Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)
@cyrylloArcade Machine — budowa maszyny do gier #1

Arcade Machine — budowa maszyny do gier #1

27.07.2015 01:52

Od prawie roku zbierałem się do zrobienia maszyny do grania, takiej na jakich można było kiedyś grać w popularnych salonach gier za żetony. Widok takich maszyn na ostatnim HotZlocie zmotywował mnie, aby w końcu przejść do działania.

560246

Projekt

Projekt obudowy wykonałem w programie DesignSpark Mechanical 2.0, w którym ostatnio projektuję elementy do wydruku na drukarce 3D. Obudowa została wykonana z płyty drewnianej. Zdecydowałem, że będzie to obudowa typu bartop, abym mógł ją łatwo przenosić i trzymać na biurku.

126811
126812
560252

Warsztat i obudowa

Od jakiegoś czasu w Gdańsku działa Warsztat PoCoTo, do którego można przyjść z ulicy pomajsterkować, pociąć i popiłować. Takie miejsce można by było nazwać takim warsztatem stolarsko-hackerspacowym ;)

560255

Koszty nie są jakieś przesadne (jakieś dwa GRIMBERGEN-y za dzień) i otrzymujemy do dyspozycji wiele maszyn, miejsce do pracy i pomocnych opiekunów, którzy podpowiedzą i pomogą przy obsłudze maszyn. Do mojego projektu potrzebowałem takich maszyn, których nie posiadam w domu. Poza tym strasznie się brudzi przy cięciu płyt drewnianych i szlifowaniu ich (pyłu co nie miara ;)).

nakreślanie liń do cięcia
pomocne ręce opiekuna

Bardzo pomógł mi opiekun warsztatów Przemek, który pomagał mi przy takich częściach prac, których sam bym nie zrobił z jedną sprawną ręką.

co on wymyślił
przedstawiam projekt

[join][img=warsztat5][join][img=warsztat6][join][img=warsztat7][join][img=warsztat8][join][img=warsztat9][join][img=warsztat10][join][img=warsztat11][join][img=warsztat12]

Po pocięciu i złożeniu mam już szkielet obudowy.

126819
126820
560269

Po przymiarce joysticka z przyciskami i ekranu wygląda, że jest ok.

560271

Kolejno musiałem zaszpachlować dziurki po gwoździach (pistolet do gwoździ dość głęboko je wbijał pozostawiając 1-3 milimetrowe dziurki) oraz drobne niedoskonałości.

126823
126824

[join][img=szpachlowanie(3)][join][img=szpachlowanie(4)]

Po wyschnięciu szpachli wybrałem się kolejny raz do warsztatu, aby wyszlifować obudowę. Oprócz tego musiałem jeszcze zrobić tylne drzwiczki oraz przymocować płytę pod spód.

szlifowanie obudowy
montaż płyty podłogi

[join][img=prace(3)][join][img=prace(4)][join][img=prace(5)][join][img=prace(6)][join][img=prace(7)][join][img=prace(8)]

Tak przygotowaną obudowę wymalowałem farbą podkładową na kolor biały.

126827
126828

[join][img=malowanie(3)][join][img=malowanie(4)]

Podsumowanie

Obecnie testuję lakka.tv oraz zamierzam przygotować obraz systemu z EmulationStation na Banana PRO.

560289

Do zrobienia pozostało mi jeszcze:

  • Projekt graficzny na obudowę (chyba okleina z nadrukiem lub własne szablony nakładane farbą)
  • Montaż nóżek gumowych
  • Przygotowanie przedniej szybki (wycięcie plexi na ploterze)
  • Montaż taśmy LED + szybka z logo
  • Montaż elektroniki i instalacja ES (projekt uchwytów do wydrukowania na drukarce 3D)
  • Na pewno coś o czym zapomniałem ;)
  • Tylko granie....... ;)

W kolejnym wpisie pokażę dalszą część pracy oraz efekt końcowy jak również opiszę szerzej wykorzystany joystick i banana PRO. Teraz pora skończyć Gimliego i pojeździć nim ;)

SprzętGryHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)