Blog (6)
Komentarze (1.7k)
Recenzje (0)

Masz problemy z Androidem?! Zaktualizuj go...

@DanKarMasz problemy z Androidem?! Zaktualizuj go...25.06.2012 22:46

Swoją przygodę z Androidem rozpocząłem niespełna rok temu, kiedy to w moje ręce wpadł Samsung Galaxy Ace. Wcześniej korzystałem z Samsunga Avili, więc spore było moje zaskoczenie faktem, jak olbrzymie możliwości zostały mi zaoferowane. Nigdy szczerze nie przepadałem za produktami Google'a, ale Android jakoś przypadł mi do gustu (przynajmniej początkowo ;-) Radości z instalowania kolejnych aplikacji (wtedy z Android Marketu) nie było końca, testowanie programików do obsługi nawigacji GPS, przeglądarek internetowych i dłuuugiej listy innych.

I.....?

Z dnia na dzień coraz bardziej zadowolony byłem zarówno z samego smartfona, jak również systemu jaki na nim był zainstalowany. Był to Android w wersji 2.3.3. No, ale nic nie może wiecznie trwać. Pamięć w telefonie nie jest w końcu nieograniczona, więc aplikacje zainstalowane raczej jako "zabawki" szybko zniknęły z systemu. Zostało to co było mi najpotrzebniejsze, czyli nawigacja, przeglądarka internetowa, komunikator, jakieś małe aplikacje do zarządzania Wifi itp. Moja radość trwała dalej..., nieznacznie zakłócana ona była jedynie krótką pracą na baterii przy aktywowanym GPS, Wifi itp., ale z tym też dało się jakoś żyć. W domu telefon praktycznie nie był odłączany od ładowarki, no może na 4-6 godzin, ale za to gdy trzeba się było gdzieś ruszyć na dłużej to z pomocą przychodziła ładowarka samochodowa :-) Tak jak pisałem, z tym dało się żyć... chociaż z czasem stawało się to coraz bardziej uciążliwe. Prawdziwe problemy pojawiły się w momencie kiedy telefon od tak zaczął się zawieszać, tj. leżał sobie na biurku i pach... wyłączony (nawet nie wiem kiedy). Irytujące było to wtedy, kiedy czekałem na telefon lub SMS od kogoś. Co więcej, ktoś do mnie dzwoni, odbieram.... i co? I telefon się wyłączył.

Ooo... nie! Tak to nie będzie!

Pierwsze co przyszło mi do głowy, aby powalczyć z tymi uporczywymi dolegliwościami mojego Samsunga był reset do ustawień fabrycznych i format karty pamięci. Ponownie skonfigurowałem telefon, zainstalowałem tylko to co było mi niezbędne i z nadzieją pomyślałem "może mu przejdzie teraz...". Błąd, nie przeszło mu. Kolejny "zawias" telefonu nastąpił jakieś 5 minut po tym jak zakończyłem instalację aplikacji. Pomyślałem, może coś z telefonem nie tak... Następnego dnia poszperałem trochę w Internecie i postanowiłem zaktualizować firmware w moim Samsungu, firmware = Androida. Najprostszą metodą była aktualizacja z poziomu narzędzia Kies. Wszystko pięknie zainstalowałem, uruchamiam i jak sądzicie? Dało się zaktualizować? No jasne, że nie! Chyba na palcach jednej ręki można by zliczyć posiadaczy smartfonów Samsunga, którym udało się zaktualizować Androida z poziomu tego programu.

Odinie przybywaj!

Moje poszukiwania trwały dalej. W końcu trafiłem na jakiś zagraniczny serwis, gdzie opisane było jak na własną rękę zaktualizować firmware przy użycia narzędzia o nazwie Odin. Proces ten wydawał mi się na początku nieco skomplikowany, ale tak naprawdę jest bardzo prosty. Opiszę go krok po kroku, bo z pewnością skorzystają z niego nie tyle użytkownicy Galaxy Ace, co również posiadacze innych modeli Samsunga z Androidem. W moim przypadku aktualizacja pomogła i problemy zniknęły :-)

Sposobów aktualizacji firmware jest kilka, ja przedstawię ten najprostszy - z użyciem softu w jednym pliku, na przykładzie Samsunga GT-S5830 (Galaxy Ace).

1.

Od czego zacząć? Na początek warto naładować telefon. Wiele źródeł mówi, że powinien on być naładowany w 100%, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to wymagane. Ważne jest, aby telefon był na tyle naładowany, aby się nie wyłączył podczas flashowania.

2.

Na komputerze instalujemy sterowniki USB lub po prostu wspomnianego wcześniej Kiesa, który instaluje je w systemie automatycznie. Sterowniki pozwalają na transmisję danych pomiędzy smartfonem a komputerem za pośrednictwem kabla USB.

3.

Kolejny krok to pobranie wspomnianego już Odina, który pozwoli nam sflaszować smartfona. Następnie ściągamy plik Cooper.ops oraz firmware. W przypadku tego ostatniego polecam polskie forum użytkowników Androida, dostępne pod tym adresem. Znajdziemy tam firmware do różnych modeli telefonów Samsunga z Androidem. Dla Samsunga Galaxy Ace oprogramowanie znajdziemy w tym wątku. Zapisujemy na dysku wybraną wersję i wypakowujemy zawartość archiwum.

4.

Mamy już wszystko co będzie nam potrzebne do sflaszowania telefonu. Dla pewności wyłączamy jeszcze uruchomione na komputerze programy, które wykorzystują spore ilości zasobów systemowych i mogłyby spowodować zawieszenie systemu. W ramach przygotowania samego telefonu wyłączamy go, wyjmujemy kartę SIM i kartę pamięci. Zalecam również zrobienie kopii zapasowej zgromadzonych kontaktów.

5.

Załączamy teraz telefon kombinacją przycisków: przycisz + home + power i podpinamy go do kabla USB. Następnie uruchamiamy program Odin (nie wymaga on instalacji) w systemach Windows Vista/7 z atrybutem 'Uruchom jako administrator'.

421977

6.

W polu tekstowym 'Message' powinniśmy zobaczyć pozycje 'Added!!!' oraz 'Detected!!!', mówiące nam, że program poprawnie wykrył nasz telefon. Przystąpmy zatem do konfiguracji.

421980

Na początek wczytujemy pobrany wcześniej plik Copper.ops, klikając przycisk 'OPS', zaznaczamy opcję 'One Package' w sekcji 'Option' oraz wczytujemy plik z firmware klikając 'One Package'. Wszystko co istotne na tym etapie zostało zaznaczone na czerwono na powyższym screenie.

7.

To w zasadzie koniec konfiguracji. Możemy przystąpić do wgrywania nowego firmware. Klikamy przycisk 'Start'. Teraz pozostaje nam spokojnie czekać :-)

421984

Po kilku minutach nastąpi restart telefonu, a kiedy w polu tekstowym 'Message' zobaczymy komunikat 'PASS!' możemy się cieszyć z pomyślnej aktualizacji oprogramowania na naszym smartfonie.

Co istotne podczas flashowania nie tracimy zainstalowanych wcześniej na telefonie aplikacji.

Warto zaznaczyć, że samodzielna zmiana oprogramowania w telefonie może powodować utratę gwarancji. Wszystkie opisane tutaj czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Podsumowanie

Aktualizacja firmware w wielu przypadkach to nie tylko rozwiązanie występujących w poprzednich wersjach problemów. Update zaowocować może również wzrostem wydajności smartfona ;-) Warto więc aktualizować? TAK! :-)

PoradnikiTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)