Blog (105)
Komentarze (522)
Recenzje (0)

Atari wiecznie żywe

@deeponeAtari wiecznie żywe19.11.2011 22:10

Era komputerów Atari 8bit (zresztą nie tylko 8bit) minęła już dawno temu, jednak dalej istnieją pasjonaci takich klasycznych komputerów. Oczywiście temat tyczyć się może każdego klasyka takiego jak Commodore, Amstrad, Sinclair, Robotron i inne. Jednak w tym przypadku pozostanę przy Atari, w przyszłości z pewnością napiszę o innych maszynach.

Jednak pomimo faktu, że komputery te już nie są produkowane i ich ilość raczej maleje a nie rośnie to wciąż mają sporo wielbicieli i użytkowników - w tym oczywiście jestem ja, sam korzystam i posiadam oraz staram się poszerzać swoje zasoby sprzętowe o kolejne egzemplarze.

No właśnie, tylko co można zrobić na takim komputerku, który z punktu widzenia użyteczności niewiele już może? To jest jednak błędne myślenie. Można by sterować lampkami choinkowymi czy tam załączać jakieś urządzenia elektryczne, tylko byłby to przerost formy nad treścią (w końcu mamy np mikro-kontrolery) no i oczywiście z punktu widzenia poboru prądu i miejsca także mija się to z celem. Jednak nie o to chodzi, każdy ma jakieś hobby, różne są cele i idee.

Trochę odbiegłem od tematu i już do niego wracam. Jak to bywa z każdym hobby każdy coś tam robi i tak na Atari wciąż powstają programy, gry, muzyka, sprzęt i cała reszta.

Sprzęt

Wielu się zastanawia jaki niby sprzęt jeszcze tworzony (produkowany byłoby zbyt mocnym słowem przy tej ilości sztuk jaka jest tworzona) jest do komputerów których czasy świetności minęły ponad 20 lat temu?

Przeróżne rozszerzenia takie jak zwiększenie pamięci do 1MB, dodatkowe systemy operacyjne, układy zegara (tak by pamiętany był czas), różne kartridże (gry, programy, systemy), karty graficzne (!), dźwiękowe i cała masa innego sprzętu. Z ostatnich wynalazków tego roku np powstały cartridge takie jak SIC! Cart lub SIDE - akurat oba posiadam. Kartridż SIC! pozwala zaprogramować na swojej pamięci flash np kilka gier, programów, system lub nawet na upartego dałoby rade bios peceta! Kartridż SIDE pozwala na łatwe przenoszenie i uruchamianie gier, programów i wszystkiego innego co ściągniemy z sieci - wystarczy zgrać na kartę Compact Flash sformatowaną na FAT32 odpowiednie dane na PC, włożyć to do kartridża i uruchomić na Atari.

398797

Oprogramowanie

Powstają również różne gry lub są portowane z innych platform (np takie tytuły jak Silk Worm czy tam Knight Lore. Starsi użytkownicy komputerów pewnie pamiętają takie gry.

Jaki to ma cel?

Każdy lubi coś innego, jedni zbierają znaczki, jeszcze inni monety a tutaj ludzie lubią korzystać ze starego sprzętu. Ten sprzęt po prostu ma w sobie coś czego nie mają dzisiejsze komputery. Tak samo z grami, wielu lubi sobie powspominać stare czasy (często dzieciństwo) i uruchomić starego dobrego River Raida czy tam Road Race (do którego w sumie bardzo podobny jest nowy Need For Speed The Run)

398802

Kiedyś były wojny Atari vs Commodore (lub jak kto woli na odwrót) w tej chwili nie mają jakiegoś znaczenia (raczej wyglądają zabawnie z wiekiem czasu), wielu korzysta tak samo z Atari jak i Commodore i często odbywają się nawet zloty użytkowników jednych i drugich maszyn. Ostatnio nawet odbył się taki zlot (czy jak kto woli party) użytkowników Atari - SillyVenture 2K11. Jakby ktoś miał ochotę to można obejrzeć invitro przygotowane specjalnie na potrzeby zlotu. Całkiem sporo informacji na temat tego zlotu pojawiło się w mediach (np Teleexpress ).

Postaram się aby kolejne wpisy były ciekawsze niż ten i pozwoliły pokazać młodym użytkownikom na czym grali ich rodzice...

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)