Blog (66)
Komentarze (478)
Recenzje (0)
@bravoZasilacz OCZ ModXStream PRO u chirurga, czyli naprawa sygnału PG (PWR_OK)

Zasilacz OCZ ModXStream PRO u chirurga, czyli naprawa sygnału PG (PWR_OK)

21.08.2016 20:10, aktualizacja: 22.08.2016 07:28

Historia zaczęła się ponad dwa lata temu, kiedy to doznałem nieoczekiwanej sytuacji, co dla "komputerowca" oznacza szok i stan przed zawałowy. Komputer prawie umarł. Prawie, ponieważ po wciśnięciu "start" włączały się wentylatory i nic poza tym. Pierwsze próby zdiagnozowania rozpoczęły się od wypięcia wszystkich napędów i kart. Niestety nic się nie wyjaśniło.

600952

Po wykluczeniu wszystkiego co można dołączyć do płyty głównej, podejrzany został tylko zasilacz. Metody "resetowania" w postaci odłączania całkowicie od zasilania nie pomogły. Po pomiarze napięć okazuje się, że są prawidłowe. Czyli wszystkie wartości są zgodne ze specyfikacją. W mojej głowie zabłysnęła żaróweczka "WDF!" i poszedłem spać.

Nazajutrz obudziła mnie myśl weryfikacji jeszcze jednego sygnału. Sygnału "PG" (Power Good), oznaczany też "PWR_OK". Sygnał ten jest podawany przez zasilacz i informuje płytę główną, że wszystkie napięcia są prawidłowe i można się uruchomić. Sygnał ten jest dostępny na pinie nr 8 złącza ATX, w kolorze popielatym lub białym. Mierząc napięcie między tym przewodem, a masą (kolor czarny) - powinno być 5V. W moim przypadku woltomierz wskazał wartość 0,07V - a jednak.

Układ PS224, monitorujący napięcia
Układ PS224, monitorujący napięcia

Otworzyłem więc moją Puszkę Pandory i pobieżnie dokonałem oględzin układu scalonego PS224, który odpowiada za kontrolę napięć wszystkich linii (3,3V-5V-12V) oraz monitoruje czy nie nastąpiło ich przeciążenie. Oględziny nie wykazały fizycznych uszkodzeń. Wówczas pilnie potrzebowałem uruchomienia mojego systemu i nie miałem czasu na zabawy w naprawę, więc postanowiłem zakupić nowy zasilacz, a OCZ wtrącić do izolatki w celu późniejszego obadania dokładniej sprawy (no 4,5 roku pochodził jednak).

Zasilacz OCZ ModXStream PRO 600W po otwarciu
Zasilacz OCZ ModXStream PRO 600W po otwarciu

Po ponad dwóch latach (!) od tego incydentu, wreszcie nadszedł czas na ostateczne rozwiązanie. Wyciągnąłem więc "oczko" z szafy i ponownie rozłożyłem, tym razem dokładnie wszystko - kawa na ławę. Dokładne prześledzenie drogi sygnału PG ujawniło przepalony (mała dziurka na środku) opornik R315 o rezystancji 10 ohm. Tym obwodem jest kierowane napięcie bezpośrednio z przetwornicy do wejścia PGI układu PS224.

Przepalony rezystor R315
Przepalony rezystor R315
Przepalony rezystor R315 (10 ohm)
Przepalony rezystor R315 (10 ohm)

Pomiar omomierzem potwierdził uszkodzenie (przerwę w obwodzie). Znając winowajcę wystarczy teraz tylko wymienić malutki rezystor SMD i po problemie. Ale zaraz zaraz, przecież nie mam takich rezystorów w składziku... Będzie konieczny przeszczep, a za dawcę posłużył mi stary dysk WD Caviar o pojemności 425,3 MB. Na płytce znalazłem kilka rezystorów o potrzebnej wartości.

Płytka od dysku WD - dawca części
Płytka od dysku WD - dawca części

Po wymianie opornika, przeszedłem do testów. Aby uruchomić zasilacz, musimy podać mu sygnał PS_ON (Power Supply On) przez połączenie pinu 14 (kolor zielony) do masy (GND). Do tego celu zrobiłem sobie zworkę z listwy pinowej i umieściłem we wtyczce ATX.

600964
Wtyczka ATX
Wtyczka ATX

Start zasilacza i pomiar sygnału PG - niestety nadal nic. Po przyglądnięciu się wymienionemu elementowi stwierdziłem, że zbyt mocno się nagrzewa - cyna zaczęła się roztapiać na padach lutowniczych. Zapoznałem się wiec dalej z kolejnymi elementami i odkryłem uszkodzenie na diodzie prostowniczej D308. Okazało się, że prąd płynący w tym obwodzie przechodzi przez diodę i ładuje przez rezystor - kondensator. W chwili włączenia przez te elementy płynie większy prąd tylko w czasie ładowania kondensatora, tutaj brak prostowania napięcia przez uszkodzoną diodę powodował stały przepływ prądu przez obwód, który zamykał kondensator połączony z masą (GND).

Niestety nie znalazłem odpowiedniej diody w moich zasobach i byłem zmuszony zastosować element przewlekany. Dolutowaną diodę musiałem położyć na boku, aby się zmieściła - na szczęście udało się. Czas na test i pomiar napięć - udało się! Sygnał PWR_ON pokazał 5V, napięcia na wszystkich liniach się zgadzały - naprawa zakończona.

Wymieniony rezystor oraz dioda
Wymieniony rezystor oraz dioda
SprzętPoradnikiHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)