Blog (22)
Komentarze (193)
Recenzje (0)
@ChemicalAttackCyfryzacja TV - cywilizacyjny skok.. dla wybrańców (na przykładzie Nowej Rudy - Drogosławia)

Cyfryzacja TV - cywilizacyjny skok.. dla wybrańców (na przykładzie Nowej Rudy - Drogosławia)

11.08.2013 17:31

Jak zapowiedziałem w jednym z poprzednich wpisów dziś poruszę temat związany z cyfryzacją telewizji. Cyfryzacją, która po zakończeniu procesu została hucznie ogłoszona wielkim "sukcesem", "skokiem cywilizacyjnym" itp. Cóż jak to mówią "żeby kózka nie skakała..:)"

Czasy analogu

Zacznę może od rzeczy najważniejszej.. zanim ktokolwiek na terenie miasta Nowa Ruda mógł marzyć o odbiorze telewizji cyfrowej królował miłościwie nam panujący analog. Sygnał telewizyjny nie był rewelacyjny (przynajmniej w dzielnicy Drogosław), niemniej spokojnie odbierało się przy dobrym ustawieniu anteny: TVP1, TVP2, TVP Wrocław, TVN, POLSAT, a nawet takie cuda jak TeDe/Odra. Jakość oczywiście gorsza niż w przypadku cyfry, czy anteny satelitarnej, ale jednak na tyle dobra, że dało się spokojnie wszystkie te kanały oglądać. Tutaj pragnę zaznaczyć, że były czasy kiedy te 6 kanałów nadawało na tyle ambitne programy, że naprawdę było co oglądać (a tak na marginesie.. są wakacje a w TV tylko powtórki, a jeszcze niedawno nadawano co roku całkiem fajne pasma dla tych co nie wyjechali, o teleferiach nie wspominając).

Przyszedł postęp..

i sporo namieszał. Jako, że jestem osobą która dużo czasu poświęcała badaniom fal elektromagnetycznych zainwestowałem w antenę i kable odpowiednie na mój trudny teren. Podłączyłem i zacząłem skanować. Złapałem kilka kanałów na liście, jednakże o ich odbiorze mowy być nie mogło (poza krótkimi okresami bez pikselizacji). O perypetiach tych pisałem już w moim poprzednim wpisie na temat cyfryzacji. Wtedy jednak miałem jeszcze nadzieję, na pozytywny rozwój spraw.. planowano wszak obniżenie kanału nadawczego oraz postawienie i uruchomienie doświetlaczy. Obniżenie kanałów nie pomogło (tak samo z resztą jak wyłączenie analogu). Problem w tym, że doświetlacz przesyła sygnał tylko MUX'u TVP. W tej chwili mogę pooglądać sobie TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia. Ci którzy te kanały widzieli przyznają mi chyba rację, że powtórka goni powtórkę, a na dobrą sprawę nie licząc TVP Historia z ramówki pozostałych kanałów stworzyłoby się może jeden porządny kanał.

Jestem z miasta.. małego ale zawsze

Można mi oczywiście zarzucić, że mieszkam na "zadupiu" choć w moim mniemaniu dzielnica miasta która liczy ponad 5000 mieszkańców i jest silnie zurbanizowana (a taką jest Drogosław) nie spełnia warunków tej definicji. Poza tym sprawa dotyczy również ścisłego Centrum miasta a tam mieszka jeszcze więcej osób. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że ktoś Nową Rudę olał.. A olanie to mogło się odbyć na dwa sposoby.. albo złe rozplanowanie i moce nadajników, albo nadawcy komercyjni żyłują na doświetlenie swojego sygnału. Wszak nie od dziś wiadomo, że dekoder CP, czy też NC+ fajna rzecz. Intryguje mnie jednak kwestia nieco odmienna.. czy jeśli mieszkaniec któregoś regionu ma dostęp do wszystkich MUX'ów i kanałów na nich emitowanych to powinien płacić abonament tej samej wysokości co i ja? Może powinno mu się go odpowiednio proporcjonalnie podnieść? (Nie proponuję obniżki dla siebie i innych pokrzywdzonych, bo przecież wszyscy wiemy w jakim kryzysie jest Państwo i telewizja.. byłoby niepoprawne obywatelsko i nie po chrześcijańsku sugerować jakiekolwiek obniżki). Inna kwestia to to czy ja (i inni mieszkańcy Nowej Rudy) nie zostałem w pewnym stopniu wykluczony cyfrowo? Wiem, że to trochę głupio z mojej strony się upominać o takie rzeczy ale czy naprawdę cyfryzacja miała być skokiem o 2 kanały powtórkowe? Bo z tego co ja zrozumiałem miało być troszkę inaczej (ale być może po doktoracie człowiek przestaje rozumieć co się do niego mówi:/). To co miało zrównać dostęp do nowoczesnych mediów, pokazało gdzie przebiega strefa podziału.

"Na zachodzie bez zmian"

Przy poprzednim wpisie Anonimoto posądził mnie o braki w wiedzy merytorycznej (nie bezpodstawnie bo nie wchodziłem w nim w szczegóły techniczne i teorię propagacji) oraz napisał abym poczekał do końca procesu Cyfryzacji. Poczekałem. Niestety to nadal nie jest to co być powinno. Zakończyliśmy cyfrację. Na cyfryzację Nowej Rudy nadal czekamy. W chwili obecnej potraktowano niektórych obywateli jakby byli gorszą kastą.

Miało być tak pięknie:

https://mac.gov.pl/dzialania/od-jutra-naziemna-telewizyjna-cyfrowa-w-calym-kraju/

Ze strony MAC. A gdzie moje kilkanaście kanałów dla każdego?
Ze strony MAC. A gdzie moje kilkanaście kanałów dla każdego?

P.S. Nie wiadomo jeszcze czy w przyszłości nie będzie dosyłany drogą naziemną internet.. po tym jak przeprowadzono cyfryzację telewizji mam nieodparte wrażenie, że od operatora obecnego się nie uwolnię. A może internet z Czech będzie mi odbierał. Ich telewizja bez zmian.. obraz żyleta. Gdyby jeszcze CT Sport retransmisję meczy Śląska Wrocław prowadziła w LE byłbym mega ukontentowany.

P.S. 2 Rzeczony problem nie dotyczy tylko Nowej Rudy.. na szczęście władze niektórych regionów umieją się upomnieć o swoich obywateli:

http://www.bogatynia.pl/content/view/full/18471

Czy nasi urzędnicy będą potrafili? Na razie nic o tym nie wiadomo. Podobnie wody w usta nabrała Gazeta Noworudzka i Noworudzianin. Napisza artykuł jak zrobi się "afera" bo wtedy poczytność większa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)