Blog (22)
Komentarze (193)
Recenzje (0)
@ChemicalAttackOpen Source dla studenta, inżyniera i nie tylko.. cz.1 - FreeCAD

Open Source dla studenta, inżyniera i nie tylko.. cz.1 - FreeCAD

08.07.2013 21:49

W ciągu ostatnich kilku tygodni w moim życiu zaszły spore zmiany jeśli chodzi o karierę zawodową. Jako absolwent Uniwersytetu nie posiadam inżynierskiego wykształcenia, co szczególnie dotkliwie odczułem podczas poszukiwania nowego miejsca pracy. Niemniej jako osoba chętnie ucząca się nowych rzeczy postanowiłem nadrobić, chociaż w niewielkim stopniu moje braki związane z nieznajomością rysunku technicznego, oraz projektowania w CAD. O ile rysunku technicznego można się poduczyć niewielkim kosztem inwestując trochę czasu i pieniędzy w prosty sprzęt, oraz wesprzeć się pomocą kolegów inżynierów, o tyle nauka CAD'a o ile ma być prowadzona na legalnym oprogramowaniu może być dosyć kosztowna. Wystarczy zerknąć na cenniki kilku programów tego typu (linki podane w źródłach), tym bardziej jeśli nie jest się już tak jak ja studentem.

Baner z afiliacją programu
Baner z afiliacją programu
Ikonka programu i zarazem jego logo
Ikonka programu i zarazem jego logo

Z pomocą przychodzi program FreeCAD

Aby mieć dostęp do pełnej wersji programu i nie być ograniczonym czasowo zacząłem poszukiwać otwartoźródłowego rozwiązania. Dosyć szybko znalazłem to czego szukałem. Pozostało wybrać to co lepsze (subiektywnie wg mnie lepsze:)) BricksCAD, LibreCAD czy FreeCAD. Po zasięgnięciu opinii z kilku for oraz, co bardzo ważne, sprawdzeniu dostępności różnego rodzaju tutoriali wybór padł na FreeCAD'a. I tutaj drobna uwaga.. oglądając tutoriale warto zwrócić szczególną uwagę na to z której wersji programu korzystają osoby je publikujące. Różnica w wydaniu może się bowiem, szczególnie w początkowym okresie, przekładać na szybkość nauki, jej komfort, a nawet możliwość wykonania niektórych prezentowanych operacji. Aby wszystko działało jak należy, należy mieć wersję równą, bądź wyższą od prezentowanej przez autorów samouczków. W repozytoriach Ubuntu znajdziemy wersję 0.12 FreeCAD'a, dostępna jest jednak wersja 0.13 wydana póki co jako niestabilna. Niemniej zachęcam do zainstalowania 0.13, gdyż jej interfejs i funkcjonalność bardzo ułatwia pracę i naukę. Posiadacze Windowsa mają "lepiej" i dla nich dostępna jest wersja 0.14 jako testowa:) Ich szczęście jest jednak pozorne, gdyż jeśli mamy do czynienia z dużym plikiem to lepiej pracować na Linuksie.. nie zawiesi się. Projekt który przedstawię na końcu tego wpisu wykonałem sam na Ubuntu.. na Windows 8 był niemożliwy do obsługi, gdyż każda próba otwarcia pliku kończyła się zawieszeniem systemu i resetem. Obydwa systemy zainstalowane oczywiście na tym samym komputerze, więc różnice w sprzęcie nie wchodzą w grę. Swoją drogą co ciekawe na Ubuntu nie mam dostępnych sterowników do mojej nVidii i pracuję na Intelu.. nie muszę chyba tłumaczyć, że przy renderowaniu itp. sprawach grafika ma raczej spore znaczenie. Ciekaw jestem jak program będzie pracował po wprowadzeniu technologii Optimus na Linuksa.

Program jest, naukę czas zacząć

Jeden klik i wita nas całkiem sympatyczny obrazek ładowania
Jeden klik i wita nas całkiem sympatyczny obrazek ładowania
Widok ogólny programu z kompletem narzędzi i obszarem roboczym
Widok ogólny programu z kompletem narzędzi i obszarem roboczym

Swoją przygodę z FreeCAD'em zacząłem od ogólnego zapoznania się z interfejsem programu. Jak na pierwszy rzut oka widać jest to bardzo rozbudowane narzędzie. Program został podzielony w taki sposób, aby bez problemu można było wybrać te narzędzi które nas w danej chwili interesują. Jako, że jestem początkujący i często nie wiem z czego będę chciał skorzystać najczęściej wybieram kompletny zestaw narzędzi. Trzeba przyznać, że twórcy zadbali o przejrzystość programu. Po takim wstępie przystąpiłem do swojego pierwszego projektu.. mój wybór padł na tutorial zamieszczony na Youtube i przedstawiający tworzenie bryły, która kształtem przypomina do złudzenia tłok (podziękowania dla autora!). Jak się w trakcie nauki okazało jest to chyba najtrudniejszy z projektów przedstawionych dla tego programu. Trzeba jednak zauważyć, że tutorial ten jest poprowadzony w bardzo przejrzysty, prosty i przystępny sposób. Nie jest on łatwy, ale po jego przejściu zna się wszystkie ważniejsze funkcje programu, co w połączeniu z odrobiną wyobraźni i sprytu pozwala już na tworzenia naprawdę bardzo skomplikowanych brył 3D. Tym większe uznanie należy się twórcom samouczka. Chętnych do nauki odsyłam do linka poniżej.

