Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

R2D2 — Budujemy własnego Artuditu [cz.1]

Strona główna@cyrylloR2D2 — Budujemy własnego Artuditu [cz.1]
20.01.2017 16:45

Osoby, które czytają moje wpisy wiedzą, że buduję różnej maści roboty i projekty. Od jakiegoś czasu postanowiłem zbudować coś z rodziny Star Wars i jakoś padło na słynnego R2D2 bo jest fajny i wydawał mi się dość prostym i rozwojowym projektem. Projekt zacząłem jakieś 10 miesięcy temu i przez kila innych prac m.in. nad szafami grającymi przez co odsunąłem projekt na bok, ale postanowiłem wreszcie wrócić do projektu i dokończyć budowę artuditu.

613292

Koncepcja

Plan projektu był taki aby projekt był podobny ale bez szczegółowych elementów na samym robocie. Projekt miał być prosty i umożliwiający później pomalowanie sobie robota. Poruszać miał się na dwóch silnikach i obracać głową no i oczywiście wydawać dźwięki. Zacząłem od projektowania elementów do wydruków. W pierwszej wersji chciałem przede wszystkim sprawdzić czy mój pomysł da się jakoś sensownie złożyć i ustawić.

Pierwsza wersja R2D2
Pierwsza wersja R2D2

Oczywiście po wydrukowaniu wszystkich elementów i poprawieniu kilku szczegółów głównie dolnych części nóg skręciłem artuditu. Pierwszą wersję wydrukowałem jeszcze na pierwszej mojej drukarce Simple Tower XL.

140919
140920

[join][img=artu_druk3][join][img=artu_druk4]

bDYKKYLH

W pierwszej wersji nie uwzględniłem jeszcze uchwytów w środku na elektronikę.

Elektronika

Co do elektroniki, która ma wszystkim sterować i poruszać wybrałem mini silniki Pololu HP 100:1 z enkoderem pracujące napięciem 3-9V i o sile 2,2 kg*cm (0,21 Nm). Sterownik silników padł na dwukanałowy moduł L298.

613304

Za komputer pokładowy odpowiada Arduino Nano do tego moduł MP3 WTV020 dzięki któremu będę odtwarzać dźwięki. Wszystko zasilane jest za pomocą powerbank-a 5V. Dodatkowo do obracania głową artuditu użyłem silnika krokowego 28BYJ-48. Do komunikacji z robotem wykorzystamy moduł bluetooth HC-06.

Poprawki poprawek

Jako, że w pierwszej wersji musiałem jednak poprawić kilka rzeczy i dostosować stopy robota pod silniki zająłem się drugą wersją robota. Oczywiście jak zawsze projekt udostępniłem na moim thingiverse-ie.

Druga wersja D2R2
Druga wersja D2R2

Zaprojektowałem głównie uchwyty na silniki, koła i elektronikę oraz wprowadziłem kilka drobnych poprawek. W obecnej chwili zamówiłem nowe filamenty i będę drukować nową wersję.

Konkurs

I tutaj mam mini konkurs. Jednej osobie, która chciały by zbudować robota wydrukuję kompletnego robota. Aby wygrać należy napisać w komentarzu dlaczego ty powinieneś dostać wydrukowaną obudowę robota. Z wszystkich komentarzy wybiorę jedną osobę (musi posiadać konto na DP), której prześlę wydrukowanego Artuditu. Zaś dla pozostałych, którzy maja gdzie wydrukować obudowę polecam pobrać projekt z linku poniżej. Samo sterowanie odbywać będzie się za pomocą aplikacji na telefonie z Androidem (nie nie będzie wersji dla WP ;) ). Na zgłoszenia czekam do 15 lutego. Zaś kolejny wpis o budowie pojawi się około 20 lutego. Liczę, że znajda się zainteresowani :)

bDYKKYLN

Oczywiście gotowy kod wraz z jego wyjaśnieniem dla Arduino udostępnię w kolejnym wpisie. Opiszę jak połączyć całą elektronikę i pokażę również jak skonfigurować gotową aplikację na androidzie pod nasze potrzeby. Do następnego wpisu.

Projekt do pobrania: http://www.thingiverse.com/thing:1527002 Lista części: [list] [item]2 silnik DC Pololu HP 100:1 (z enkoderem / opcjonalnie) [/item][item] Sterownik silników L298[/item][item]Arduino Nano[/item][item]Moduł MP3 WTV020[/item][item]Karta microSD 1-2GB współpracujący z modułem mp3[/item][item]Powerbank 5V[/item][item]Moduł Bluetooth HC-06[/item][item]Silnik krokowy ze sterownikiem 28BYJ-48 5V[/item][/list]

Wynik konkursu:

Zwycięzcą konkursu zostaje @Nojas, który chyba najbardziej się postarał i mam dużą nadzieję że zrobi z niej pożytek i fajnie rozbuduje R2D2. Proszę o kontakt poprzez wiadomość na forum z danymi do wysyłki.

bDYKKYMD