np. 3G.

480482

QuickShortcutMaker

 • Ocena: 4,5
 • Uprawnienia: instalowanie skrótów
 • Rozmiar: 942kB

Ta aplikacja będzie bardzo przydatna do uruchomienia ukrytych programów systemowych (ale nie tylko). Zdarza się że pewna część oprogramowania uruchamia się dopiero w przypadku dołączenia odpowiednich akcesoriów np. stacji dokującej lub uchwytu samochodowego. Za pomocą tej sprytnej aplikacji możemy dodać skrót do takiego oprogramowania i normalnie z niego korzystać. Przykładowo w telefonach Motorola RAZR jest ukryty zestaw programików do przeprowadzaniu różnych testów - takie jakby menu serwisowe.

107322
107323

Shuttle FTP

 • Ocena: 4,3
 • Uprawnienia: pamięć (odczyt/zapis na karcie SD), pełny dostęp do sieci
 • Rozmiar: 162kB

Ja wiemy Android nie posiada możliwości udostępniania zasobów w sieci tak jak "duże" systemy. Dodatkowe oprogramowanie też nie pomoże, ponieważ nie można uruchomić takiej usługi (smb) na odpowiednich portach (nie robiąc roota). W tym momencie z pomocą przychodzi nam powyższy programik, który umożliwia postawienie serwera FTP i bezproblemową wymianę plików w sieci. Wystarczy tylko wpisać w pasku adresu explorera (dla Windowsa) adres do naszego androidowego serwera i można pracować prawie jak z udostępnionym zasobem - kopiowanie plików, kasowanie, tworzenie katalogów itd. Możemy też określić hasło - jeżeli uznamy to za konieczne. Tak naprawdę to jest to duża wygoda przy kopiowaniu plików po WiFi - jednym kliknięciem mamy dostęp np. do zdjęć wykonanych smartfonem.

107324
107325

IP Webcam

 • Ocena: 4,4
 • Uprawnienia: pamięć (odczyt/zapis na karcie SD), pełny dostęp do sieci, pełny dostęp do kamery, zapobieganie wejścia w stan uśpienia
 • Rozmiar: 945kB

Aplikacja jest dość ciekawa - pozwalana na przekształcenie naszego Androida w bezprzewodową kamerkę WiFi. Co prawda płynnością przesyłanego obrazu nie grzeszy, ale działa stabilnie, więc można potestować. Dostęp do obrazu uzyskujemy np. po przez przeglądarkę internetową lub za pomocą oprogramowania do obsługi kamer IP. Możemy oglądać obraz ruchomy 720p (zależne od możliwości sprzętu) oraz zdalnie robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości. Możemy uruchamiać flasha (jako błysk lub światło ciągłe) i kontrolować ostrość.

107326
107327

Słownik kolorów dla facetów

 • Ocena: 5,0 (mało osób oceniło, więc zachowajmy dystans do tej oceny)
 • Uprawnienia: pełny dostęp do sieci (dla reklam)
 • Rozmiar: 89kB

Na koniec pozwolę sobie zapodać trochę zabawną aplikację. Mianowicie legenda głosi, że faceci rozpoznają tylko 7 kolorów i nie mają pojęcia o co chodzi jak ich kobieta domaga się pomalowania ścian w kolorze różu weneckiego albo w kolorze groszkowym (no chyba że chodzi o kolor piwny :)). W każdym razie jeżeli ktoś chciałby mieć ściągę co do kolorów i ich nazewnictwa - koniecznie musi zainstalować tą aplikację. Programik umożliwia tekstowe wprowadzanie nazw kolorów do znalezienia jak również możemy mu podyktować werbalnie.

107328
107329

Każdą z powyższych propozycji można pobrać za darmo. Wystarczy tylko kliknąć na zielony tytuł aplikacji, a zostaniemy przekierowani na odpowiednią stronę w Google Play.

To już wszystko co chciałem Wam zaproponować. Jeżeli temat zainteresował szanownych czytelników, to jeszcze mam kilka przydatnych programów w zanadrzu.

Seria 9DPnA:

OprogramowanieTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)