Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

Domowy NAS All in One – Cz. 7 Streming telewizji DVB–T

Strona główna@cyrylloDomowy NAS All in One – Cz. 7 Streming telewizji DVB–T
22.02.2015 22:08

W dobie szybkiego internetu usług na żądanie wykluwają się pomału internetowe usługi dostępu do kanałów telewizyjnych. Niestety obecnie nielegalne usługi mają lepsza ofertę niżeli działające legalnie firmy. Czy nie było by fajnie mieć własny serwer TV dzięki któremu moglibyśmy oglądać telewizję w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu. Jak również moglibyśmy przeglądać program telewizyjny i planować nagrywanie kanałów w naszym telefonie. Wszystko jest to możliwe.

496188

Co nam będzie potrzebne?

Serwer

Przede wszystkim potrzebować będziemy serwer, komputer lub np. jeden z pico-komputerów np. Raspberry Pi lub Banana Pi. Ja jako że jest to seria o OMV pokażę jak tego dokonać właśnie na moim serwerze (HP Microserver) z zainstalowanym systemem OpenMediaVault 1.0. Zaś sama instalacja powinna być bezproblemowo wykonana na każdym komputerze z zainstalowanym Debianem, Ubuntu lub innym systemem Linux.

Tuner DVB-T

Kolejnym elementem jest wybór tunera telewizyjnego. Możemy wybrać wśród kilkunastu modeli pod USB lub kilka pod złącza PCI-e lub PCI. Listę kompatybilnych tunerów oraz sposobu ich instalacji możemy znaleźć na stronie linuxtv.org. Część wybranych tunerów działa od razu po podłączeniu. Istnieją takie tunery przy których trzeba bardziej się napracować i doinstalować lub do kompilować dodatkowe pakiety.

Tanie tunery z Allegro
Tanie tunery z Allegro

MUX-y a ilość tunerów

W Polsce obecnie mamy dostępne (bezpłatnie) trzy MUX–y. Każdy z tych MUX–ów ustawiony jest na jedną częstotliwość w której upakowanych jest kilka kanałów. Dlatego możliwe jest oglądanie jednocześnie kilku kanałów na raz w ramach jednego MUX–a, gdyż tuner nie zmienia częstotliwości. Aby można było oglądać kilka kanałów z rożnych MUX–ów najlepiej mieć trzy tunery, w którym każdy ma ustawiony tylko jeden MUX. Przy takim ustawieniu cały blok może oglądać wszystkie kanały, oczywiście ograniczeniem w tym przypadku może być zarówno łącze jak i wydajność naszego serwera który musiał by obsłużyć tylu użytkowników. Przy dwóch użytkownikach wystarczą już 2 tunery w którym każdy z tunerów miał by przypisane te same MUX–y i każdy z użytkowników miał by do dyspozycji swój jeden tuner.

Instalacja i konfiguracja TVHeadend

Przed instalacją samego TVHeadend musimy zainstalować dwa dodatkowe pakiety.

apt-get install dvb-apps firmware-linux-nonfree

Instalacja TVHeadend

Dodajemy gotowe repozytorium tvheadend-a

Edytujemy plik /etc/apt/sources.list

nano /etc/apt/sources.list

i dodajemy na końcu nową linijkę w pliku:

deb http://apt.tvheadend.org/stable wheezy main

następnie zapisujemy plik (ctrl+x). Dodajemy klucze dla repozytoriów

curl http://apt.tvheadend.org/repo.gpg.key | sudo apt-key add -

a na koniec aktualizujemy listę pakietów i instalujemy tvheadend

apt-get update
apt-get install tvheadend

Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika i hasła, za pomocą którego będziemy się logować do panelu konfiguracyjnego.

Po instalacji tvheadend jest on dostępny pod adresem nazwahosta:9981

Wchodzimy na ten adres podając wcześniej podana nazwę użytkownika i hasło.

Oglądanie telewizji na urządzeniach

Od teraz telewizję możemy oglądać na większości urządzeń za pomocą przeglądarki www, XBMC lub TVHGuide dla Androida.

Samego XBMC chyba nie trzeba przybliżać jest on dostępny na platformę PC, OSX jak i na Androida oraz iOS. Ale warto pokazać jak skonfigurować go aby można było w nim oglądać telewizję.

W pierwszym kroku włączamy plugin, wchodząc odpowiednio do

System > Ustawienia > Wtyczki > klient PVR > Tvheadend

a następnie uruchamiając bez zmiany konfiguracji.

Po uruchomieniu wtyczki pozostaje nam tylko uruchomienie obsługi telewizji przez XBMC, wchodząc odpowiednio

System > Ustawienia > Telewizja > Ogólne

i zaznaczamy Włączone.

Po tych zabiegach powinniśmy zobaczyć menu "Telewizja" na głównym pasku nawigacyjnym.

TVHGuide to aplikacja dla Androida za pomocą, której możemy przeglądać EPG i planować nagrania i dodatkowo oglądać telewizję za pomocą wbudowanego systemowego playera lub dodatkowego np. VLC lub MXPlayer.

Ostatnia opcją jest oglądanie telewizji w przeglądarce z zainstalowanym plugin-em VLC. Wchodząc do panelu www tvheadend możemy oglądać tv za pomocą prostego webowego playera.

Istnieje już plug-in dla OMV korzystający z oprogramowania VDR do nagrywania i oglądania telewizji. Mam nadzieję w późniejszym czasie opisać go.

Przydatne linki:

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)