W Źródłach podaje również link do tutoriala spisanego na blogu, co jest przydatne w razie szybszych akcji w filmie. Są tam też podane niektóre skróty klawiszowe, o których w filmie zapomniano wspomnieć:)

Samouczek samouczkiem.. zacznijmy "zabawę" i zróbmy coś swojego

Przyznam się szczerze, że w początkowej fazie mojej przygody z FreeCAD'em wystarczała mi sama wiedza z samouczków.. Tym bardziej, że były one przedstawione w taki sposób, iż parafrazując Eisteina "..nawet średnio inteligentna małpa jest w stanie je zrozumieć", a ja tylko się uczyłem. Większe wyzwanie podjąłem w momencie trafienia do nowej pracy. Zlecono mi w ramach zadania i sprawdzenia mnie i tego co FreeCAD potrafi stworzenie trójwymiarowej bryły z poniższego zdjęcia w programie CAD. Firma jako takiego CAD'a nie posiada i nie używa, ale skoro ja się "orientuję" to mogę zainstalować i zrobić co trzeba na miejscu. Przy okazji nie trzeba tego zlecać innej zewnętrznej firmie. A skoro FreeCAD jest za "free" nie ma opłat, a jak wiemy dla przedsiębiorstw jest to nadzwyczaj korzystna informacja. Zamiast się rozpisywać i pokazywać co i jak (ten wpis nie jest samouczkiem, choć może kiedyś jakiś tutorial zrobię), przedstawiam Wam efekty mojej pracy.

Widok detalu in vivo (nie mylić z in vitro, bo nie potrzeba mi wojen światopoglądowych w komentarzach:))
Widok detalu in vivo (nie mylić z in vitro, bo nie potrzeba mi wojen światopoglądowych w komentarzach:))
.. i tyłu
Rzut aksonometryczny przodu..
..prawy..
Bok lewy..
..góra..
.dół..
..i tył.
..front..

Pomimo spędzonego z samouczkami czasu samodzielny projekt zajął mi kilka dni spokojnego projektowania zanim wykorzystałem prawidłowo wszystkie funkcje przy jego tworzeniu. Niemniej po takim samodzielnym projekcie moja wiedza o użytkowaniu programu wzrosła niepomiernie, ponadto taki projekt zdecydowanie rozwija "inżynierski sposób myślenia".. Efekty jakie osiągnąłem widzicie sami.

A ponieważ uczymy się przez całe życie.. i jak to się kończy powszechnie wiadomo:)

W chwili obecnej nadal rozwijam swoją wiedzę na temat FreeCAD'a.. szczególnie interesuje mnie teraz rzutowanie rysunków 3D na 2D. Jestem przy tym pewien, że sporo wody jeszcze w Odrze upłynie zanim będę znał dokładnie wszystkie funkcje tego rozbudowanego narzędzia. Niemniej pewną namiastkę jego możliwości już znam. A nawet włączyłem się w tworzenie programu i w wolnych chwilach zajmuję się jego tłumaczeniem na polski. A skoro o rysunku 2D wspomniałem, to będzie to temat kolejnego wpisu, jak tylko uda mi się przebrnąć przez samouczek Draft Sight'a.. swoją drogą kolejnego rewelacyjnego programu dla inżynierów. A już teraz zachęcam wszystkich do wypróbowania obydwu programów. Jednocześnie chciałbym zachęcić społeczność do przyłączenia się do spolszczania FreeCAD'a. Ostatni link w źródłach prowadzi do strony projektu, dla tych którzy chcieliby się przyłączyć. Pozdrawiam twórców, społeczność i wszystkich pasjonatów rysunku 3D:)

P.S.

Gdyby ktoś znalazł samouczek pokazujący w jaki sposób gwintować śruby we FreeCAD, tudzież w prosty sposób umieszczać napisy 3D byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się tą informacją:) W końcu "w kupie siła!"

Źródła

Link do strony FreeCAD' i pobierania wersji 0.13 (dla Ubuntu)

Freecadweb/ FreeCAD

Tutorial z tłokiem w roli głównej:

freecad- tutorial z tokiem w roli gównej

Pierwsze kroki z programem:

Rozgryzamy freecad krok po kroku FreeCAD część druga - poznajemy klawisz F5

Kilka z wielu samouczków i poradników:

Dla tych którzy chcieliby dołączyć się do projektu

Aby inne narody wiedziały, że Polacy nie gęsi..

Linux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)