Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

Domowy NAS All in One – Cz. 5 Serwery multimediów

Strona główna@cyrylloDomowy NAS All in One – Cz. 5 Serwery multimediów
30.03.2014 22:54

W OpenMediaVault mamy dostępne dwie ciekawe wtyczki za pomocą których możemy zarządzać i serwować nasze multimedia znajdujące się na serwerze. O ile większość z nas słyszała o DLNA, które jest praktycznie w każdym telewizorze o tyle nie każdy słyszał o rozwiązaniu PLEX Server. Obie usługi warte są uwagi, dlatego postanowiłem przybliżyć ich możliwości i opis instalacji i konfiguracji na OMV.

494102

Serwer DLNA

DLNA jest usługą dzięki której jesteśmy w stanie z jednego urządzenia rozgłaszać i udostępniać zasoby multimedialne takie jak wideo, muzyka czy zdjęcia w naszej sieci domowej do urządzeń takich jak telewizory, komputery, tablety i smartfony. Dzięki standaryzacji (można tak powiedzieć) rozwiązanie przyjęło się wśród producentów telewizorów i praktycznie każdy nowy telewizor posiada obsługę tego rozwiązania. Wracając do standaryzacji nie można powiedzieć, że producenci używają w 100% standardu i zdarzają się problemy z kompatybilnością serwerów DLNA z telewizorami. Ale na szczęście większość telewizorów działa dobrze z serwerem miniDLNA dostępnym dla systemu Linux. Właśnie z tego serwera korzysta OMV, dla którego został napisany plugin za pomocą którego jesteśmy w stanie ustawić i włączyć serwer miniDLNA, udostępniając w nim nasze multimedia.

Zasada działania DLNA
Zasada działania DLNA

Instalacja pluginu w OMV

Możemy zainstalować plugin z poziomu konsoli OMV wydając polecenie

apt-get install openmediavault-minidlna

lub za pomocą panelu OMV System>Wtyczki zaznaczyć pakiet minidlna i nacisnąć przycisk Instaluj.

Instalacja minidlna w panelu OMV
Instalacja minidlna w panelu OMV

Konfiguracja serwera miniDLNA w OMV

Konfiguracja minidlna jest bardzo prosta. Wystarczy że włączymy sam plugin jak również ustawimy kilka opcji, tj. nazwę serwera dlna jak będzie się przestawiać na urządzeniach, portu, opcję przestrzegania standardu dlna oraz obsługę TiVo.

Ustawienia minidlna
Ustawienia minidlna

Po włączeniu pluginu nie pozostaje nam nic innego jak wybranie udostępnionych katalogów z naszymi multimediami. Przy dodawaniu możemy wybrać rodzaj multimediów jakie znajdują się w naszym katalogu (muzyka, film, zdjęcia lub wszystkie media).

Dodawanie katalogów z multimediami
Dodawanie katalogów z multimediami

Po dodaniu katalogów powinniśmy na naszych urządzeniach mieć możliwość oglądania naszych zasobów.

Serwer PLEX

Plex Media Server jest aplikacją za pomocą której możemy zarządzać biblioteką multimediów i udostępniać ją w naszej sieci domowej jak również poza nią. Serwer strumieniuje nasze multimedia do sieci i udostępnia je wybranym użytkownikom poprzez stronę www, aplikację Plex Media Center, klientów dostępnych na platformy mobilne (Android, iOS), Raspberry Pi i dodatkowe pluginy dla przeróżnych przystawek i aplikacji dla telewizorów.

Webpanel Plex-a
Webpanel Plex-a

Plex jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem do udostępnienia multimediów dla większej ilości osób z rodziny czy znajomych. Wszyscy mający konto i uprawnienia mogą korzystać z jednego magazynu oraz przesyłać i pobierać materiały (ftp, zdalny torrent) bezpośrednio na jedno urządzenie do jednego magazynu.

Działanie plexserver-a
Działanie plexserver-a

Instalacja Plex Media Server na OMV

Instalacja z poziomu konsoli o OMV

apt-get install openmediavault-plexmediaserver

lub w panelu OMV System>Wtyczki wybierając pakiet plexmediaserver i przyciskając przycisk Instaluj.

Instalacja Plex Media Server z panelu OMV
Instalacja Plex Media Server z panelu OMV

Konfiguracja Plex-a w OMV

Konfiguracja samej wtyczki również jest prosta i wymaga podania m.in. ścieżki do katalogu gdzie mają być przechowywane dane aplikacji. Po włączeniu aplikacji możemy już uruchomić nasz plex w przeglądarce naciskając przycisk Klient webowy Plex.

Konfiguracja pluginu plexmediaserver
Konfiguracja pluginu plexmediaserver

Sam klient jest bardzo intuicyjny i przy pierwszym uruchomieniu poproszeni będziemy o rejestrację konta w usłudze plex. Po uruchomieniu plexa możemy już dodawać swoje kolekcje filmów, muzyki i zdjęć podobnie jak w XBMC, wybierając rodzaj i katalogi w których mamy swoje multimedia.

Dodawanie multimediów do biblioteki
Dodawanie multimediów do biblioteki

Możemy również zainstalować wtyczki i dodatki (tzw. Kanały) m.in. Youtube, Vimeo i kilka innych dających dostęp do kanałów telewizyjnych. Dostępne są też wtyczki dla serwerów PVR dzięki czemu możemy oglądać również telewizję z naszych tunerów.

Lista kanałów w plex-ie
Lista kanałów w plex-ie

Sam Plex jest dość ciekawą i rozbudowaną aplikacją, której opisanie wymaga oddzielnego wpisu. Zainteresowani mogą sami sobie zainstalować serwer na dowolnej maszynie i przetestować i sprawdzić jej możliwości.

Sam Plex wywodzi się od XBMC. Jest projektem sforkowanym ze źródeł XBMC i rozwijanym od 2008 roku jako odtwarzacz webowy + klienci desktopowi. Idea programu jest podobna do XBMC tyle tylko, że biblioteka ma być udostępniania globalnie a nie tylko w zakresie jednej sieci lokalnej. Autoryzacja odbywa się na poziomie serwera centralnego usługi Plex.

Wcześniejsze części:

[item]Domowy NAS All in One – Cz. 1 Wybór sprzętu i systemu [/item][item]Domowy NAS All in One – Cz. 2 Szybki podgląd panelu OMV v0.4 i v0.5 [/item][item]Domowy NAS All in One – Cz. 3 Zarządzanie zasobami dyskowymi [/item][item]Domowy NAS All in One – Cz. 4 Wtyczki [/item]

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)