Blog (7)
Komentarze (420)
Recenzje (0)

Bój się GoPro bój, czyli recenzja kamery sportowej GitUp Git2

Strona główna@CanalettoBój się GoPro bój, czyli recenzja kamery sportowej GitUp Git2
02.03.2016 18:03

Od czasu mojej poprzedniej recenzji kamery SJCAM SJ5000WiFi na rynku pojawiło się wiele lepszych i gorszych alternatyw dla popularnego GoPro. Kiepskie notowania na giełdzie amerykańskiej spółki to skutek słabnącej dominacji giganta, a konkurencja nie śpi. Na rynku kamer sportowych mocno trzyma się SONY, trzy grosze dorzucił chiński Xiaomi, a niedawno świat obiegła informacja, że do gry o własny kawałek tortu wchodzi Nikon. Jak na tym tle wypadają produkty mniejszych firm?

583975

O GitUp Ltd. wiadomo niewiele. Siedziba firmy zlokalizowana jest w shenzeńskiej strefie przemysłowej. Skromne portfolio produktów obejmuje modele: Git1 oraz Git2. Choć oba wyglądają identycznie, „dwójka” bije poprzednika na głowę pod względem parametrów. Sprawdźmy zatem, co potrafi (dla niecierpliwych – rozdział „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o…”).

Zakupy

Git2 to wciąż świeży produkt, dlatego w polskiej dystrybucji na chwilę obecną praktycznie nie występuje. Najlepiej jest go kupić w zagranicznym sklepie wysyłkowym. Ja wybrałem sprawdzony przeze mnie wielokrotnie gearbest.com. Kamerka jest przedstawicielem średniej półki cenowej - kosztuje około 130€. Od czasu do czasu sprzęt oferowany jest w promocyjnej cenie. Mnie udało się go kupić za mniej niż 100€. Warto polować na okazje i szukać kuponów rabatowych. Kamera wysłana z Chin 16 grudnia 2015 r. listem poleconym belgijskiej poczty, mimo przedświątecznej gorączki, dotarła do mnie już 29 grudnia.

Zawartość

Kamera zapakowana jest w zwykłe, niczym niewyróżniające się pudełko. W środku znajduje się:

bEJTzGhz
 • kamera GitUp Git2
 • wodoszczelna obudowa
 • ramka z gwintem statywowym
 • uchwyty: do zamontowania na kasku, rowerze, statywie
 • adaptery i śruby
 • silikonowa zaślepka ochronna na obiektyw
 • 2 paski taśmy dwustronnej
 • instrukcja
 • kabel USB
583982

Zestaw akcesoriów jest nieco skromniejszy w porównaniu do SJ5000. Nie stanowi to rzecz jasna większego problemu, gdyż dodatkowe akcesoria możemy zakupić osobno. Bazują one na mocowaniach GoPro, są więc powszechne i łatwo dostępne. Chińscy dostawcy mają szeroki wybór, niskie ceny, ponadto oferują darmową wysyłkę.

Budowa i użytkowanie

Kamera nie wyróżnia się szczególnie swoją budową. Ma kształt prostopadłościennej kostki, podobny do większości rejestratorów sportowych dostępnych na rynku. Boki pokrywa kratkowany plastik o nieco gorszej przyczepności niż SJ5000. Przedni panel wykonano z niepowleczonego matowego tworzywa. Sfazowane krawędzie oraz kontrastujące z czernią obudowy białe napisy dodają elegancji, podobnie jak cztery niezaślepione śrubki. Połączenie czarnego plastiku z metalem nadaje kamerce charakteru. Trafili w mój gust. Producent zrezygnował z różnokolorowych wersji obudowy, kamera dostępna jest wyłącznie w kolorze czarnym.

132973
132974

Ekran o przekątnej 1,5” jest trochę mały, ale do kadrowania czy zmiany ustawień wystarczy. Gorzej, jeśli chcemy przejrzeć w kamerce nasze nagrania. Urządzenie ma tylko 3 przyciski: spust migawki/zatwierdzanie ustawień, wyłącznik/zmiana trybu oraz tryb ustawień/aktywacja WiFi. Niestety brakuje przycisków kierunkowych, dlatego poruszanie się po menu wymaga przyzwyczajenia.

bEJTzGhF

Kamera wyposażona jest w złącza Mini USB, Micro HDMI oraz slot na karty microSD po przeciwnej stronie. Sygnalizacyjnych diod LED jest łącznie 5: dwie na przodzie, z tyłu, z boku i na górze. Liczbę świecących diod możemy ustawić w menu. Podobnie jak w SJ5000 klapka na baterię nie jest połączona z obudową, ale w Git2 wykonana jest ze sztywnego plastiku, a zdejmuje się ją poprzez wysunięcie z prowadnic. To całkiem dobre rozwiązanie.

Kamera jest lekka. Waży 64 gramy z baterią. Git2 ma wymiary 59x30x41mm – identyczne jak kamery Gopro 3 i 4. Oznacza to pełną kompatybilność z akcesoriami GoPro (włączając obudowę wodoszczelną) oraz innymi sprzętami dedykowanymi do GoPro, np. gimbale.

