Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 2 Pliki - udostępnianie, wersjonowanie i synchronizacja

@cyryllo ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz. 2 Pliki - udostępnianie, wersjonowanie i synchronizacja28.05.2014 01:38

Chciałbym opowiedzieć o prostym wersjonowaniu plików oraz przybliżyć podstawową funkcję Pliki w aplikacji ownCloud, za pomocą której możemy zarządzać plikami, udostępniać je, synchronizować pomiędzy urządzeniami.

Dostępne funkcje

496608

Możemy pobierać, edytować, tworzyć, wczytywać, udostępniać i przeglądać (m.in. pdf, filmy mp4 czy zdjęcia) pliki i katalogi.

Tworzenie, zmiana nazw i pobieranie

496611

Za pomocą przycisku Nowy możemy utworzyć plik tekstowy, katalog lub pobrać plik za pomocą linku z zasobu sieciowego. Po najechaniu kursorem myszki na dany plik czy katalog możemy użyć przycisku Zmień nazwę, aby zmienić jego nazwę.

Wysyłanie i pobieranie plików

496614

Możemy wysyłać pliki do naszej "chmurki" do wybranego katalogu. Przyciskając przycisk "strzałki w górę" i wybierając pliki z dysku. Możliwe jest również wysłanie plików (nie obsługuje wczytywania katalogów) za pomocą metody Przeciągnij i upuść, ale ta funkcja nie działa jeszcze dobrze we wszystkich przeglądarkach.

496616

Jak widać na zdjęciu wyświetlona jest informacja o maksymalnej wielkości pliku jaki można wysłać na "chmurkę", wielkość ta jest zależna od ustawionych wartości w konfiguracji PHP w pliku php.ini dla zmiennych upload_max_filesize, post_max_size, output_buffering oraz ustawień samego ownClouda w zakładce Administratora. Wielkość maksymalnego pliku jest także uzależniona od wersji systemu (na którym zainstalowany jest serwer ownCloud) oraz przeglądarki internetowej na komputerze klienta. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w dokumentacji.

Kosz

496619

Dzięki funkcji kosza nasze usunięte pliki nie są od razu kasowane. Zawsze możemy je przywrócić lub jeśli uznamy, że już ich nie potrzebujemy, wtedy możemy je usunąć całkowicie.

Udostępnianie i współdzielenie plików

Udostępnianie plików i katalogów
Udostępnianie plików i katalogów

Udostępnianie plików obecnie jest możliwe poprzez panel www oraz aplikację mobilną. W panelu www możemy udostępnić pliki i katalogi innemu użytkownikowi, grupie lub publicznie z możliwością zabezpieczenia dostępu hasłem. Możemy również dać możliwość wgrywania plików do udostępnionego katalogu oraz ustawić czas jak długo dane będą udostępnione. Link możemy skopiować lub wysłać od razu na adres mailowy zainteresowanego.

W wersji mobilnej możemy tylko wygenerować udostępnienie publiczne bez dodatkowych opcji. Niestety póki co nie ma możliwości udostępniania plików z poziomu klienta na komputerze lub z poziomu systemu operacyjnego, ale taka opcja jest w planach.

Link do zasobu wygląda mniej więcej tak

https://twojastrona.pl/public.php?service=files&t=3ab7995dab4d40adc612922fba3e7688

Możliwe jest również użycie popularnych serwisów do skracania linków dzięki pluginowi shorty.

Wersjonowanie plików

496629

ownCloud posiada wbudowaną prostą funkcję wersjonowania plików. Przetrzymywanych jest 10 ostatnich wersji plików z datą zmiany, w każdej chwili możemy powrócić do wcześniejszej wersji za pomocą przycisku Przywróć.

Synchronizacja

Czym by była usługa plikowa bez mechanizmu synchronizacji z naszymi katalogami. Obok samego serwera ownCloud dostępni są również klienci synchronizacji dla komputerów z systemami Windows, Linux i Mac OSX oraz urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS.

Klient na PC

496634

Klient pozwala na synchronizowanie całej chmury lub pojedynczych katalogów tylko dla jednego konta ownCloud. Nazwy katalogów na komputerze nie muszą być identyczne z tymi na chmurze i mamy możliwość synchronizowania różnych katalogów z różnych lokalizacji. W kliencie możemy również przeglądać aktywność, w której możemy zobaczyć co zostało synchronizowane oraz jego status.

Lista aktywności
Lista aktywności

W zakładce sieci możemy ustawić serwer proxy oraz ograniczyć transfer wysyłania i pobierania plików.

Ustawienia serwera proxy oraz tranferu
Ustawienia serwera proxy oraz tranferu

Klienta można pobrać ze strony projektu ownCloud.

Klient mobilny

496641

Klient mobilny działa w całkiem inny sposób niż klient dla komputerów. Synchronizacja odbywa się w tym przypadku tylko z pojedynczymi plikami, które musimy sami wybrać do synchronizacji. Możemy też tylko pobrać dany plik na urządzenie bez włączania dla niego synchronizacji.

Możliwe jest podłączenie klienta do kilku różnych kont.

Dodatkową funkcją w kliencie mobilnym jest automatyczne wysyłanie zrobionych zdjęć bezpośrednio na naszą "chmurkę", co akurat uważam za przydatną opcję. Zdjęcia są wysyłane do katalogu InstantUpload.

Klienta mobilnego można pobrać ze sklepów dla Androida i iOS.

W kolejnej części opiszę funkcję kalendarzy i kontaktów oraz jak je podpiąć do klienta pocztowego Thunderbirda. Również opiszę jak zintegrować ownClouda z opcją załączniki w Thunderbirdzie.

Przydatne linki:

Wcześniejsze części:

[item]ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz1. Wstęp [/item]

OprogramowanieLinuxSerwery
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)