Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

ownCloud - Twoja własna "chmurka" cz1. Wstęp

@cyrylloownCloud - Twoja własna "chmurka" cz1. Wstęp30.10.2013 23:45

[img=ownintro]

Ilu z nas używa usług dostępu do plików takich jak Dropbox, SkyDrive czy Google Drive, domyślam się że większość czytelników dobrych programów. Czy nie zastanawialiście się nad tym czy moglibyście sami zbudować sobie taka usługę na swoim komputerze, serwerze czy hostingu? Jeśli myśleliście o tym a nie natrafiliście na aplikację ownCloud to zapraszam do przeczytania czym jest oraz jak zainstalować własną "chmurkę".

ownCloud jest aplikacją webową napisaną w PHP na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5.3+ oraz bazę MySQL, PostgreSQL lub SQLite.

Dostęp do plików poprzez przeglądarkę www
Dostęp do plików poprzez przeglądarkę www

Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiada obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami, jak również publicznie z zabezpieczonym hasłem dostępu oraz czasu dostępności linku. Możliwe jest również montowanie innych zasobów i usług dyskowych m.in. FTP, DropBox, SkyDrive czy Google Drive.

Bezpieczeństwo przechowywania plików zapewnia wersjonowanie plików wraz z szyfrowaniem całego katalogu użytkownika. Dzięki możliwości szyfrowania plików żaden z administratorów nie ma do nich dostępu, tylko ty masz dostęp do swoich plików. Obsługa wersjonowania plików, ułatwia kontrole nad zmianami w plikach i zawsze będziesz mógł wrócić do wcześniejszej wersji twojego pliku wtedy gdy będziesz tego potrzebować. Posiada również kosz na usunięte pliki, które w łatwy sposób można przywrócić.

Klienty ownClouda
Klienty ownClouda

Dostępne są klienty owncloud-a dla systemów Windows, Mac OS X, Linux, Androida oraz iOS. Dzięki tym klientom można synchronizować wybrane katalogi czy pliki pomiędzy komputerem, smartphone'm a "chmurką". Klient dla komputerów pozwalają synchronizować wybrane katalogi pomiędzy "chmurką" a naszymi komputerami (nazwy katalogów nie muszą być takie same), zaś klient dla smartphone'ów pozwala synchronizować wybrane pliki oraz posiada funkcję automatycznego wysyłania zrobionych zdjęć bezpośrednio do naszej "chmurki".

Kalendarze i książki adresowe
Kalendarze i książki adresowe

ownCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami na komputerach poprzez protokoły calDAV i cardDAV. ownCloud umożliwia zarządzanie grupami kalendarzy oraz udostępnianiem ich wybranym użytkownikom i grupom.

Odtwarzacz muzyki w przeglądarce www
Odtwarzacz muzyki w przeglądarce www

ownCloud posiada również webowy odtwarzacz muzyczny, dzięki czemu możemy posłuchać swojej kolekcji muzyki również u znajomych czy w pracy. A dzięki serwerowi Ampache możemy słuchać muzyki na swoim telefonie z Androidem (Just Player, Ampache.net), iPhone'em (iAmpache), BlackBerry'm (Ampacheberry) jak również na PC-ie (amarok, Rhythmbox, Winamp).

Galeria zdjęć
Galeria zdjęć

ownCloud posiada prostą galerie zdjęć w której możemy przeglądać swoje zdjęcia oraz udostępnić je innym użytkownikom.

Przeglądanie kanałów RSS na komputerze i w smartphone-ie
Przeglądanie kanałów RSS na komputerze i w smartphone-ie

Po zniknięciu Google Reader-a przydać się może również aplikacja News (Akualności) dzięki której możemy subskrybować i zarządzać kanałami RSS zarówno w przeglądarce www jak i na naszym Androidzie.

ownCloud posiada wiele przeróżnych dodatkowych aplikacji m.in aplikację dokumenty (w wersji 6 ownCloud) do grupowej edycji dokumentów odf, prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie dla plików PDF i ODF dzięki któremu bezpośrednio w ownCloud przeglądniemy pliki PDF i ODF (libreoffice, openoffice), wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz wideo oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.

Instalacja ownClouda

Instalacja na zwykłym hostingu nakłada pewne ograniczenia z wysyłaniem plików większych niż ustawił to provider. Tylko niektóre hostingi pozwalają na instalację i użytkowanie ownCloud-a. Dlatego warto skorzystać z dedykowanych hostingów ownCloud-a lub z własnego serwera dedykowanego lub vps-a.

Instalacja polega na pobraniu paczki z ownCloud-em i rozpakowaniu go a następnie przesłaniu go na nasz hosting za pomocą np. ftp. Następnie musimy stworzyć bazę danych w naszym panelu hostingowym. Dopiero wtedy zabieramy sie za naszą instalacje "chmurki" wchodząc na nasz adres naszej strony (przypuszczam że skopiowaliśmy nasza "chmurkę" do katalogu ownCloud na naszym hostingu) twojadres.pl/ownCloud

Widok panelu instalacyjnego z bazą mysql (lewa) i sqlite (prawa)
Widok panelu instalacyjnego z bazą mysql (lewa) i sqlite (prawa)

Naszym oczom ukaże się okno instalacji w którym musimy podać nasz login z hasłem, wybrać rodzaj bazy oraz podać dane do naszej utworzonej wcześniej bazy. (chyba że użyjemy bazę sqlite wtedy nie musimy podawać danych do tej bazy).

Opis instalacji na własnym serwerze podany jest poniżej w linkach.

Linki: [item]Opis instalacji ownCloud na serwerze [/item] [item]Oficjalna strona projektu ownCloud [/item][item]Strona polskiej społeczności ownCloud [/item][item]Lista polskich dostawców hostingów i kont ownCloud [/item][item]Lista zagranicznych dostawców kont i hostingów ownCloud [/item] W kolejnej części pokażę jak wygląda panel www oraz opiszę konfigurację i instalację dodatkowych aplikacji. Pokaże również jak podłączyć m.in. dropboxa oraz inne usługi do naszego konta ownCloud.

OprogramowanieWindowsLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)