Deweloperzy stale pracują nad firmwarem, dlatego z biegiem czasu kamera może być wzbogacona o kolejne opcje, a niektóre mankamenty poprawiane. Uwagi od użytkowników są przyjmowane i nie pozostają bez odpowiedzi, jak w przypadku SJCAM. Sam zgłaszałem propozycję dodania samowyzwalacza i, jak widać, opcja ta jest już dostępna. Z nieoficjalnych informacji wiem, że twórcy pracują obecnie nad zwiększeniem bitrate’u nagrywanego materiału.

583993

Bateria

Dołączony do kamery akumulator litowo-jonowy o napięciu 3,7V ma pojemność 950mAh. Według informacji producenta powinien wytrzymać 90 minut ciągłego nagrywania w jakości FullHD. Choć producent tego nie precyzuje domyślam się, że chodzi o nagrywanie w 60 kl./s.

bEJTzGhG

Test wytrzymałości baterii przeprowadziłem na wyłączonym WiFi, wyłączonych wszystkich diodach LED, opcji wygaszenia ekranu po 1 minucie (wartość minimalna) i jakości nagrania 1080p30. Uzyskany rezultat to 127 minut. Naprawdę nieźle! To ponad 50 minut dłużej od SJ5000. Warto dodać, że do Git2 pasują również akumulatory od SJCAMa i odwrotnie. Koszt baterii w chińskim sklepie to wydatek około 4€.

Specyfikacja

Na podkładzie Git2 pracuje chipset Novatek NTK96660, natomiast sensor optyczny stanowi Sony Exmor IMX206 o rozdzielczości 16 megapikseli. Kąt widzenia obiektywu to 170°. Filmy nagrywane są w formacie .mp4, w maksymalnej rozdzielczości 2160P. Szerzej o nagrywaniu i fotografowaniu napiszę w kolejnych rozdziałach. Pełna specyfikacja dostępna jest tutaj.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o…

...nagrywaniu

Maksymalna rozdzielczość nagrywania to 2880x2160 (2160P) przy 24 kl./s. Ta opcja sprawdzi się podczas nagrywania scen statycznych, gdyż 24 klatki to zbyt mało, aby uzyskać płynny obraz. Pełne 30 klatek uzyskamy schodząc do rozdzielczości 1440P. Najczęściej jednak będziemy nagrywać w 1080P i wówczas mamy do wyboru 60 lub 30 kl./s. W ostatnim firmware dodano funkcję nagrywania w 1440P@30 w formacie 4:3.

bEJTzGhH

Kamera potrafi również rejestrować w trybie 120 fps w jakości 720P. Podczas nagrywania możemy zablokować ekspozycję lub/oraz balans bieli przyciskiem zmiany ustawień. Przycisk ten pełni rolę skrótu, pod który możemy ustawić na przykład szybkie włączenie stabilizacji obrazu czy wyłączenie nagrywanego dźwięku.

Zapewne pojawi się pytanie – „czy klatki filmu są unikalne czy zduplikowane?” W zdecydowanej większości przypadków są to klatki unikalne. Jednak nie zawsze. Przy niedostatecznej ilości światła, procesor ignoruje ustawienia użytkownika i ustawia wartość bezpieczną dla zachowania jasności sceny. Co to oznacza w praktyce? Nagrywając w nocy w trybie 120 fps rzeczywiście uzyskamy film o tych parametrach, jednak na każdą unikalną klatkę przypadną 3 klatki zduplikowane, co w efekcie da nam film o klatkażu 30 fps. To cecha charakterystyczna wszystkich kamer z procesorem Novatek i pewna ułomność względem układu Ambarella, który nawet kosztem niedoświetlenia sceny zawsze generuje zadeklarowane unikalne klatki. W tabelkach specyfikacji można znaleźć również opcję nagrywania w 240 fps. To niestety typowa chińska ściema, niezależnie od ilości światła zawsze otrzymamy tylko jedną unikalną klatkę na siedem klatek zduplikowanych.

Bitrate filmu w jakości 1080P@30 to około 18 Mb/s, a @60 – ok. 28 Mb/s. Podczas nagrywania w 2160P uzyskany bitrate to ok. 25 Mb/s. Wprawne oko dostrzeże jednak występujący momentami efekt blokowy – typowy artefakt kompresji wideo. Prawdopodobnie producent zbytnio ograniczył przepływność. Ma to zostać poprawione w kolejnych aktualizacjach oprogramowania.

