Blog (8)
Komentarze (166)
Recenzje (8)

Kiedy poziom irytacji zachowaniem interfejsu osiąga masę krytyczną, postanawiam w końcu wziąć sprawy w swoje ręce. Paradoksalnie jako użytkownik Linuksa nie lubię za bardzo grzebać w ustawieniach środowiska graficznego, ale tym razem postanowiłem zrobić wyjątek. Okazało się, że rozwiązanie jest eleganckie i nieinwazyjne.

Odstające od krawędzi okna

Problem dotyczy tylko niektórych aplikacji, takich jak np. Steam oraz Team Speak 3, a polega na tym, że okna tychże programów odstają na różne sposoby od krawędzi ekranu. Słowem: nie zachowują ustalonego rozmiaru i położenia.

Team Speak 3
Team Speak 3
Steam
Steam

Na niesforne okna - CompizConfig

Aby rozwiązać ten problem i ustalić własne parametry położenia okien wybranych programów, wykorzystamy narzędzie CompizConfig Settings Manager (CCSM).

bEUjOpRz

Uwaga: CCSM to narzędzie dla zaawansowanych użytkowników. Niewłaściwe użycie może skończyć się całkowitą destrukcją środowiska graficznego!

Instalacja i uruchomienie CCSM

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Po instalacji otwieramy narzędzie poleceniem:

bEUjOpRF
ccsm

lub wyszukujemy w Dashu:

547429

Edycja ustawień

CCSM
CCSM

W oknie programu przechodzimy do sekcji "Zarządzanie oknami" i wybieramy menu "Rozmieść okna".

bEUjOpRG

W przypadku platformy Steam konieczne jest wymuszenie ułożenia okna. Możemy w tym celu od razu wpisać wartość widoczną na poniższym zrzucie ekranu w polu "Wymuś ułożenie okien":

class=Steam
547435

Teraz przechodzimy do zakładki "Ustalone położenie okna". Mamy tutaj trzy rodzaje ustawień. Interesuje nas najbardziej opcja "Okna z ustalonymi pozycjami". Klikamy przy niej "Nowy".

547437

Jako, że za chwilę będziemy musieli kliknąć kursorem myszy na interesujące nas okno programu, dla którego chcemy poprawić domyślne położenie, warto w tym momencie ustawić obok sobie okno CCSM i danego programu.

bEUjOpRH

W polu "Ułożenie okna" wpisujemy np. nazwę lub klasę okna programu, dla którego ustalamy domyślne ułożenie. Dla Steama i TS3 możecie użyć prawdopodobnie tych samych parametrów, które pokazałem na jednym z powyższych zrzutów ekranu.

Możecie także kliknąć na zielony plus z prawej strony, aby użyć funkcji "Złap", dzięki której można wskazać okno programu manualnie, dzięki czemu CCSM automatycznie wykryje nazwę, klasę lub inny parametr okna programu.

547441

Ustawienia pozycji okna na osi X i Y zależą od Waszych indywidualnych upodobań, a także rozdzielczości ekranu. Zmiany wprowadzane w tym miejscu "działają od razu" więc szybko dojdziecie do tych właściwych poprzez zmiany i ponowne uruchamianie wybranego programu.

bEUjOpRI

Widoczne na moim zrzucie ekranu ustawienia "Windows with fixed placement mode" są opcjonalne. Mogą, ale nie muszą zmienić zachowanie okien, co zależy głównie od samego programu, dla którego wprowadzamy zmiany.

Efekt końcowy

A tak prezentują się "naprawione" okna po ponownym uruchomieniu:

Team Speak 3
Team Speak 3
Steam
Steam

Z dedykacją dla wszystkich perfekcjonistów.

Bonus

Tą metodą możecie także osiągnąć np. domyślnie wycentrowane okno terminala. Wystarczy posłużyć się powyższymi wskazówkami, a oprócz tego ustalić domyślny rozmiar okna terminala w ustawieniach profilu. W tym celu otwieramy terminal, wybieramy z menu "Edycja" -> "Preferencje profilu", na samym dole zaznaczamy "Własny domyślny rozmiar terminala" i ustalamy rozmiar okna.

547451
Komentarze (33)
bEUjOpSv