Blog (7)
Komentarze (95)
Recenzje (0)
@darasz89Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 1: Instalacja

Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 1: Instalacja

17.08.2012 14:15, aktualizacja: 24.08.2012 13:11

Kolejny wpis, kolejny temat. Tym razem podzielę się swoimi wrażeniami z nowej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft - Windows 8 Enterprise RTM. Testowałem poprzednio udostępnione wersje poglądowe. Niestety nie przypadło mi do gustu narzucenie nowego interfejsu nazwanego ModernUI. Osobiście uważam, że na PC-tach nie będzie on tak wygodny jak na urządzeniach typu smartphone czy tablet. Po pobraniu obrazu 90-cio dniowej wersji systemu przygotowałem maszynę wirtualną w VirtualBoxie:

  • CPU: 2x 2.1 GHz
  • RAM: 1 GB
  • HDD: 25 GB
  • GPU: 128 MB
  • Włączona sprzętowa wirtualizacja AMD-V

Zamontowałem obraz i zaczęła się...

Instalacja

Instalator jest podobny do tego z poprzednich wersji systemu [Vista, 7]. Wybieramy język, formaty danych oraz układ klawiatury. Następnie zaznaczamy partycję i czekamy aż pliki się skopiują. Później następuje restart, a po nim oczom ukazuje się nowy, świeży i [co muszę przyznać] bardzo schludnie wyglądający ekran ładowania.

Ekran ładowania
Ekran ładowania

Wstępna konfiguracja

Po załadowaniu się systemu pora na ustawienie podstawowych parametrów naszego systemu. Pierwsze na ogień idą kolor interfejsu i nazwa komputera.

Wybrać kolorek i nadać nazwę
Wybrać kolorek i nadać nazwę

Następnie należy wybrać adres e-mail w celu przypisania do niego Konta Microsoft, które pozwala nam na dodatkowe opcje podczas użytkowania systemu.

Bez maila nie pójdzie
Bez maila nie pójdzie

Po ustawieniu opcji konta mamy krótki pokaz użytkowania nowego interfejsu.

Instrukcja obsługi
Instrukcja obsługi

Końcowa konfiguracja opiera się na wypisywaniu prostych komunikatów i zmiany tła, która w zamyśle ma chyba umilić oczekiwanie [mnie niestety po chwili zaczęło to irytować]. Ostatnie dwa komunikaty są dość zabawne:

Takie tam pare rzeczy jeszcze trzeba zrobić
Prawie, prawie...

Witaj ModernUI

Po zalogowaniu się mamy domyślnie dostęp do nowego interfejsu. Składa się on z dynamicznych kafelków. Wszystko przewijane jest w poziomie. Zaciekawiły mnie polskie nazwy na kafelkach mimo wybranego języka angielskiego. Czyżby system pobrał z internetu polskie nazwy tak jak to miało miejsce np. z datą w WP7?.

ModernUI świeżo po instalacji
ModernUI świeżo po instalacji

Oczywiście można przejść do klasycznego poprzez wybranie odpowiedniego kafelka. Osobiście brakuje mi prostego wyboru, który interfejs ma być moim domyślnym.

Stary dobry pulpit
Stary dobry pulpit

Wnioski

Instalacja i konfiguracja systemu jest prosta i szybka. Po instalacji wszystko startuje bardzo płynnie i błyskawicznie. Jak na razie jedynym minusem jest brak wyboru domyślnego interfejsu.

Piszcie w komentarzach jeśli chcecie coś zobaczyć lub poznać moją opinię na dany temat. Kolejne części ukażą się niedługo. Pozdrawiam

Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 2: Pierwsze wrażenia

Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 3: Opinie, uwagi i wnioski ...

OprogramowanieWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)