Poniżej nagrany przeze mnie filmik. YouTube trochę go skompresował, niżej link do nieprzetworzonego materiału w różnych rozdzielczościach. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=jbhMj1rASo4]

bEJTzGhI

Sample filmów: https://mega.nz/#F!WIlQGZjI!cthnmFqH0nHynFuSeqnOJQ

...stabilizacji obrazu

Git2 to jedna z nielicznych chińskich kamerek posiadających DZIAŁAJĄCĄ stabilizację obrazu. Gyro w tym modelu funkcjonuje bardzo dobrze. Nie jest to rzecz jasna stabilizacja optyczna, a cyfrowa. Zniekształcony w wyniku działania algorytmów margines zostaje usunięty, a pole widzenia nieco zawężone. Po stabilizacji obraz nie traci na jakości i płynności. Oczywiście nie należy oczekiwać prawdziwej stabilności, którą zapewni nam jedynie gimbal czy steadicam. Skuteczność gyro przetestowałem w konfrontacji z kamerą SJ5000WiFi bez stabilizacji. Różnica jest kolosalna. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=GG0Ve3REpis]

…fotografowaniu

Git2 przypadnie do gustu osobom o zacięciu fotograficznym. Maksymalna rozdzielczość zdjęć tożsama jest z rozdzielczością matrycy – 16 Mpix. Zdjęcia to standardowe jpegi, ale jest również możliwość jednoczesnego uzyskania pliku JPEG i pliku w bezstratnym formacie .RAW znanym z lustrzanek cyfrowych. Ponadto istnieje opcja ręcznego ustawienia czasu ekspozycji z myślą o zdjęciach nocnych: od 1/30 sekundy do 60 sekund oraz opóźnienia wyzwalacza: od 3 do 30 sekund. Kamera potrafi robić zdjęcia z określonym interwałem czasowym, tzw. timelapse. Dostępna jest również funkcji videotimelapse, która automatycznie sklei film z pojedynczych klatek.

132976
132977

Zdjęcie w rozdzielczości 16 Mpix zajmuje niecałe 5 MB, natomiast plik .RAW ponad 30 MB. Takiego pliku nie otworzymy jednak nawet w Adobe Lightroomie. Konieczne jest bowiem przekonwertowanie RAWa do formatu .DNG. Niezbędną aplikację konwertującą znajdziemy na stronie producenta.

Sample JPG i RAW: https://mega.nz/#F!WIlQGZjI!cthnmFqH0nHynFuSeqnOJQ

…aplikacji mobilnej

Tu przestawiłbym dedykowaną aplikację mobilną, jednak takowej nie ma. Mimo informacji na opakowaniu próżno jej szukać w sieci. Deweloperzy wciąż nad nią pracują i obiecują, że wkrótce się pojawi. Tymczasem można korzystać z aplikacji zamiennych, na przykład FinalCam, jednak nie gwarantują one pełnej kompatybilności.

…pozostałych możliwościach

 1. Kamera ma możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu poprzez przejściówkę Mini USB – Mini jack. Wymaga to jednak posiadania adaptera z rezystorem odcinającym mikrofon wewnętrzny lub oryginalnego kabla GoPro za 20$. Po wlutowaniu opornika 230kOm do zwykłej przejściówki mogę potwierdzić, że mikrofon zewnętrzny działa jak należy.
 2. Kamera może działać w trybie rejestratora samochodowego – ma funkcję nagrywania w pętli oraz automatyczny start nagrywania po dołączeniu zasilania.
 3. Jednym z opcjonalnych akcesoriów jest pilot radiowy na nadgarstek umożliwiający zdalną obsługę kamery.
 4. Drzwiczki obudowy wodoszczelnej otwierają się na bok – drobiazg, ale nie trzeba zdejmować kamery z uchwytu, żeby otworzyć obudowę i szybko wyjąć kamerkę.

Podsumowanie

Po dwóch miesiącach użytkowania kamery Git2 muszę przyznać, że był to udany zakup. Jakość wideo jest przyzwoita, a stabilizacja obrazu działa bardzo dobrze. To chyba jedyna sportowa kamera na rynku z tak zaawansowanym trybem fotograficznym. Kamerka ma swoje wady, jednak jest szansa, że część z nich zostanie usunięta w kolejnych aktualizacjach firmware’u, ponieważ producent stale pracuje nad oprogramowaniem i wsłuchuje się w głosy użytkowników. Jednym słowem – polecam!

Zalety

- dobra jakość nagrań jak na cenę urządzenia - stabilizacja obrazu - możliwość blokady balansu bieli lub/i autoekspozycji - możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu - zaawansowany tryb fotograficzny - dobre wsparcie producenta, częste aktualizacje oprogramowania - długi czas pracy na akumulatorze, baterie kompatybilne z SJCAM - łączność bezprzewodowa WiFi - możliwość działania w trybie wideorejestratora samochodowego

Wady

- fikcyjny tryb nagrywania w 240 kl./s (patrz: Edit 24.03.16) - deklarowane klatki filmu nie zawsze są unikalne - brak dedykowanej aplikacji mobilnej - brak przycisków kierunkowych, sterowanie w menu wymaga przyzwyczajenia - trochę mały ekran

Edit 2.03.2016

Betatesterzy zbliżającej się aktualizacji firmware’u o numerze V1.4 donoszą, że producent pochylił się nad problemem zduplikowanych klatek i tryb 240fps działa już prawidłowo. Na aktualnie dostępnym firmware w wersji 1.3 problem nadal występuję, więc nie będę na razie czynił zmian z tekście.

Edit 24.03.2016

Dzisiejsza aktualizacja firmware'u poprawiła działanie trybu 240fps oraz wprowadziła szereg nowych funkcji i usprawnień.

Udostępnij:
bEJTzGiv