Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

Nowa odsłona systemu do budowy serwera NAS — OpenMediaVault 2.1 wydany

Strona główna@cyrylloNowa odsłona systemu do budowy serwera NAS — OpenMediaVault 2.1 wydany
22.07.2015 01:37

Programiści oprogramowania OpenMediaVault (opartego o system Debian i framework ExtJS), które służy do budowy serwera NAS, wydali jego nową wersję 2.1 o nazwie kodowej "Stone burner". System w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą Debiana Wheezy, lecz zostały wprowadzone nowe ciekawe funkcje.

560449

Co nowego?

Przede wszystkim zaktualizowany został framework ExtJS do wersji 5.1.1, dodano nowe widgety i ustawienia Panelu na którym możemy osadzać owe widgety m.in. statusu łącza.

126872
126873

Dodano wsparcie dla połączeń WiFi, dzięki czemu z poziomu panelu OMV możemy w prosty sposób połączyć naszego NAS-a z siecią WiFi z szyfrowaniem WPA lub WPA2. Wprowadzono wsparcie dla połączeń VLAN oraz agregację (bind) kart sieciowych za pomocą której posiadając dwie karty sieciowe możemy zwiększyć przepływ danych z serwera w obu kierunkach. Dodano możliwość generowania certyfikatów SSH.

126874
126875

Oprócz tego wprowadzono wiele poprawek znalezionych błędów. Pełna lista zmian dostępna jest pod adresem: changelog.

Obsługa WiFi bardzo dobrze wpasowuje się w mój projekt SimpleNAS w którym do budowy można wykorzystać mikrokomputery m.in. Banana Pro, Raspberry Pi 2 czy Odroid C1, dzięki czemu możemy mieć mały energooszczędny ("przenośny") serwer NAS. [img=printcase]

Również OMV wraz z aktualizacją wzbogacił się o kilka ciekawych pluginów za sprawą dodatkowych repozytoriów omv-extras.org (część z nich jest jeszcze w wersji beta). Najciekawszym moim zdaniem jest plugin MemoryFlash, dzięki któremu możemy zapisywać logi systemowe do pamięci RAM, dzięki czemu osoby mające zainstalowany system na kartach SD czy pendrive-ach będą mieć mniej zapisów na pamięciach, a dzięki temu powinno to przedłużyć im ich żywotność.

126876
126877

Aktualizacja systemu z  1.x do 2.1

Aby zaktualizować system z wersji 1.x do wersji 2.1 wystarczy zalogować się poprzez ssh do serwera i wydać dwa poniższe polecenia

omv-update
omv-release-upgrade

a następnie zrestartować serwer.

Kolejna planowana wersja OMV 3.0 "Erasmus" ma zostać zaktualizowana już do Debiana 8 (Jessie).

Obrazy systemów dla x64 i x86 można pobrać z oficjalnej strony openmediavault.org. Ja natomiast przygotowałem obrazy systemów dla Raspberry Pi 2, Banana Pi i Pro, Cubieboard 2 oraz Odroid C1, które można pobrać ze strony projektu simplenas.com.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)